Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbohem prázdniny, škola už nás zavolala

Jičínsko - První září, datum, které signalizuje školákům návrat do lavic za povinnostmi.

2.9.2014
SDÍLEJ:

První školní den na jičínské 4. ZŠ.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Statistika

Na čtyřech jičínských základních školách zástupci města Jičína dnes ráno přivítali na 270 prvňáčků. Letos bylo otevřeno 11 tříd, což je o jednu třídu více jak vloni. Nejvíce prvních tříd je na I. ZŠ – čtyři třídy, na II. ZŠ jsou třídy tři a III. a IV. ZŠ mají po dvou třídách.  

Opět začíná desetiměsíční proces vzdělávání, do kterého se někteří vrhají s nadšením, jiní dosti neochotně. „Vůbec se mi nechtělo, raději bych chodil do školky a nebo zůstal doma," přiznává smutný Ladík, který usedl do jedné z prvních tříd základní školy. „Prázdniny byly fajn, užil jsem si plavání. Teď už jsem se ale moc těšil do jiný školy," tvrdil rezolutně Daniel Vančura, který přestoupil z libáňské základky do jičíněveské málotřídky.

Tady přivítala v pondělí školáky ředitelka Darina Šindlářová. „Prvňáčkům přeji, aby se jim u nás líbilo, aby se pěkně učili, aby přijali novou životní roli prvňáčka. Těm starším přeji, aby se jim dařilo."

Představila i novou učitelku Janu Zrůstovou, která děti hravou formou seznámila se školními prostorami. Potom už nováčci nahlédli do školních učebnic i kufříku, plného dárků. Samé jedničky popřál školákům zdejší starosta Jaroslav Mlejnek.

Jičín

Na jičínské ZŠ a MŠ 17. listopadu je rušno. Však je také největší základní školou v pohádkovém městě. Ivan Truhlička, který zde řediteluje, společně s vedením města oběhl kolečko po prvních třídách. Tísnili se v nich poněkud zaražení školáčci a jejich rodiče. Ředitel všem připomněl, že každý problém se dá řešit a pokud se k tomu navíc přistoupí včas, často vyjde najevo, že vlastně o žádný problém nejde. Tím vyzval žáky i rodiče, aby se nebáli na vedení školy obracet. Vřelá slova ředitel přednesl i k ostatním žákům, kteří se sešli v místní tělocvičně.

Zeptali jsme se ho, jak on v dětských letech vnímal začátky září. „Myslím si, že nikdo se na první školní den netěší, snad kromě prvňáčků. V tomto ohledu jsem nebyl jiný, i když žádná traumata jsem z toho neměl. Každý mladý člověk se s tím musí smířit po svém," sdělil. „V dnešní době se klade obrovský důraz na vzdělání, a kdo jej nemá, těžko shání práci. Děti si musí uvědomit, že školu nenavštěvují pro rodiče, ale především pro sebe," dodal.

Na jeho základní škole najdeme i třídu šesťáků, jejíž kolektiv se teprve musí stmelit. Vznikla totiž ze žáků, kteří po absolvování páté třídy opustili venkovská málotřídní vzdělávací zařízení. „Oproti jiným rokům se mi letní prázdniny zdály hodně krátké, ale jinak byly dobré. Byl jsem na fotbalových táborech a měli jsme soustředění. Abych řekl pravdu, moc jsem se do školy netěšil," svěřil se Josef Kracík. „Byl jsem na přehradě Les Království, navštívili jsme i ZOO. Část prázdnin jsem také strávil u babičky. Na první den jsem se netěšil," řekl jeho nový spolužák Jakub Bureš, zatímco třídní učitelka vedla exkurzi po jejich nové škole.

Zato matadoři se zářijového návratu neobávali. „Prázdniny byly dobré. Včera jsem měl závody triatlonu a dnes už jdu do školy. Docela jsem se těšil," řekl páťák Matyáš Kubín. „Na školu jsem se těšil hodně, mám to tu rád," přitakal Filip Svoboda, který si z prázdnin nejvíce užil návštěvu pražského Aquapalace a sjíždění řeky na raftu.

Nová Paka

Do lavic poprvé usedly i děti na Základní škole Husitská v Nové Pace. Ředitel Zdeněk Burkert nové tváře vřele přivítal a popřál jim štěstí, zároveň jim představil třídní učitelky, které si své žáčky odvedly do tříd. „Z prvního dne jsem byla nervózní, ale nakonec všechno proběhlo dobře. Prvňáčci mě překvapili tím, že už umí počítat a znají písmenka. Poznávali jsme společně i pohádkové postavy, šlo jim to na jedničku," říká učitelka první třídy Petra Bílková, která se vrátila za katedru po mateřské dovolené. Malí školáci byli plni očekávání, a tak nás při odchodu domů zajímalo, jak si svojí školní premiéru užili. „První školní den byl super, naše paní učitelka je moc hodná. Ve škole se nejvíce těšíme na čtení a psaní," říkají Bára Jiřičková a Natálka Žlabová, které začaly navštěvovat 1.B.

Tu má na starost učitelka Marcela Nožičková, která si pochvalovala, jak tiší a milí žáčci byli: „Snad jim to dlouho vydrží," doufá. Většinu holek a kluků dobře zná z přípravné třídy, což je výhodou. Letos ale tato třída otevřená nebyla, neboť ji nedal požehnání kraj. Ředitel Burkert je pro znovuotevření: „Myslím si, že dětem s potížemi, například logopedickými, zde můžeme pomoci. Jsme schopni třídu otevřít, máme prostory i personál."

Hořice

V Hořicích dnes začalo fungovat soukromé gymnázium, které založili bývalí pedagogové hořického krajského gymnázia. Na novou školu zatím z jiných středních škol přestoupilo deset dětí, šest dalších si podalo žádost o přestup. „Já myslím, že během září ještě další děti přijdou," řekla dnes ředitelka Šárka Šandová s tím, že celková kapacita školy je 120 dětí. Podle Šandové škola vznikla, protože zřizovatelé chtěli, aby v Hořicích nadále fungovalo čtyřleté gymnázium, učitelé chtějí nabízet také jiné metody výuky.

Kraj v Hořicích v roce 2011 čtyřletý obor gymnázia kvůli nedostatku žáků zrušil a zachoval pouze osmileté gymnázium. Následně ho sloučil do jediného subjektu s obchodní akademií a střední zemědělskou školou. Se vznikem nové soukromé školy kraj nesouhlasí a kritizuje rozhodnutí ministerstva školství, které její vznik povolilo.

„Ministerstvo tím popřelo svůj příslib, že v podobných případech dá právě na doporučení kraje. Zřízení nového subjektu odporuje i dlouhodobému vývoji počtu žáků," uvedl v prohlášení kraj. Střední školy v Královéhradeckém kraji bojují s nedostatkem žáků, kraj postupně slučuje střední školy, stále však zůstává zhruba polovina míst ve školách neobsazená.

Zeptali jsme se:

Martin Dočekal, Nová Paka
Až vyrostu, chci být policistou. V rodině žádného zatím nemáme, a tak bych mohl právě já lidem pomáhat a chránit je. Bylo by to vážně super.

Naďa Choutková, Nová Paka
Ráda bych se stala slavnou zpěvačkou. Už teď se zpívání věnuji, navštěvuji pravidelně kroužek, kde společně s paní učitelkou můj hlas trénujeme.  

Filip Zukal, Nová Paka
Hodlám se stát policistou stejně jako můj nejlepší kamarád Martin. Práce by se mi líbila a navíc bych měl skvělého parťáka, se kterým bychom byli dobrý tým.

Aneta Paličková, Jičín
Chtěla bych se stát učitelkou v mateřské škole. Můj první den školy se mi líbil. Paní učitelku jsem už viděla na soutěži ve vyprávění. Byla tam jako porotce.

Autor: Redakce, ČTK

2.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Barcelona, teroristický útok
AKTUALIZOVÁNO
1 22

Islamisté na videu oslavují katalánské útoky a hrozí Španělsku dalším terorem

Ilustrační foto.
4 10

Ženám s rakovinou chybí lék prodlužující život, v Česku už není hrazený

Humor vydělává. Hvězdy populárních seriálů berou desítky milionů dolarů

/VIDEO/ Hvězdy Teorie velkého třesku berou téměř milion dolarů za každou epizodu. Jsou jasnými králi mezi komediálními herci. Mezi dramaty překvapivě nevládnou herci ze Hry o trůny, ale jeden slavný herec, který se navíc v seriálu ještě ani neobjevil. Který?

STAN slibuje učitelům navýšení platu, občanům vysokorychlostní železnice

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zahájilo v Praze jednodenní programovou konferenci, na které řeší finální podobu svého volebního programu.

SLEDUJEME ON-LINE

Reorganizace, nebo konkurz? Věřitelé rozhodnou o budoucnosti OKD

Bude se těžit dál, nebo je konec? Odpověď na tuto otázku by měli dnes svým hlasováním dát ve známost věřitelé společnosti OKD, kteří se hned ráno sešli u Krajského soudu v Ostravě.

Dvě třetiny školáků budou mít v dospělosti problémy s kostmi

/INFOGRAFIKA/ Vyžeňte děti na sluníčko a servírujte jim ryby, vyzývají lékaři české rodiče. Přišli totiž na alarmující věc: jen třetina českých školáků má dostatek vitaminu D. Ten se přitom do těla dostává právě ze slunečního svitu, ryb a mléka. Pokud ho děti nemají dostatek, hrozí jim v budoucnu závažné choroby. Například problémy s imunitou či špatný vývoj kostí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení