VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za černé haly nabízí PSG městu 15 milionů

Hradec Králové - Patnáct milionů korun nabízí firma PSG z Otrokovic, která je subdodavatelem CTP,  jako kompenzaci městu, pokud bude moci dostavět skladové haly, které na okraji Hradce Králové bez stavebního povolení předloni na podzim začala stavět právě společnost CTP.

22.3.2016
SDÍLEJ:

Rozestavěné skladovací haly na okraji Hradce Králové.Foto: Deník/ Michal Fanta

„Oni nyní obcházejí zastupitelské kluby se svým návrhem, ve kterém mimo jiné nabízí finanční kompenzaci městu. Můj postoj je ale stále stejný. Firma CTP porušila zákon a jsem tedy proti dostavbě hal," řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09) .

Nizozemský investor  loni požádal stavební úřad o dodatečné stavební povolení,v listopadu pak o přerušení řízení. Město je pro CTP důležitým partnerem, protože radnice musí souhlasit s rozšířením přístupové cesty k halám.

V září se tak nestalo, poté CTP nabídlo sedmimilionovou kompenzaci,  ale prosincové zasedání opět potvrdilo, že zastupitelé na svém území černé haly nechtějí. Někteří zastupitelé dokonce nařkli zástupce investora z korupčního jednání.

Lesák, Urban: Vyhlasme referendum

Názory zastupitelů se moc neliší. Téměř všichni se shodují, že dostavba za stávajících podmínek je nemyslitelná. Někteří svůj postoj jen říkají  otevřeněji, jiní volají po referendu, aby se mohli vyjádřit občané. Zeptali jsme se napříč politickým spektrem, jestli je změna investora schůdným řešením a co by pro dostavbu hal měl případně udělat.

Zastupitelům také vadí opožděné informování ze strany vedení města. „Dopis, který byl městu adresován firmou PSG Zlín dne 20. února, jsem obdržel až na základě vyžádání klubu ANO o měsíc později dne 20. března. Od vedení města jsme v tomto doposud nedostali žádné jiné informace. Proto budu neustále apelovat na vedení města v otázce zlepšení komunikace nejen se zastupiteli. Pro rozhodování zastupitelů chybí právní expertízy rizik od města i názory odborníků města na danou problematiku," uvedl zastupitel Pavel Marek.

Špatnou informovanost ale popírá náměstek primátora Jindřich Vedlich: „Materiály byly k dispozici v zápisu z jednání rady, další jsem poté poskytl na základě domluvy z kolegia primátora," bránil se Vedlich.

ANO 2011

Jan Groh: Není to schůdné řešení. Nedomnívám se, že by změna „investora" či změna „obchodní politiky" nějak významně měnila situaci.

Lukáš Kozubík: Problém ohledně černých hal je problematický a komplexní a je ho nutno řešit tak jak se má a to je dle zákona. Dostavba subdodavatelskou firmou společnosti CTP se mi zdá spíše jako kosmetická úprava, neřeší to, že je stavba stavěna načerno. Zároveň může i tak stavbu stavět firma CTP, pouze přes subdodavatelskou firmu.

Pavel Marek: Případné převzetí „černé stavby CTP" společnosti PSG Zlín je pro mne osobně jen kosmetickou úpravou problému ze strany CTP. Nabízené investice 15 miliónů  je pro mne stejná, jako by ji nabídla sama CTP. Vzniklé škody, na které PSG upozorňuje, vznikly chováním CTP  a jsou věcí obchodního vztahu CTP a PSG.

Monika Štayrová: Společnost PSG měla dostat příležitost vysvětlit, jak fakticky proběhlo a bude probíhat převzetí výstavby dvou hal po předchozím investorovi CTP. To znamená, zda se nejedná o formální záležitost a zda  bude nový investor budovy využívat v souladu s územním plánem. Chybou nového investora je nabídka 15 milionů korun.

ČSSD

Vladimír Lesák: Firma PSG by měla celou stavbu odkoupit a zažádat si sama o stavební povolení tak, aby firma, která začala stavět na černo, neměla již s tímto projektem nic společného. Řada bude ale i tak na městě, aby řeklo, zda poskytne pozemky potřebné k získání stavebního povolení. Já osobně ale nevnímám město jako úředníky nebo politiky, ale především jako občany města a myslím si, že v podobných případech jako je tento, by se měli vyjádřit především Hradečáci, zda jsou pro a nebo proti, čili jsem pro uspořádání referenda k této otázce. Obecně jsem sice k referendům spíše skeptický, protože k nim nechodí dostatečný počet občanů a je to potom pouze zbytečný výdaj pro město, ale v letošním roce nás čekají krajské volby a tak kdyby se referendum spojilo s nimi, tak by, v Hradci Králové, kde se občané poměrně hodně zajímají o to co se v jejich městě děje, již úspěšné být mohlo.

HDK

Vladimír Springer: Vystoupení zástupců firmy PSG v radě města jsem vzal na vědomí a plně chápu jejich situaci. Faktem je, že spolupráce s firmou CTP v Hradci Králové se jim nevydařila a nevyplatila. Moje stanovisko se nemění, protože dostavba má zůstat v režii CTP prakticky ve stejné poloze. Navíc, avizované prostory pro archiv nejsou,  dle mých informací, v tuto dobu již reálné. Nemohu se v žádném případě ani smířit s tím, že investor černé stavby by chtěl město žalovat.

Pavlína Springerová: Pro mne by se převzetím stavby zlínskou firmou PSG od CTP – vzhledem k vzájemné provázanosti obou firem – podstata problému nezměnila. Tedy, tento postup nepovažuji za správný.

Jaroslav Štěchovský: Nutno znovu zdůraznit,  že povolování staveb je záležitostí státní správy – v přenesené působnosti záležitostí stavebního úřadu MMHK. To, že se změní majitel stavby a mělo by to mít vliv na změnu celé kauzy, mi připadá absurdní. Město, jako právnická osoba, je pouze účastníkem řízení a své stanovisko sdělilo. Těžko tedy, jako zastupitel, mohu k věci něco dodat.

Arnošt Urban: Jakákoliv dostavba hal je velmi problematická, ať ji bude provádět kdokoliv. Vždy to v podstatě znamená zlegalizovat nelegální postup. Navíc to do budoucna velmi zproblematizuje řešení podobných situací. Vůbec se nedomnívám, že by rozhodování o dalším postupu mělo být spojováno s otázkou kompenzací pro město. O případném dokončení stavby by podle mého názoru mohli rozhodnout pouze občané města, nejlépe v referendu. Pokud  by byl většinový názor, že i přes způsob vzniku je pro město přínosné, aby byla stavba dokončena, potom by to bylo možné.

KSČM

Lenka Fialová: Zlínská firma dle mých informací obchází politické kluby a představuje jim svůj záměr. Na klub KSČM dorazí ve čtvrtek, pak budeme moudřejší. Osobně to na mě působí jako snaha obejít přijaté závěry k výstavbě hal.

Taťana Lankašová: Nemám důvod svůj názor měnit, naopak nová nabídka mne v něm ještě utvrdila. Návrh, že se stavbu pokusí dokončit subdodavatel původního nelegálního stavebníka a že se má údajná kompenzace městu ještě zvýšit, napovídá, za jak charakterní a inteligentní považují obě firmy městské zastupitele.

Lubomír Štěpán: O tom, že haly CTP chce dokončit stavební firma PSG, vím. Pro město by to bylo stejné řešení, jako, kdyby haly dokončila firma CTP. Jsem přesvědčen, že po dostavbě by je PSG předala CTP. Proto to pro mě není schůdné řešení a jediné schůdné řešení pro město je rozestavěné haly zbourat. Nabízené peníze opět považuji za úplatek.

ODS

Martin Soukup: Nemám konkrétní aktuální informace v této věci. Ale obecně je úplně jedno, která firma se stavby ujme a dokončí ji. V první řadě je třeba projít legislativou státní správy, tedy stavebním úřadem a pokud tam při přípravě a realizaci stavby opravdu byla nějaká pochybení, věc narovnat. Jsem přesvědčen, že se to nakonec podaří. Nedokážu si představit, že by stavba v této fázi realizace nebyla dokončena a zůstalo tam navěky její torzo, případně, aby demolici muselo na své náklady provést město. Nakonec se v této lokalitě u železniční trati stejně nic moc jiného se postavit nedá. Město by mělo vyvinout velký tlak na Ředitelství silnic a dálnic a Ministerstvo dopravy k přípravě a realizaci severní tangenty, tedy severního obchvatu města, aby se tato lokalita dopravně napojila a mohla se rozvíjet.

TOP 09

Milan Sommer: Firma CTP hrubým způsobem a nepochybně zcela vědomě obešla zákon. Za podobná provinění v daleko menším rozsahu byli v minulosti postiženi drobní stavebníci a to i odstraněním načerno postavené nemovitosti. Pravidla mají platit pro každého stejně, tedy i pro ty, kteří mají dostatek finančních prostředků. Firmu PSG považujeme za solidní,  nicméně z jednání vyplynulo, že převezme pouze investorství stavby a po případné dostavbě areálu jej bude provozovat opět CTP. Obecně platí, že načerno  postavené nebo rozestavěné stavby by měly být odstraněny.

ZPH a SZ, s Piráty

Martin Hanousek: Měnit názor na černou stavbu firmy CTP na základě toho, že nám někdo nastrčený nabízí 15 milionů korun, nemíníme. Nebudeme se podílet na vytváření společnosti hodnotově postavené pouze na penězích. K narovnání vztahů mezi stavebníkem a městem by měla vést jen jedna cesta a tou je odstranění stavby, respektování zákonů České republiky a firma by měla před novou stavbou získat nové řádné územní a stavební rozhodnutí.

Adam Záruba: Co se týče dostavby černých hal, je z našeho pohledu úplně jedno, která firma je bude chtít dostavět, a platí stále náš dosavadní postoj – tj. nesouhlas s legalizací těchto nepovolených objektů. Řešením je odstranění černých staveb a postup v souladu se zákonem.

Autor: Jan Pruška

22.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tlačítko hlídá seniory. Šetří miliardy

v úterý spadlo malé letadlo na obchodní dům v Melbourne
4

V Melbourne spadlo letadlo na obchoďák, pět lidí nepřežilo

Odbory stávku řidičů autobusů zatím neodvolaly

Vláda během pondělního jednání přislíbila krajům miliardy na opravu silnic. Ty by díky tomu mohly z ušetřených peněz přispět na zvýšení mezd řidičům autobusů dle nového vládního nařízení.

EXKLUZIVNĚ

Babiš píše Sobotkovi: „Na rozdíl od Vás mám v politice čistý štít“

Před pondělním odletem do Francie za rodinou stihl Andrej Babiš nejen podat návrh na zdanění korunových dluhopisů, ale také odeslat odpověď na dopis premiéra Bohuslava Sobotky ze 14. února. V ní například zdůvodňuje svůj poslanecký podnět, který se dotkne maximálně několika desítek lidí.

VIDEO: Ve Zlíně na cyklostezce spálili korán

„Proč pálíme korán? Chceme podpořit slovenskou aktivistku, která řekla svůj názor a byla za svůj čin zatčena," komentoval David Nepimach ze Zlína akt, při kterém v pondělí ve Zlíně společně s desítkou zúčastněných spálil na cyklostezce na Vršavě svatou knihu muslimů.

Teroristé v Egyptě hrozí dalšími útoky na křesťany

Egyptská teroristická skupina napojená na takzvaný Islámský stát (IS) dnes na internetu zveřejnila video sebevražedného atentátníka, který loni v prosinci v kostele v Káhiře zabil téměř 30 lidí. Dvacetiminutové video komentuje extremista, který tvrdí, že islámští radikálové útoky na koptské křesťany znásobí. .

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies