A v Porotním sále nezasedli skuteční zástupci Jičínských, ale studenti Lepařova gymnázia. Pod dohledem místostarosty Petra Hamáčka a radního Luďka Havla se konala studentská simulace veřejného zasedání. Přesto, byť řešení jsou nezávazná, došlo na palčivá témata.

Netradiční akci zorganizovala obecně prospěšná společnost Agora Central Europe ve spolupráci s Lepařovým gymnáziem a Městským úřadem Jičín. „Snažíme se studenty naučit, jakým způsobem se mohou aktivně podílet na správě své obce. Důležitou součástí je také simulované zastupitelstvo, kterého se studenti sami zúčastní a připraví si na něj materiály," řekl organizátor Tomáš Bazala.

Tedy, jak to vlastně probíhalo. Nejdříve studenti ve středu navštívili skutečné veřejné zasedání. Posléze si sedli, založili své politické strany včetně základních volebních programů a připravili si podklady na čtvrteční jednání. Vznikla tak tři zcela nová politická uskupení. Leckdy v jejich názvech šlo najít skrytý, či poněkud zjevný vtip. V Porotním sále každopádně zasedli členové Strany Františka Lepaře, Hnutí iniciativní volby (zkuste z toho vytvořit zkratku) a hnutí NE 2015.

Ale konec legrace. Ačkoliv místostarosta Petr Hamáček, který jednání vedl, čelil řadě vtipných situací, mnohdy spojených s reálnými zkušenosti z veřejných zasedání, a nálada v Porotním sále byla velmi vřelá, vlastně se ukázalo, jak systém komunální politiky funguje. Studenti se po čase do různých problémů skutečně zařízli, polemizovali mezi sebou, vyvraceli si vzájemně pochybnosti, přesvědčovali se a příležitostně do sebe i slovně šťouchli, jak to opravdoví politici umí.

„To je ve skutečnosti velmi dobrý podnět. Nevzpomínám si, že by takový někdo v minulosti vznesl," musel uznat místostarosta na dotaz, proč pro potřeby technických služeb nejsou vypisovány studentské brigády a město namísto toho spoléhá spíše na pracovníky evidované na úřadu práce.

A co že se to vlastně projednalo? Každá strana na Petra Hamáčka a Luďka Havla vznesla jeden dotaz a jeden návrh. Dohromady se tedy diskutovalo o šesti bodech. V dotazech figurovala budoucnost jezuitské koleje, kulturního domu a technická správa v Jičíně. Návrhy se týkaly využití kasárenských budov, revitalizace lesoparku Čeřovka a rekonstrukce autobusového nádraží.

Zvláště poslední bod rozvířil diskusi. Zastání se dokonce dočkali i řidiči autobusů za jejich právo na kuřáckou pauzu mezi spoji. A jak to vlastně dopadlo? Zastupitelé pověřili vedení města vypracováním důkladné studia na přestavbu nádraží a částečný přesun do lokality bývalého nákladového nádraží.
Šlo to tak snadno.