U soudu je nynější zástupce velitele Pavel Jurišta za údajné násilí proti opilému a spoutanému muži. Žaloba ho viní, že překročil pravomoci a neoprávněné použil donucovací prostředky. Ve dvou případech měl napadnout osobu.

„Je obžalován ze zločinu zneužití pravomoci úřední osoby," uvedl Vladimír Štěpánek, náměstek okresního státního zástupce.

Strážník obvinění odmítá s tím, že jde o pomstu bývalého kolegy. Údajně napadený muž, který proti němu také svědčil, byl při zásahu pod vlivem alkoholu a za výtržnosti a vyhrožování dostal už dříve podmínku. Strážníkovi nyní hrozí trest dva až deset let vězení.

Mundl: Nevěřím tomu, že by spáchal to, co je mu kladeno za vinu

Velitel městské policie Ondřej Mundl uvádí, že za svým zástupcem stojí. „Nevěřím tomu, že by spáchal to, co je mu kladeno za vinu. V žádném případě ne," řekl Ondřej Mundl.

Jeho zástupce není prvním obžalovaným z řad městské policie v poslední době. Vloni dostal strážník Petr Skála roční podmínku za nepřiměřený zákrok, ke kterému došlo na podzim roku 2011. Podle žaloby a nakonec i soudů zneužil pravomoc úřední osoby, když zasáhl proti muži, který napadal ženu, a nasadil mu pouta.

Strážník ho podle soudu při zákroku povalil na zem a nasadil mu pouta, posléze zase muže pustil. Právě nasazení pout bylo podle žalobce nepřiměřené. Podmínku potvrdily i odvolací soudy. Muž dále pracuje u městské policie, ale jako civilní zaměstnanec. Změnu na podzim schválili jaroměřští zastupitelé.

„Stoprocentně za ním stojíme," řekl Ondřej Mundl a trvá na tom, že dnes už bývalý strážník zákon neporušil. „Dělal jen svoji práci. Chtěl pomoci paní, kterou napadal nevybíravým způsobem její druh. Mohu to tvrdit proto, že jsem ten zákrok v té chvíli celý viděl na kamerovém systému. Jak to bylo popisováno některými svědky u soudu, tak to prostě nebylo. Výrok soudu a následně jeho potvrzení u odvolacího a nejvyššího soudu mě velmi zklamaly. Samotný údajný poškozený u soudu řekl, že zákrok strážníků považuje za oprávněný a za naprosto v pořádku," uvedl velitel městské policie. Také on tvrdí, že jde o pomstu jednoho z bývalých strážníků.

„Trestní oznámení totiž ani v jednom případě nepodal nikdo z údajných poškozených, ale právě jeden bývalý kolega," dodává velitel Ondřej Mundl.

Soudní spory podle Mundla ovlivňují chod městské policie, navíc mají dopady na další práci strážníků a to nejen zde v Jaroměři. „Řekl to dobře obhájce pana Skály a já se s ním zcela ztotožňuji. Tak jak soudy rozhodly, daly vlastně velký precedens pro další případy. Může se stát, že strážníci či policisté ve strachu, že by sami mohli stanout před soudem, teď raději při nějakém protiprávním jednání budou dělat, že se nic neděje či že nic nevidí a budou mít strach zasáhnout," uvádí velitel.

Propírá se už stará kauza ze služebny

Městská policie v Jaroměři je na paškále nejen kvůli nynějším soudům. Před pár týdny se na internetovém diskusním fóru města objevil také příspěvek zdejšího občana Davida Jevčáka. Napsal zde, že mu „anonymní dobrá duše" nechala v obálce několik různých nahrávek týkající se městské policie.

„Protože nahrávky jsou silně znevažující práci městské policie, proto jsem si ve svém volnu provedl ověření, k autorizaci nahrávek, bohužel jsou pravdivé a šokující. Zjistil jsem, že díky veliteli městské policie došlo k nápadu, že na internet ve strážnici zapojili monitor toho, co příslušníci dělají v práci. Bylo zjištěno, že mnohokrát od minut až například šest hodin v pracovní době sledovali internet, pouštěli si filmy, vyřizovali si své soukromé záležitosti a sledovali porno. Většinou služba strážníka trvá 12 hodin. K tomu není, co dodat. Nechápu, kdo vlastně se tu dobu stará o veřejný pořádek ve městě za naše daně," napsal na diskusním fóru David Jevčák.

Podle něj někteří strážníci odešli na vlastní žádost či jinak od městské policie, zatímco jiní za stejný prohřešek zůstali na svých místech. Podivoval se také, proč vedení města stojí za velitelem městské policie, když na strážnici k něčemu takovému docházelo a on si toho nevšiml. „U nás v Jaroměři se není čemu divit, když vedení města a velitel městské policie se postaví i za odsouzeného příslušníka, nechají ho pracovat jako civila u městské policie. Velitel polemizuje o rozhodnutí soudu, což považuji za vrchol…," uvedl na webu ve svém příspěvku David Jevčák.

Velitel Ondřej Mundl k tomu řekl, že nechápe, proč se diskuse o tomto tématu nyní víří, když ve věci internetu jde o starou záležitost z roku 2011. Tedy ještě z období před změnami u městské policie, ke kterým došlo právě po zveřejnění těchto kontrol činnosti městské policie. „Je to věc, která je tři roky stará. Byla prošetřena kontrolním výborem města, část vyšetřovala policie a ze závěrů už byly vyvozeny důsledky a opatření. Řeší se nyní něco, co už tady bylo. Bylo to podané tak, jako kdyby se to mělo dít nyní, ale toto se stalo v roce 2011," podotýká Mundl.

Spory začaly, když velitel trval na práci

S výsledky tehdejší kontroly byli podle něj už dávno seznámeni zastupitelé. „Ta nahrávka, kde se mluví o výsledcích kontroly provedené na počítačích městské policie, pochází právě z onoho zastupitelstva a byla použita i při pracovně právním soudu s bývalými strážníky, kteří městskou policii opustili, jako důkaz při soudním líčení. Můžeme si tedy domyslet, kdo byl onou anonymní dobrou duší," dodává velitel Mundl.

Spory u městské policie začaly před zhruba čtyřmi lety. Jaroměřští zastupitelé rozhodli v roce 2010 o zdvojnásobení počtu strážníků na jednadvacet. Poté však došlo na nevraživost ve sboru a padlo několik trestních oznámení.

Rozepře u policie vyvolala skutečnost, že velitel Ondřej Mundl začal kontrolovat plnění služby a byl přísnější než jeho předchůdce.Například začal vyžadovat řádné plnění služby, vydal naprostý zákaz spánku při nočních směnách a požadoval časté venkovní pochůzky a trávení méně času na služebně.