Vyhlášení výsledků třetího ročníku projektu Dobrá duše se uskutečnilo 25. června v klášteře Minoritů v Praze. Přítomní byli všichni partneři a členové odborné poroty, tedy Andrea Pisingerová ze společnosti HARTMANN RICO a.s., Jiří Horecký z Asociace poskytovatelů sociálních služeb, Jana Hanzlíková z Ministerstva práce a sociálních věcí a Iva Holmerová za Gerontologického centra. Celou akcí provázel populární moderátor Jan Rosák a zpestřilo ji hudební vystoupení gospelové zpěvačky Leony Gyöngyösi. Jako každý rok, ani letos, neměla odborná porota složená z partnerů projektu, jednoduché rozhodování. Vybrat mezi desítkami osobitých a často i dojemných dobrovolnických příběhů ten nejlepší, je vždy velkým oříškem. Navíc bylo opravdu z čeho vybírat, protože do III. ročníku se přihlásilo na tři desítky dobrovolníků jednotlivců a dvě desítky institucí z celé České republiky.

První oceněnou se stala Věra Krumlíková, která se dobrovolnické činnosti věnuje již od roku 2006, nejprve v rámci občanského sdružení Střípky, později začala spolupracovat s nestátním zdravotnickým zařízením DOP HC.

„Odborná porota velmi ocenila, že paní Krumlíková se seniorům věnuje i o Vánocích a bere si k sobě domů na Štědrý den dva klienty domova, kteří by jinak zůstali o svátcích sami," uvedla Andrea Pisingerová. Pro Věru Krumlíkovou je však největším oceněním ze všech to, že může i nadále pomáhat starým lidem a vracet jim chuť do života. Jak sama říká: „Tato práce je pro mě vším a největší odměnou pro mě je úsměv lidí a jejich radost, že mezi ně přijdu a můžu je pohladit."

Svou Dobrou duši má i město pod horou Ještěd. Je jí paní Hana Musilová, která se dobrovolnictví věnuje už čtyři roky. Svou činnost začínala nejprve v rámci střediska Kontakt, následně založila vlastní klub s názvem Radost. Dobrovolnické aktivity však paní Musilová neomezuje jen na práci se seniory, ale dochází také do knihovny Severočeského muzea v Liberci, kde pomáhá s převodem knižních kartoték do digitální podoby. „Patřím mezi seniorky, které navzdory svému věku nechtějí žít pasivním životem," vysvětluje liberecká dobrovolnice motivy, které ji vedou k tomu, aby věnovala svůj čas péči o druhé.

Posledními „Dobrými dušemi" v kategorii jednotlivců se pak staly dvě dobrovolnice z Geriatrického centra v Týništi nad Orlicí, Eva Pichová a Miroslava Zemánková. Ty působí jako pěvecké duo a společně pravidelně docházejí za klienty domova, kde jim zpívají a hrají na harmoniku. Obě dámy se dobrovolnické činnosti věnují již řadu let, Eva Pichová patnáct a Miroslava Zemánková dokonce úctyhodných osmnáct let, což je obdivuhodné i proto, že paní Zemánková je sama od dětství zrakově postižená.

Speciální ocenění putovalo do Skřivan

Oproti prvním dvěma ročníkům měl ten třetí něco navíc, a to bylo speciální ocenění, které se odborná porota rozhodla udělit paní Haně Svobodové z Domova sociálních služeb ve Skřivanech. Toto ocenění si paní Svobodová rozhodně zaslouží, protože se dobrovolnické činnosti věnuje už neuvěřitelných 47 let. V roce 1968 nejprve založila Sdružení pro pomoc mentálně postiženým, jehož cílem bylo pomáhat rodinám hendikepovaných. Kromě toho je spoluzakladatelkou Českého hnutí speciálních olympiád.

Jednoduché rozhodování neměla odborná porota ani v kategorii institucí, kterých se letos do Dobré duše přihlásily dvě desítky z celé České republiky. Vítězná instituce však mohla být jen jedna a nakonec se jí stala Židovská obec v Praze. Odbornou porotu zaujal zvláště projekt dobrovolnické kavárny Miriam, který Židovská obec realizuje ve spolupráci s domovem sociální péče Hagibor. V rámci kavárny dojíždějí dobrovolníci Židovské obce do Hagiboru, kde pro jeho klienty připravují nápoje a košer zákusky. Tento projekt je velice přínosný především pro ty klienty domova, kteří jsou již imobilní a díky tomu se nemohou účastnit akcí mimo brány domova a nemohou si tudíž už zajít do skutečné kavárny. „Jednou z nejdůležitějších micvot v judaismu je chesed což znamená pomoc druhým bez očekávání odměny, a proto mají v rámci židovské komunity důležité místo různé typy dobrovolnických aktivit," uzavírá Jana Wichsová ze sociálního oddělení Židovské obce.