VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O luštění byl extrémní zájem. Soutěžilo čtrnáct států světa!

Pardubice - Soutěžní materiály v češtině, ruštině a angličtině připravil ředitel turnaje Jiří Zvolánek

2.8.2015
SDÍLEJ:

Grand prix v řešení sudoku, logických úloh, hádanek a křížovek. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Pavel Moš

Mezinárodní festival šachu a her Czech Open v Pardubicích je již řadu let největší akcí svého druhu na světě. Letošního 26. ročníku se zúčastnilo několik tisíc účastníků z 59 států z různých koutů planety! Převažovali pochopitelně šachisté, ale z účastníků sekce her suverénně vedou řešitelé křížovek, osmisměrek, sudoku a kakuro.

Tyto disciplíny přilákaly zhruba desetinu všech účastníků festivalu. V pardubické Tipsport areně bylo odevzdáno 485 řešitelských archů.

O luštění byl letos extrémní zájem

„O luštění byl letos extrémní zájem, dlouá řada stolků byla neustále plná, čas soutěže jsme museli prodloužit o hodinu a další zájemce odradila až do temna zhasnutá aréna," konstatoval ředitel turnaje Jiří Zvolánek.

V odevzdaných řešeních najdeme luštitele z 36 míst České republiky a 14 států světa. Většina zájemců svá řešení odevzdala na místě, ale hodně neúspěšných řešitelů potupně prchlo i s erárními tužkami a další si soutěžní materiály brali domů.

Cizinců bylo letos poněkud méně, přece jen finanční náročnost akce je poměrně vysoká a účast významně ovlivnila také ukrajinská válka a nechuť pouštět do republiky „podezřelé občany", byť to v tomto případě nejsou žádní běženci či potencionální emigranti. Na druhou stranu řada řešitelů přijela jen na luštitelskou soutěž a setkání po roce je pak vždy potěšující.

Soutěžní materiály pro všechny kategorie v češtině, ruštině a angličtině perfektně připravil ředitel turnaje Jiří Zvolánek, který všechny soutěže zajistil také organizačně, a to pouze s pomocí jediné hostesky Jany Zvolánkové. Zkušená a schopná pomocnice získala řadu luštitelů nejen svojí krásou, ale i pohotovými reakcemi na různé jazyky světa a někdy to byly velice zajímavé diskuse.

Zejména souběžné vysvětlování různým zájemcům, o co že to vlastně jde, měření, bleskové zapisování a odečítání časů, šifrování jmen cizinců byla její doména, přesto ještě stíhala rozmlouvat se zajímavými mladými cizinci. Řada z nich luštit ale nechtěla, zajímalo je jen případné rande a číslo mobilu.

Zato noční vyhodnocování a trojí kontrola stovek řešení, zpracování výsledků do tabulek a do zprávy bylo zase autorovo pole, kompletní výsledkový servis byl na internetu následující odpoledne!

„V intencích křížovkářského svazu jsme dokonce stihli ještě několik účastníků (včetně cizinců) zaučovat v sudoku a kakuru, respektive propagovat tyto logické úlohy," smál se ředitel turnaje. Všechny luštitelské soutěže se konaly v kontaktní blízkosti velmistrovských šachových turnajů, takže celá organizace turnaje se musela odehrát hodně potichu.

Řada vtipných reakcí a situací

Přes značné duševní vypětí a fyzickou únavu byla ale opět potěšující účast a pochvalná slova účastníků pro autora a pomocnici tou největší odměnou, zažili i mnoho vtipných reakcí a situací. Například Pavel Kalhous si omylem nafasoval ruskou verzi kakura, proto se správně podepsal KALGOUS, protože azbuka „H" nezná.

Zbyněk Burda zase reklamoval, že v osmisměrce jsou těžká jména šachistů.

Pro letošní rok byly vypsány celkem čtyři turnaje, v češtině to byla kategorie „A" (švédská křížovka) a v češtině, angličtině a ruštině kategorie „B" (šachová osmisměrka), kategorie sudoku (pod názvem Sudoku open) a kategorie kakuro (Kakuro open). Autorovi se opět podařilo připravit materiály se šachovou tematikou – tajenka švédské křížovky obsahovala šachový aforismus, osmisměrka byla tradičně sestavena pouze ze jmen šachistů bez háčků a čárek. V její tajence byla nejlepší česká prvorepubliková šachistka a mistryně světa v letech 1927 až 1944.

Předloženo bylo také klasické sudoku a menší, byť trochu obtížnější typ kakura.

„Z obvyklých reakcí typu těžké-lehké-nekorektní-příjemné a podobně a vzhledem k výsledkům je vidět, že obtížnost materiálů byla naprosto přiměřená, adekvátní významu turnaje a každý si zaluštil, za což jsme byli i několikrát chváleni. A tak se u křížovkářských stolků vedle sebe svorně potili naši i cizí luštitelé a luštitelky, což se v takovém rozsahu nikde nevidí," podotkl Jiří Zvolánek.

V kategorii „A" se řešila švédská křížovka a z 94 účastníků zvítězil Milan Petras z Prahy za 3,15 min., 2. Jaroslav Kyncl (3,20 min., Hamry u Hlinska), 3. Pavel Kalhous st. (4,05 min., Pardubice). Další pořadí: 4. Miloš Kajzrlík (4,25), 5. Miroslav Sucharda (4,35), 6. J. Brousek (5,00), 7. Z. Burda (5,10), 8. až 9. J. Bureš a J. Hromádková (5,55), 10. D.Vagaiová (6,05) – všichni CZE a bez ztrátových bodů. Poslední bezchybné řešení odevzdal Pavel Špaček z Pardubic za 21,55 min.

Cenné vítězství zůstalo doma!

V kategorii „B" byla předložena osmisměrná vyškrtávačka a ze 131 luštitelů zvítězila Klára Hromádková z Pardubic s časem 3,30 min., 2. Viktor Skliarov (4,55 min., UKR), 3. Martin Dobrotka (5,00 min., SVK). Další pořadí: 4. M. Šteklová (5,15, CZE), 5. A. Ditkovskiy (5,35, RUS), 6. až 8. L. Boháčková (CZE), J. Gantar (SLO) a R. Nikel (SVK, všichni 5,40), 9. D. Radionov (5,55, RUS), 10. L. Koudelka (6,00, CZE). Poslední bezchybné řešení odevzdal Vladimír Treybal z Prahy za 76,55 min.

V kategorii Sudoku open soutěžilo 183 řešitelů, zvítězil Viktor Skliarov z Ukrajiny za 2,05 min., 2. Pavel Šott (3,00, Plzeň), 3. Mateusz Paszewski (3,25, POL). Další pořadí: 4. S. Zhylkaidarova (3,55, KAZ), 5. L. Gol (4,00, CZE), 6. M. Dobrotka (4,20, SVK), 7. A. Ditkovsky (4,25, RUS), 8. Z. Dvořák (4,45, CZE), 9. A. Mamontova (5,10, RUS), 10. až 11. J. Kotlant (CZE) a T. Thannheiser (GER), oba 5,35. Poslední bezchybné řešení odevzdal Saray Sokolovsky z Izraele za 46,55 min.

Poslední disciplínou během Czech Open bylo Kakuro open s 77 účastníky. Zvítězil Tomáš Lamser z Brna za 8,30 min., 2. Jakub Cach (9,20, Pardubice), 3. Jan Brousek (11,00, Klatovy). Další pořadí: 4. Michal Hacaperka (11,45, Praha), 5. O. Cach (13,25, CZE), 6. M. Petras (14,45, CZE), 7. M. Hüttner (15,00, CZE), 8. M. Bíža (20,20, CZE), 9. O. Danada (20,40, SVK), 10. L. Koudelka (25,00, CZE). Poslední bezchybné řešení odevzdal Radek Bujnoch z Chrudimi za neuvěřitelné dvě a půl hodiny, kakuro však nejdéle řešil mezinárodní šachový rozhodčí Michail Koreček – přes 5 hodin, protože během luštění neustále přijímal partiáře skončených šachových partií.

Velice úspěšný 26. ročník Festivalu šachu a her, kterého se aktivně zúčastnila řada šachových velmistrů a mezinárodních mistrů již patří minulosti, ale přípravy příštího dílu seriálu již začaly.

Velký obdiv a dík pořadatelům

„Rád bych vyjádřil veliký obdiv a dík pořádající agentuře AVE Kontakt a zkušenému sehranému týmu šachových rozhodčích, ředitelů doprovodných her, mnoha externistů, technického personálu, hostesek a hostesáků a kolektivu Tipsport areny za perfektně organizačně zvládnutý mamutí turnaj," vysekl poklonu pořadatelům Jiří Zvolánek.

Autor: Redakce

2.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z areálu muniční továrny v Boříně se ozývají exploze. Hasiči se z místa museli stáhnout.
SLEDUJEME ON-LINE
12 18

Výbuch v Poličce: 19 zraněných. Policie chystá evakuaci okolí

Zleva kameraman Martin Šec a režisér Jiří Strach.

Kameramani ocenili Šece za Anděla Páně 2, Jandu za seriál Rapl

AKTUALIZOVÁNO

Muž se dotkl tyčí vedení na železniční trati. Na místě zemřel

Podivín – Tragické následky měl ve čtvrtek pro muže kontakt s vedením na železniční trati mezi Podivínem a Ladnou. Policii o tom informoval dozorčí železničního provozu.

Vybavení a spotřeba českých domácností: Auto vlastní dvě třetiny českých rodin

Praha - Zhruba dvě třetiny energií, které české domácnosti spotřebují, používají k vytápění. V roce 2015 to bylo 196 585 terajoulů. Průměrná energetická náročnost českých domácností od roku 1990 klesla o 28 procent na 65 gigajoulů na byt. Televizí, pračkou a ledničkou disponuje drtivá většina českých domácností. 

Nový objev! Planety kousek od Země mohou být plné života

Nová soustava má hned sedm planet, navíc tři z nich mohou být obyvatelné. To je objev, který rozhýbal vědecké kruhy.

Zlikviduje KLDR svého velvyslance v Česku? Prý je na řadě

Paranoidní severokorejský režim v čele s Kim Čong-unem by mohl zlikvidovat svého velvyslance v Česku Kim Pchjong-ila, který patří k členům vládnoucí dynastie. Tvrdí to zahraniční experti na KLDR, podle nichž je ambasador pro režim hrozbou, stejně jako nedávno zavražděný bratr diktátora Kim Čong-una.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies