VYBERTE SI REGION

Ocenili ochránce josefovské pevnosti

Josefov - Skupina nadšenců sdružených ve spolku Ochránci památek pevnosti Josefov Ravelin No. XIV byla ve středu oceněna Národním památkovým ústavem.

23.9.2016
SDÍLEJ:

MILAN LIBICH PŘEBÍRÁ OCENĚNÍ symbolizované stříbrnou plaketou, která byla josefovskému spolku udělena za mnohovrstevnou záslužnou činnost zaměřenou na obnovu pevnosti a připomínání vojenské tradice Josefova.Foto: Eva Macková

Na zámku v Náměšti nad Oslavou se předevčírem vyhlašovaly výsledky třetího ročníku ceny Patrimonium pro futuro. V kategorii „prezentace hodnot" byl za dlouhodobou činnost oceněn stříbrnou plaketou výše jmenovaný spolek zastoupený předsedou Milanem Libichem. Ten neskrýval své překvapení.

VÍTĚZSTVÍ PŘEKVAPILO

„Absolutně jsme to nečekali. Konkurence byla velice silná, takže jsem nepředpokládal, že se umístíme tak vysoko. Každopádně z tohoto prestižního ocenění máme ohromnou radost," potěšilo Milana Libicha, který už má jasno, kde pamětní plaketa s diplomem skončí. „Vystavíme je v naší klubovně," upřesnil.

Jestliže na počátku dobrovolných aktivit byla myšlenka na postupnou obnovu ravelinu č. XIV, postupně se k tomuto cíli přidaly další aktivity spojené s oživováním Josefova jako města se silnou vojenskou tradicí.

OŽIVUJÍ MRTVÁ MÍSTA

V roce 2014 získali členové spolku do vlastnictví i přilehlý zanedbaný bastion, který vyklidili a po odstranění novodobých nevhodných stavebních zásahů jej otevřeli pro veřejnost.

„Loni zde instalovali výstavu připomínající historii československých legií. Také začali pečovat o další památku, tzv. Traxlerovu sýpku. V nevyužívané a neudržované budově instalovali expozici historie vojenské lékařské péče a výstavu plánové dokumentace pevnosti Josefov," zmínila Eva Macková z josefovského pracoviště NPÚ jen malý výsek mnohovrstevnaté činnosti ochránců památek. „V letošním roce jsme odkoupili bastion číslo IX a pracovali jsme na vylepšení bastionu číslo V," doplnil Milan Libich výčet letošních aktivit.

OCHRÁNCI PAMÁTEK pevnosti Josefov Ravelin No. XIV postupně odstraňovali náletovou zeleň, rekonstruovali strážnici, prachárnu, dělostřelecké kasematy a dostavěli část chybějících hradebních konstrukcí podle dobové dokumentace. Pevnost Josefov, zvláště pak samotný systém opevnění, je dnes historickým artefaktem odkazujícím ke způsobu boje a obrany na konci 18. století, který však v dnešní době prakticky nemá jiné využití než kulturně-historické, dokumentační a vzdělávací. Obranné prvky přestaly být po zrušení pevnosti v roce 1888 udržovány, řada z nich byla i zbourána. Ani vyhlášení městské památkové rezervace Josefov v roce 1971 výrazně nepodpořilo zahájení nezbytných udržovacích či dokonce rekonstrukčních prací a významné části opevnění byly (a některé nadále jsou) v havarijním stavu, zarostlé hustou náletovou vegetací, bez využití a průběžné údržby. A to se právě Ochránci památek pevnosti Josefov Ravelin No. XIV snaží změnit.

„Cenou Patrimonium pro futuro chceme zhodnotit a vyzdvihnout, co se v oblasti památkové péče podařilo, a ocenit ty, kteří se o to přičinili. Očekávám, že právě díky ceně NPÚ se o zásluhách vlastníků, investorů nebo tvůrců těchto obecně prospěšných počinů nebo akcí dozví mnohem víc lidí, a že se tak uskutečněné projekty dočkají zaslouženého uznání a popularity," uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Ocenění ve stejné kategorii jako josefovští ochránci získalo před dvěma lety sdružení Omnium za soustavnou a cílevědomou činnost ve prospěch záchrany a obnovy památek na Broumovsku. „Dlouhodobá činnost obou spolků je nesmírně prospěšná a postupně se dokonce rozšiřuje i o péči o další potřebné památky. Jsme opravdu rádi, že v našem kraji byli oceněni další lidé, jimž není lhostejný osud našeho kulturního dědictví a míst, kde žijí," ocenil práci obou spolků ředitel josefovského pracoviště NPÚ Jiří Balský.

KLÁŠTER TENTOKRÁT NA OCENĚNÍ NEDOSÁHL

Mezi pětadvacítku letošních nominantů se v kategorii „obnova památky, restaurování" objevilo i Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově.

Části areálu kláštera byly ještě nedávno v havarijním stavu. Na základě dohody benediktinského řádu a Agentury pro rozvoj Broumovska začala koncem roku 2012 celková obnova této národní památky zahrnující revitalizaci klášterní zahrady a obnovu interiérů kláštera a prelatury včetně restaurování nástěnných maleb. V dubnu 2015 byly revitalizované prostory otevřeny veřejnosti. „Na ocenění broumovský klášter nakonec nedosáhl, ale už samotná nominace byla velký úspěch," ujistila nás Eva Macková, že v kategorii nabité mimořádnými počiny nebylo slabých konkurentů.

To svými slovy potvrdila i ředitelka NPÚ. „Věřím, že nejen získání ceny, ale už i sama nominace na její udělení potvrzuje těm, kteří realizovali nějaké bohulibé dílo, že se podařilo opravdu nadstandardně a že úsilí, čas i finance, jež do něj jeho iniciátoři vložili, se vyplatily," dodala Goryczková.

Autor: Jiří Špreňar

23.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Seehofer: Nemusím vzít zpět jediný výrok týkající se migrace

Mnichov/Berlín – Vývoj mi dal za pravdu, nemusím vzít zpět jediný výrok týkající se migrace, je přesvědčen bavorský premiér a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. Spolková vláda už uprchlickou politiku zásadně změnila, řekl také v dnešním projevu k bavorským poslancům.

Klienti druhého pilíře penzí mají sdělit, jak naložit s jejich penězi

Praha – Zhruba čtvrtina z 85.000 klientů penzijních společností, kteří se v minulosti rozhodli vstoupit do rušeného druhého pilíře, ještě neinformovala svou penzijní společnost, jak má s jejich uspořenými penězi naložit, informovalo ministerstvo financí, podle kterého tak mají učinit do konce září.

Spojené státy hrozí, že kvůli Halabu přeruší veškeré kontakty s Ruskem

Washington – Spojené státy přeruší veškeré kontakty s Ruskem, pokud neskončí bombardování severosyrského města Halab, jež mají podle Washingtonu na svědomí syrské a ruské síly. V telefonickém rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to dnes řekl jeho americký protějšek John Kerry. Boje na severu Sýrie se v posledních dnech zintenzivnily, situací se zabývá i Rada bezpečnosti OSN.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies