„Budeme muset vyrazit na pouť i zítra, protože jsme zdaleka nestihli všechny atrakce, výstavy a další akce, které se tady konají. Teď jsme se svezli na kolotoči, líbili se nám gladiátoři a jejich souboje v aréně a právě míříme do Dřevěnky, aby se děti podívaly na stará řemesla," řekla ve spěchu mladá maminka dvou předškoláků. Ti jí už pomalu mizeli v davu lidí.

Stará roubená škola Dřevěnka, která při různých zdejších akcích doslova ožívá, nabídla nevšední podívanou. O tu se zasloužila děvčata z Cechu panen rukodělných s ukázkou mnoha různých řemesel. Šikovné ženy příchozím ukázaly, jak se zpracovává šustí a orobinec, předvedly jim paličkování, vyšívání různých technik, háčkování, drátování, či zpracování ovčí vlny. „Naším záměrem je přinést do Dřevěnky, která pochází ze sedmnáctého století, klasická řemesla a přiblížit je lidem, aby si je vyzkoušeli. Je pro nás vyznamenáním, že historická budova obživla a z ohlasů místních i přespolních lidí cítíme, že to bylo dobré rozhodnutí. Jsme rády, že v tak krásné budově můžeme být," řekla za Cech panen rukodělných Jiřina Hejnová, která vyrábí waldorfské panenky, šité hračky, plete, háčkuje a tvoří patchwork.

„Připravily jsme také pohoštění, které bylo na poutích typické. Kynuté bábovky, rohlíčky, štrúdly, červené rybízové víno a bezinkovou šťávu," popsala Hejnová některé z dobrot.

Výstava v Dřevěnce se tentokrát zaměřila na ruční práce našich prababiček vyšívané kuchyňky. „Jsou tu háčkované věci, pletené, síťované či paličkované. K vidění jsou i některé unikáty, a to například křtící kabátky, které se používaly při svátečních dnech. Zvláštní je například kabátek pletený z nití," prozradila Jiřína Hejnová.

Na pouti si přišli na své i páni kluci. V Bezděkových sadech u autobusového nádraží se hloučky přihlížejících nestačily divit, jakou rychlostí se po trávníku proháněly RC modely aut v měřítku 1:8 a 1:10. „Máme tu autíčka do terénu na spalovací benzínové motory a motory na nitro palivo. Jsme parta kamarádů z Police, Hronova i Meziměstí. Je to náš koníček kvůli dětem, ale hrajeme si hlavně my tatínci," řekl se smíchem Jarda Beran, jeden ze zakládajících členů RC Teamu Police nad Metují.

Dodal, že s auty se musí jezdit na větší ploše, aby nedošlo k jejich poškození. „Když uděláte chybu, nebo autíčko přestane mít signál a chvíli nereaguje, abyste třeba nenarazili do obrubníku. Většina z nich jezdí až devadesátikilometrovou rychlostí, mají náhon na všechna čtyři kola. Chce to proto velké prostranství," doporučil těm, kteří by se tomu také chtěli věnovat.

Polická pouť partu kamarádů zase svedla dohromady. „Před třemi čtyřmi lety nás autíčka brala tak, že jsme si hráli i v zimě. Letos jedeme teprve podruhé. Není tolik času. Díky pouti jsme se zase dali dohromady, každý jsme na tom mákli a oživili jsme si to," přiznal s úsměvem Jarda Beran.

Na návštěvníky v sobotu čekala také vystoupení skupin gladiátorů a Římanů s ukázkami výzbroje a výstroje legionářů, obléhacích strojů, soubojů v aréně či vystoupení Římského vojska a ukázka střetu barbarů a Římanů. Do jednotlivých ukázek se zapojili hravou formou rodiče i děti. „Když jsem jako mladý legionář jezdil po Praze v metru, věčně mi nadávali do rytířů. Proto tyhle ukázky pomohou dětem to odlišit. Máme dobrou zkušenost, že když se divák vtáhne do děje, víc si to užije a zároveň se i něco naučí," řekl Martin Zenker nebo také centurion Marcus Gambrinus Vulgaris.

Bohatá pouť nabídla i nespočet dalších akcí, mezi nimiž nechyběly různé zajímavé výstavy a ukázky. Například v přízemí Pellyho domů se konala výstava kaktusů a rostlin z Madagaskaru a na nedělní výstavu historických vozidel lákala sobotní podvečerní spanilá jízda veteránů z Klubu historických vozidel Metuje.