Návrat ke statistickým číslům srovnatelným s rokem 2012 zaznamenávají od loňska pracovníci Kontaktního centra RIAPS (Regionální institut ambulantních psychosociálních služeb).

„Na výrazné navýšení počtu klientů a kontaktů v roce 2013 měla podstatný vliv amnestie prezidenta. Propuštění vězni se na naše centrum obraceli i proto, že neměli jinou alternativu. Často byli naprosto bezprizorní, neměli kde se mýt, kde spát. V Trutnově jiná služba pro osoby bez domova neexistuje. A s bezdomovectvím se často pojí zne-užívání návykových látek, legálních i nelegálních," řekl vedoucí Kontaktního centra Ondřej Čalovka.

RIAPS Trutnov

Kontaktní centrum RIAPS Trutnov je jedním ze dvou v Královéhradeckém kraji.

Zajišťuje služby pro severní část kraje. Konkrétně poskytuje ambulantní služby v Trutnově a terénní služby na území okresu Trutnov (cca 120 tisíc obyvatel), ve městech Trutnov, Hostinné, Vrchlabí, Dvůr Králové, Úpice. Služby však využívají osoby z území celého kraje, ale i celé České republiky.

Zřizovatelem RIAPSu je Královéhradecký kraj.

Rok 2014 tedy znamenal návrat propuštěných zpět do výkonu trestu, případně umístění do léčby či jiných služeb. I proto se situace stabilizovala, celkový počet klientů činil 297.

Celkový počet vydaných stříkaček byl rekordní a překročil 80 tisíc vydaných kusů a ukazuje na zodpovědnější přístup k injekčnímu užívání drog. Program i nadále prováděl testování na HIV, žloutenky B a C, Syfilis.

„Procentuální rozdělení klientely se moc nemění. O dvě procenta narostl počet uživatelů s primární drogou pervitin (76%), o jedno s buprenorfinem, heroinem či jiným opiátem (6%). O tři procenta naopak poklesl počet lidí majících problém s alkoholem (12%)," zmínil základní čísla Ondřej Čalovka.

Vězení srovnalo statistiku

Pracovníci Regionálního institutu ambulantních psychosociálních služeb ale registrují i nové trendy a požadavky na služby Kontaktního centra.

Na centrum se stále více obracejí pracovníci Orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Narůstá totiž počet rodičů, kteří užívají návykové látky. Na tuto problematiku se v centru specializuje Olga Trunečková: „Užívání drog samo o sobě není důvodem k odebrání dítěte z rodiny. Většinou ale vede ke zvýšenému dohledu nad matkou či otcem. Odebrání dítěte by mělo být až poslední variantou. Často tato hrozba slouží jako varovný prst, pokud svou situaci matka nezačne řešit. Ukazuje se jako výhodné, pokud je vyjednána spolupráce mezi OSPODem, klientkou a naším centrem. Pro OSPOD to znamená, že je matka pod kontrolou a není důvod dítě umisťovat do jiné péče, pro matku to znamená, že může vychovávat svoje dítě a současně řešit situaci s užíváním návykových látek s odborníky."

Tato práce je však velmi náročná a dlouhodobá. „Nikde není zaručeno, že si daný otec či matka se svým užíváním poradí a zvládnou jej. Nicméně je důležité, že klienti z řad rodičů tuto možnost mají. Jedná se o novou naději pro ně samotné, ale i pro jejich děti," uzavírá Trunečková.