Sochu zdejšího rodáka a jednoho z nejslavnějších českých spisovatelů v této podobě slavnostně odhalili v neděli 11. května ve 13 hodin.

Kompaktní litinovou lavičku s realistickou postavou spisovatele ve věku přibližně šedesáti let a v typickém posedu zhotovil sochař Josef Faltus ze Záryb u Kostelce nad Labem. Zvítězil totiž v anonymní soutěži, kterou vyhlásila náchodská radnice. Přihlásilo se do ní celkem pět umělců se šesti návrhy. „Úroveň všech návrhů byla poměrně vysoká, ale porota se na vítězi shodla jednohlasně," uvedl místostarosta Náchoda Tomáš Šubert.

Vzpomněl, že už několik dní po smrti spisovatele vznikl spontánně nápad, se kterým přišel architekt Aleš Krtička. „Přinesl fotografii pana Škvoreckého s muzikologem, publicistou a překladatelem Lubomírem Dorůžkou. Sedí společně na lavičce, a to pravděpodobně v 80. letech ve Varšavě. Tato fotografie se také stala námětem pro vytvoření lavičky, která připomene slavného náchodského rodáka a spisovatele," popsal místostarosta.

Lavička bude připevněna k zemi v místě, které před nedávnem vzniklo jako nová odpočinková zóna v centru města. Stane se jednou ze šesti laviček, v jejichž blízkosti se zelenají stromky a nechybí tu ani pítko.

Prostor zdobí také nově zrekonstruovaná kašna. Materiál lavičky i sochy by měl co nejvíce odolávat případnému útoku vandalů. Součástí by měla být i informační deska s údaji o spisovateli. Ten bude hledět směrem k radnici, za zády bude mít kostel a náchodský zámek, který vytvoří krásné pozadí při fotografování.

Nová Škvoreckého lavička se stane i začátkem procházky po místech, která se objevují v autorových románech.

„Návštěvníci města si budou moci tuto trasu projít podle publikace Průvodce Náchodem Josefa Škvoreckého od Aleše Fetterse. Místa budou jinak označená, proto bude v knížce vložený další list. Z hlediska turistického to bude určitě velmi zajímavé, protože mnoho lidí přijíždí do Náchoda právě za dílem Josefa Škvoreckého," upozornil místostarosta. Stezka povede z náměstí ke gymnáziu, poté k restauraci Port Artur, dále směrem k nádraží a zpátky na náměstí, kde skončí v Dannyho kavárně v Hotelu U Beránka.

Socha vznikala v průběhu necelého jednoho roku.

„Nejprve sochař vytvořil model. Ten jsme měli možnost několikrát zhlédnout přímo v ateliéru umělce společně s náchodským sochařem Jindřichem Roubíčkem, který byl jedním z členů poroty. Josef Faltus nás také průběžně informoval, jak práce na soše pokračují," sdělil Šubert.

To potvrzuje i Jindřich Roubíček: „Tvůrce sochy jsem navštívil asi třikrát. Na prvotním návrhu sochy byl spisovatel trochu více při těle než ve skutečnosti. Proto jsme na to autora upozornili a odkázali i na některé pasáže z literatury či z životopisných studií nebo vzpomínek přátel."

Pamatuje pana spisovatele osobně

Jindřich Roubíček se s Josefem Škvoreckým znali osobně a přátelili se. „V době, kdy jsem byl asi ve druhém ročníku na kamenické a sochařské škole v Hořicích, tak Škvorecký promoval a nějaký čas učil. Krátce na Policku, poté ho přeložili do Hořic na vyšší školu sociální, kde byla samá děvčata. Tím, jak jsme spolu jezdívali trasu Náchod - Hořice, spřátelili jsme se. Brzy pochopil, že dělám do muziky, kterou miloval, a spolu jsme podnikali všelijaké akce," zavzpomínal Roubíček. Škvorecký byl sice asi o dvanáct let starší než on, ale rozuměli si prý dobře. „Obdivoval jsem ho už tehdy. A když byl na své poslední návštěvě Náchoda, portrétoval jsem ho. Busta spisovatele je k vidění v náchodské knihovně," připomněl sochař.

Nápad nechat zhotovit lavičku se Jindřichu Roubíčkovi zamlouval už od samého začátku. „Spisovatel si to zaslouží. Které město má takového svého vynikajícího reprezentanta v literárním či uměleckém světě? Každé město si svého významného rodáka rádo vyzdvihuje, vždyť je to i jeho vizitka. Navíc vše, co Škvorecký napsal, má přímý vztah k Náchodu," zdůraznil Roubíček.