VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protiprávní jednání? Z videa ze cvičení jaroměřských strážníků je kauza

Jaroměř - Jaroměřští mají opět o čem debatovat a opět se to týká zdejší městské policie. Vše rozvířilo video, které se objevilo na internetu. Je na něm zachycen simulovaný zásah městské police při záchraně rukojmího na zdejším vlakovém nádraží.

4.3.2014
SDÍLEJ:
Fotogalerie
9 fotografií

SIMULOVANÝ ZÁKROK STRÁŽNÍKŮ Městské policie Jaroměř v nádražní hale. Vtrhávají dovnitř a zadržují jednoho útočníka, pomáhají zraněnému a nakonec míří na dalšího na toaletách. Foto: ze záznamu zveřejněného na Youtube

Podle některých při něm došlo k protiprávnímu jednání, to však vedení města i městské policie odmítá. Náměstek okresního státního zástupce v Náchodě Vladimír Štěpánek Deníku potvrdil, že už nechal celou věc prošetřit státní policií.

Scény jako z akčního filmu

Ne devět minut trvajícím sestříhaném záznamu, zveřejněném na portálu Youtube, je nejprve vidět přijíždějící blikající auta městské policie, osobního a dodávkového vozidla, k nádraží. První zpočátku rozostřené záběry vypadají skoro jako scéna z akčního filmu. Následující scény zrovna tak. Je zachyceno, jak tři strážníci běží k hlavnímu vchodu a vstupují do haly, kde leží jeden zraněný a dva lidé se perou. Další vstupují do haly ze strany od peronu. Strážníci poskytují raněnému pomoc a zpacifikují jednoho z útočníků. Míří na něj i zbraněmi. Další ze strážníků uklidňuje osobu v hale.

Modelová situace pod názvem Tron se měla odehrát 10. dubna 2010. Právnička Iva Rudolecká, která na video upozornila na diskusním fóru města, uvedla, že to „podle zjištění bylo jindy. Domnívá se, že přitom došlo k nezákonnému jednání neznámých osob a strážníků městské policie a jejího velitele. „Okamžitě mířili střelnými zbraněmi na herce a jakoby prováděli zákrok. Přitom mohl kdokoliv vstoupit dovnitř vlakového nádraží, kde je místo veřejnosti přístupné," podivuje se Iva Rudolecká.

Zásahová jednotka se samopaly

Na záznamu se strážníci dále dozvídají, že další ze dvou útočníků je někde v objektu, proto ho začnou hledat. Mezitím zůstává první útočník ležet spoutaný na podlaze. Je zachyceno, jak členové městské policie otevírají dveře na toalety, před sebe míří zbraněmi.

Zjišťují, že druhý útočník si vzal jako rukojmí dívku a vyhrožuje jejím zabitím. Volají proto zásahovou jednotku státní policie.

Opět se objeví scéna jako z kriminálky, kdy přijíždí vozy zásahové jednotky. Strážníci ustupují a zásahová jednotka se samopaly se ujímá akce. Nejdříve se vyjednává, pak se však situace vyhrocuje a je dán povel k zákroku. Muži v černém oblečení a v kuklách vhazují dovnitř třaskavý granát, který vyvolá dým, a zásahová jednotka vtrhává dovnitř. Dívku vyvádí a pachatele zadržuje, spoutaného muže vyvádí. Tím video končí.

Iva Rudolecká tvrdí, že jako právnička celou akci vyhodnotila tak, že došlo k porušení zákona. „… protože jsem zjistila, že nešlo o příslušníky Policie ČR. Došlo k neoprávněnému nošení samopalů po nádraží a míření s nimi, příslušníci nebyli označeni identifikačními čísly, nezákonné bylo použití modrých majáků s předností jízdy, došlo k porušení toho, že využili místo veřejné a veřejnosti příslušné bez záboru prostranství nebo řádného písemného povolení vlastníka, tedy ČD," uvedla. Podle ní dále došlo k tomu, že strážníci hodili s domnělým pachatelem o umyvadlo, čímž rozbili umyvadlo na veřejném WC a způsobili škodu na cizím majetku. Kdyby kdokoliv přišel po zákroku na WC či prošel pokladnami, mohl se podle ní také nadýchat slzotvorného plynu, což by mu mohlo poškodit zdraví.

Ve svém textu na webu dále dodává: „Nevím o tom, že by měli zábor místa nebo jiné řádné povolení, aby mohli manipulovat se střelnými zbraněmi a mířit s nimi. Vše za účasti velitele městské policie Ondřeje Mundla, celé si to nahrávali „zřejmě pro příjemné chvíle u kávy se stupidní muzikou, která celou modelovou situaci podbarvuje, zejména vypovídá něco o tvůrci klipu"." U údajné zásahové jednotky s nápisy policie poukazuje právnička na to, že jeden z nich měl státní symbol Police ČR, ale muži neměli identifikační čísla na uniformách a byli ozbrojeni samopaly.

Velitel: Zákon jsme neporušili

Podle velitele městské policie Ondřeje Mundla však k žádnému porušení zákona nedošlo. „To v žádném případě ne. Jak to bylo popsáno, to jsou zkreslené a lživé informace. Nepopírám, že cvičení proběhlo a video existuje, ale neproběhlo to tak, jak popsala paní doktorka," brání se Mundl nařčení vůči městské policii. Dodává, že nedošlo ani k žádnému poškození umyvadla a majetku drah a nebyl použit ani slzný plyn, jen takový předmět, který vyvolal hluk a dým. Při akci se používaly pistole, samopaly a také rozbušky. Zbraně strážníků byly skutečné, podle velitele ale bez nábojů. Údajná zásahová jednotka měla mít zbraně buď znehodnocené nebo airsoftové.

Zatímco právnička uvádí, že o akci místní oddělení státní policie nevědělo, podle Mundla zde byli telefonicky informováni. Také akce na nádraží byla podle něj domluvena se zástupcem drah a odehrála se po zavírací době haly, proto při akci nemohl být nikdo ohrožen. „Je to snadno zjistitelné, je tam zobrazen i čas, kdy to proběhlo. Jako podpora tohoto tvrzení by mohlo být, že veřejné toalety jsou běžně zamknuté a klíč se vyzvedává v pokladně, takže kdybychom to neměli povolené, tak bychom se na WC ani neměli šanci dostat," argumentuje Ondřej Mundl. Akci měl povolit někdejší přednosta železniční stanice.

Velitel městské policie také trvá na tom, že cvičení se spolu se strážníky účastnili příslušníci ozbrojených složek. „Mimo jiné příslušníci Policie ČR tam byli, ale ne z Královéhradeckého kraje. Nejsem si vědom jakéhokoliv porušení zákona. Bylo to cvičení, modelová situace, která měla prověřit připravenost strážníků reagovat na takovouto situaci, která by případně mohla nastat ve skutečnosti. Šlo také o prověření součinnosti strážníků s ostatními složkami, ať už je to záchranná služba, ošetření a předání zraněných, nebo právě přivolání police na místo a zajištění místa činu " uvádí Ondřej Mundl.

Záznam měl zůstat jen interní

Video ze simulovaného zásahu bylo podle něj natočeno, ale záznam měl sloužit pouze pro interní potřeby městské policie. „Nebylo určeno k tomu, aby bylo kdykoliv a kdekoliv zveřejněno. Mělo sloužit k tomu, abychom mohli zásah vyhodnotit, poučit se z chyb, které se tam udělaly a také třeba jako ukázka dalším nově příchozím strážníkům. Měla to být situace v reálném prostředí," říká velitel.

Co se zveřejnění videa týče, může podle něj jít o pomstu bývalých strážníků, kteří byli po problémech od městské policie před několika lety propuštěni nebo od ní odešli. Dále je podle něj věc podávána tak, aby uškodila současnému vedení města. „Nevraživost je zřejmá i proti mojí osobě. Jsem ale rozhodnutý podniknout takové kroky, aby Policie ČR zjistila, kdo video z počítače městské policie neprávem zcizil a poskytl tomu člověku, který ho bez našeho vědomí a souhlasu uveřejnil na internetu," dodává Ondřej Mundl.

Právnička Iva Rudolecká se domnívá, že dle přestupkového zákona je sice věc promlčena, ale i tak s akcí nesouhlasí a požaduje nápravu od zastupitelstva města a kontrolní komise. „Věc jsem pouze ústně konzultovala s jedním příslušníkem Policie ČR, který uvedl, že takovéto výcviky se provádějí na střelnicích a místech k tomu určených, nelze používat střelné zbraně na veřejnosti při jakémkoliv výcviku, pokud ano, tak jedině se souhlasem příslušných úřadů, což bývá velice složitá věc," sdělila na diskusním fóru právnička. Také napsala, že ji zajímá, jaké důsledky zastupitelstvo města a starosta vyvodí z toho, že celé modelové situace se účastnil velitel městské policie. „…viděl, že dochází k úmyslnému porušování zákona. Místo toho, aby celou věc nahlásil a vyvodil z toho důsledky, tak celou věc v podstatě kryl v postavení veřejného činitele při výkonu své funkce v uniformě městské policie…," vyjádřila se Iva Rudolecká.

Starosta Jiří Klepsa však za strážníky stojí. „Před čtyřmi lety probíhala speciální akce městské policie po dohodě s ČD v době, kdy je nádraží uzavřené. Ten záznam si městská policie natáčela pro svoji potřebu, aby se strážníci poučili z chyb. Někdo však ten záznam ukradl. Zřejmě někdo ze strážníků, se kterým byl ukončen pracovní poměr u naší městské policie. Vím, kam pisatelka patří a je nad slunce jasné, o co jí jde. Je to jeden z dalších pokusů, jak poškodit zmíněnou městskou policii, která navíc poslední dva roky funguje nesrovnatelně lépe než v období předchozím. A to je něco naprosto nestravitelného pro některé, naštěstí dnes již bývalé strážníky Městské policie Jaroměř," uvedl starosta Klepsa.

Na mínění, že je snaha městskou polici poškodit, reagovala Iva Rudolecká následovně: „…v případě jaroměřských kauz jde o jistotu tvrdé oponentury na kritiku. Mohu na to reagovat jen tím, že jestliže není tvrzeno, že by kdokoli z opozice sám video natočil či k účinkování pana Mundla a spol. přinutil, poškozuje městskou policii v Jaroměři nejvíce zásadní vybočení z kompetenčních pravidel, daných příslušným zákonem."

Autor: Pavel Bednář

4.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
5

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Donald Trump
AKTUALIZOVÁNO
2 4

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Krajský soud potvrdil půlmilionovou pokutu pro ministerstvo vnitra

Krajský soud v Brně v úterý potvrdil půlmilionovou pokutu, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu vnitra. Je za chyby v zakázce na IT služby související s výplatou sociálních dávek. Soud potvrdil rozhodnutí ÚOHS z roku 2013. V úterý to řekla mluvčí soudu Simona Pešková.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Divoká prasata terorizují lázně i města

Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies