Začátek stezky se nachází 2,5 kilometru nad náměstím po modré turistické značce na rozcestí k Tetřevím boudám a Cihlářce. Je volně přístupná lesním terénem od jara do prvního sněhu. Na stezce v údolí potoka Čistá se návštěvník seznámí s bohatou tradicí dobývání rud v Krkonoších. Nazvaná je podle někdejší horské boudy Berghaus a leží v kopcích v místech, pod kterými vedou staré štoly. Na zhruba kilometrovém lesním okruhu s deseti zastaveními si návštěvník může prohlédnout propadlinu po 80 metrů hluboké zavalené uranové šachtě, starý hornický náhon a nahlédnout do ústí středověkého dolu. Na informačních tabulích jsou obrázky zpracování rud, geologické profily, mapy důlních děl a fotografie z podzemí.

A když už zavítáte do této části Krkonoš, je možné zajít i na stezku Vápenickou. Je necelý kilometr dlouhá a má pět informačních tabulí.

Na jednotlivých zastaveních, tři vápenky a starý lom, je návštěvníkovi připomenuta předválečná historie těžby a zpracování vápence v Černém Dole.

Na náměstí vedle autobusové zastávky stojí hlavní rozcestník turistických cest, zde je nástup na Vápenickou stezku. Dále už budete pokračovat po modré místní značce k první informační tabuli. K vyznačení bylo použito značení Klubu český turistů (KČT) místní značení.

A do třetice tip k návštěvě v Černém Dole Muzeum podzemí Krkonoš. Stálá expozice podzemí Krkonoš se nachází v suterénu budovy úřadu městyse Černý Důl. Otevírací doba nevelké, ale zajímavé muzejní expozice je od středy do soboty od 13 do 16.30 hodin. Návštěvníci se zde seznámí s historií dolování v Krkonoších, například jsou zde fotografie a exponáty z lokality Berghaus, z historického důlního díla Kovárna v Obřím Dole a nechybí fotografie z krkonošských jeskyní.

Ve výstavní místnosti se pravidelně mění výstavy regionálních umělců. Využit je i venkovní prostor před muzeem, kde je postavena replika dřevěné stoupy na drcení rudy, na několika metrech kolejnic stojí důlní vozíky, pod širým nebem návštěvníci najdou také velké bloky krkonošských hornin.