Co jste díky stavbě parkoviště objevili?
Jsme kousek od náměstí původního historického města, navíc jsme na břehu Brtvy. Už teď vidíme, že celý prostor je zčásti překrytý kulturními vrstvami vzniklými v 16. století, které v sobě ale mají podstatně starší komponenty. Objevuje se tady i 13. století. Nejdříve jsme neměli přímo objekty, ale víme, že s pozůstatky se tak dalece nehýbalo, takže plus-minus nějaký metr tady opravdu 13. století musí být.

Posléze se nám podařilo najít velký zahloubený objekt, který byl bohužel z části zničen stavbou polikliniky, takže jeho přesný účel se můžeme jenom domnívat. S největší pravděpodobností to bude zemnice, takže se dostáváme na místo nejstaršího osídlení města.

Na kraji staveniště jsou samozřejmě vidět základy původní zástavby, kterou možná pamětníci ještě znají. Tato zástavba je zachycena i v mapách stabilního katastru, ale pozůstatky, které my zkoumáme, jsou již mimo stabilní katastr. Je tady jednak základ kamenného domu, který zanikl někdy v 18. století a některé ještě starší záležitosti.

Jak dlouho práce trvaly?
To je velice jednoduché. Stavba spěchá, my také spěcháme. Základ jsme dokončili před 14 dny. Pak jsme pokračovali pouze na dalších eventuálních zemních zásazích. Určitě budeme přítomni i při budování kanalizace přímo v prostoru parkoviště.

Kdy se budou poznatky vyhodnocovat?
Až bude hodně zima a hodně ošklivo, protože teď jsme trvale v terénu.
Odkud je skupina, která pod vaším vedením práce provádí?
Je to kopáčská firma pana Rafaela. Musím říci, že jsou zacvičení, umí to a rozumí tomu, takže je s nimi vcelku radost pracovat.

Kdo nese náklady výzkumu?
Ze zákona nese náklady investor, tedy ten, kdo parkoviště buduje, v tomto případě je to město Dobruška. Jediný, kdo náklady na archeologický výzkum záchranný nehradí, jsou fyzické osoby – stavebníci rodinných domků. V ostatních případech musí ze zákona vždy konkrétní ničenou situaci, její záchranu i dokumentaci uhradit investor.   

Dana Ehlová