Obec leží osm kilometrů severně od města Železnice. Má šedesát trvale žijících obyvatel a nyní také nové vedení.

Po komunálních volbách byla zvolena neuvolněnou starostkou Soňa Chmelíková, bývalý starosta Miroslav Knap zastává funkci neuvolněného místostarosty.

Sedmičlenné zastupitelstvo nyní řeší problém se zásobování vodou z veřejného vodovodu. Na ten Deník upozornila jedna z obyvatelek obce, která nám napsala: „Co je příčinou sucha? Podle bývalého starosty mírná zima a charakter srážek. Podzemní vody se tak nestačily naplnit. Mnozí obyvatelé si ale myslí, že příčinou je nedostatečná a nesprávná správa vodovodu. Obyvatelé obce Kyje jsou rozhořčeni, a mnozí doufají, že správce vodovodu nahradí někdo zkušenější a odpovědnější," napsala stěžovatelka Jana Sochová.

Obec spravuje vodovod vlastními silami a už v říjnu požádala na webových stránkách o přísné šetření s vodou kvůli neustále se snižujícímu přítoku. K maximální ohleduplnosti a maximálnímu snížení spotřeby vody v domácnostech připojených na obecní vodovod vyzývá zastupitelstvo i v současné době, kdy nedostatek vody šetří zavážením z cisteren.

Investice

„Pracujeme na přípravě posílení vodovodu tím, že necháme vyvrtat studnu. Náklady odhadujeme na 350 tisíc korun. Pokusím se získat dotaci," informuje Deník starostka Soňa Chmelíková a dále uvádí, že jiné stížnosti od občanů nezaregistrovala.

Dále potvrdila, že dodávka vody pro obyvatele je zajištěna jednak z vlastního zdroje obce a pokud je vody v zásobníku méně než 12m3, je voda doplňována dopravou pitné vody cisternami. Z uvedených čísel je zřejmé, že zásobování je zajištěno a není třeba žádné regulace například uzavíráním vody. „Za dobu mého působení ve funkci jsem nezaznamenala jedinou ústní nebo písemnou stížnost od občanů. Myslím, že drtivá většina obyvatel naší obce situaci chápe a věří vedení, které samozřejmě problém řeší posílením stávajícího zdroje," vysvětlila k současné situaci v obci.

Výstavba vodovodu byla ukončena v roce 2006 a stála 13 milionů korun. Obec doplatí úvěr v letošním roce.

„Po osmi letech se ukazuje, že tato značná investice byla využita značně neefektivně, hlavně ve výběru zdroje vody, navíc na cizím pronajatém pozemku a ve značné vzdálenosti od zabydlené části obce," dodává k objasnění Soňa Chmelíková.