„To, co se obyčejně učíte, je takové nudné, nic pořádného, co by mohlo bouchat," otevřel Hodinu moderní chemie Michal Maryška, který studuje organickou chemii na  Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Spolu se svým bratrem Lukášem a dalšími studenty předvádějí na českých středních školách svoji vědu 
z trochu jiné strany.

„Určitě je to lepší, než, jak se chemii učíme my, když máme laborky asi čtyřikrát do roka," říká jeden ze žáků Jakub Janáček. Jeho osobně na netradičně pojaté přednášce nejvíce zaujaly pokusy s tekutým dusíkem. Udržet pozornost studentů nebyl pro mladé chemiky problém. Není divu, efektní výbuch střelného prachu doprovázený nezbytným oblakem dýmu zná většina žáků snad jenom z filmů.

Chemický semafor

„Mě nejvíc baví asi barevné pokusy," svěřil se Maryška a předvedl chemický semafor, tedy reakci, kdy podle přísunu kyslíku mění roztok barvu ze žluté na zelenou a červenou jako světla na křižovatce.

Chemici vykouzlili i různobarevné plameny a zdánlivě marnou snahou ohně uhasit pobavili studenty. Od „žhavých" pokusů přešli k tekutému dusíku o teplotě -196 °C. Sílu mrazu ilustrovala květina, kterou do dusíku ponořili, a poté roztříštili jako sklo. S pomocí supravodivé destičky poté přiměli magnet levitovat ve vzduchu.

„Nejlepší byla asi zmrzlina. Jak pokus, tak jeho výsledek," usmívá se další z žáků, Filip Vlasák. Výrobou banánové zmrzliny totiž Maryškovi program uzavřeli. „Chceme ukázat, že chemie může být zábava," říká Lukáš Maryška. Podařilo se. Zájem neotupila ani přestávka.

David Rozsíval