Téma připravil a přednesl známý znalec Šrámkova díla, profesor Aleš Fetters, který – ač z Náchoda – je více než polovinou srdce Soboťák a je významnou postavou festivalů Šrámkovy Sobotky. Dala se tedy čekat vysoká profesionalita přednášky i její proložení Šrámkovými básněmi k této hrůzné době. Lektor rozebíral přímou Šrámkovu účast v bojích a vyzvedl, jak tato část autorova díla je naplněna antimilitaristickými otazníky a vykřičníky.

Stěžejní část ze sbírky Žasnoucí voják je jich plná a vyzvedli je i tři sobotečtí recitátoři, kteří tak do přednášky na pokyn vstupovali. Aleš Fetters se věnoval i bolestným statím k tomuto období z románové tvorby autora, zazněl i poslední odstavec ze známého románu Tělo. Lektor bádal i ve Šrámkových denících a zápiscích, které i po roce 1946 vracely přízraky a trny vzpomínek z té již dávné a přece nešťastně blízké doby.

A to už Šrámek mezitím procítil i bolesti další války světové, v pořadí druhé…

Velmi pěknou přednášku zakončil profesor Fetters vlastní recitací – velmi zdařilou – Šrámkovy básně Věčný voják. Znamenitě vystihl trpkou beznaděj, kterou báseň vyjadřuje. Po skončení této části uvedla Marie Sekerová, která toto kulturní odpoledne moderovala, jeho druhou část: křest učebnice Olgy Bičišťové Vlastivěda Sobotecka a okolí. K této znamenité učebnici pro školáky i postarší občany regionu přinesl Jičínský deník v pondělním vydání podrobnější údaje v recenzi Josefa Jindry.

Něco o učebnici

Zde uvedeme jen něco málo, tedy že dvousetstránková učebnice, bohatě vybavená fotografiemi, kresbami, mapkami, i dokonce notovými záznamy, bude sloužit žákům k samostatnému učení a seznamování, učitelům jako podklad k širšímu výkladu a studentům středních škol k individuálnímu studiu. Je bohužel neprodejná, ale brzo se objeví na internetu.

Jejímu uvedení do života pokřtěním v dřevěné malé kolíbce předcházel podrobný výklad samotné autorky a její poděkování těm, z jejichž písemných materiálů a knih čerpala vědomosti do učebnice. Řada z nich byla přítomna a přednesla své velice příznivé názory na kvalitu učebnice. Sedm kmotrů a laskavých sudiček se pak postavilo ke kolébce a jestli z jejich přání se učebnici alespoň část naplní, bude její život plný užitečnosti.  

Josef Jindra