„Vytipovali jsme 31 památek na území města, a to nejen v historickém jádru na území městské památkové zóny, ale i v těch místních částech, kam turisté zatím příliš nejezdí. V brožuře, která vyšla v jazykových mutacích čeština, polština a němčina, jsou seřazené tak, aby na sebe logicky navazovaly při příjezdu z Polska přes Žacléř, Babí a Horní Staré Město, respektive přes Libeč, Voletiny a Poříčí," informoval Günter Fiedler z odboru rozvoje města.

Autory textu jsou pracovníci trutnovského Muzea Podkrkonoší Vlastimil Málek a Ondřej Vašata, kteří shromáždili k většině památek informace, dosud ukryté ve starých a ne v úplnosti excerpovaných archivních dokumentech. Tak se i Trutnované mohou dozvědět nové informace o památkách, kolem kterých dennodenně chodí.

Součástí mikroprojektu je rovněž upevnění informačních tabulí s QR-kódy na památky. „To mohou ocenit zejména mladí zájemci, kteří se tak prostřednictvím mobilu mohou napojit na webové stránky, kde uvedené informace a fotografie z brožury také najdou. Navíc webové stránky mohou být v budoucnu průběžně aktualizovány, například o nově zjištěné informace k památkám, o nové fotografie po jejich opravách a podobně," nastínil možnosti Günter Fiedler.

Trutnov mikroprojekt představil tento měsíc polskému partnerovi přímo v Jaworu. Kromě zástupců powiatu se prezentace zúčastnily osoby a organizace, pracující v oblasti cestovního ruchu. Předmětem návštěvy a jednání byla také diskuze o možné další spolupráci při přípravě a realizaci společných projektů v programovacím období přeshraniční spolupráce na léta 2014 až 2020.

„Proto netrpělivě očekáváme vyhlášení dotačních výzev v oblasti kulturní, sociální a sportovní spolupráce, ekologie, revitalizace památek či rozvoje cyklodopravy," dodal Günter Fiedler.