Ulička spojující ulici Kostelní a prostor před večerkou u parkoviště před sídlištěm Hečmanda míjí zadní trakt nedávno zrekonstruované židovské synagogy v novogotickém slohu. Navrhovaným názvem pro úzkou ulici, kterou brázdí pouze chodci, proto bylo slovo „Židovská".

Původní město

„Ulice ohraničuje původní město, což kdysi bylo pár domů na malém náměstí. V místech, kde nyní vede zmíněná ulička, stála kdysi městská ohradní zeď," vysvětluje Jiří Mach, vedoucí dobrušského vlastivědného muzea. „Pojmenování ulice mělo být připomínkou toho, že v Dobrušce žilo židovské obyvatelstvo od 16. století až do roku 1942."

Nedůstojný způsob

Po přednesení důvodové zprávy na posledním veřejném zasedání městského zastupitelstva se však proti návrhu ohradili lidé. „Podle mě je nedůstojné, aby Židé z Dobrušky, kteří ve II. světové válce skončili tak tragicky, byli připomenuti tímto nevzhledným prostorem. Jsem pro připomínku, ale důstojnějším způsobem," namítá Jitka Šestáková.

Lidé kritizují zejména současný stav uličky. Vysloužila si mezi místními dokonce pohrdavý název. Často se totiž stává, že před večerkou její zákazníci konzumují pivo a za roh do uličky si chodí ulevit. Jiní sem zase chodí venčit svoje domácí miláčky.

Připomínku, že ulička je dnes nevzhledná a ošklivá, bere i Mach. „Já jsem ovšem vycházel z toho, že ulička se plánuje opravit. Pak to skutečně bude jedna z nejhezčích uliček v Dobrušce. Patří k posledním obdobným. Možná bychom našli maximálně ještě jednu nebo dvě, které si zachovávají charakter středověkého města. Všechno ostatní okolo náměstí bylo vybourané a přestavěné. Všude se postavily paneláky. Tohle je poslední místo, kde skutečně jde o starou uličkou."

Na zasedání zastupitelstva padl z pléna ještě jeden návrh. „Mohla by se jmenovat Hradební," uvedl Josef Ptáček s tím, že to je bezprostřední myšlenka vycházející z toho, že tudy vedly hradby. To ovšem koriguje Mach. „Nešlo o hradby, ale o zeď."

Dnešní Šubertovo náměstí se kdysi nazývalo Židovský rynk. „Dnes už to nikdo nebudu opětovně přejmenovávat," uvědomuje si šéf muzea a dodává, že změna názvu uličky nikomu nepřivodí administrativní potíže. „Čistě technicky je výhodné to, že v uličce nemá nikdo trvalé bydliště, takže když se přejmenuje, nikdo nebude muset běžet na úřad kvůli přepisu v občance nebo řidičáku. Domy mají vchody na opačné straně – na Šubertově náměstí a v Malé kostelní ulici."

K připravované revitalizaci bezejmenné uličky za židovskou synagogou se vyjádřil Petr Zima, vedoucí odboru rozvoje města. „Připravuje se zadání projektu. V uličce je v havarijním stavu kanalizace, takže pokud se bude dělat nový povrch, musí se začít inženýrskými sítěmi, kanalizací a veřejným osvětlením. Nyní se řeší, jak vše skloubit."

Po diskuzi s památkáři se předpokládá, že v ulici bude betonový podklad se starým designem jako je na Poddomí nebo žulové kostky. „Asfaltový potah jsme zde vyloučili," konstatuje Zima.