„Se čtyřletým studiem jsme potíže neměli. Naopak, museli jsme několik uchazečů odmítnout. Horší je to v šestiletém studiu, kdy děti nastupují ze sedmých tříd základních škol. Ještě máme volná místa. I když máme zápisový lístek, ještě to neznamená, že první ročník u nás všichni dokončí. To se dá ale  říci o všech studentech, mohou totiž přestupovat z jedné školy na druhou," vysvětlil ředitel Gymnázia v Novém Bydžově Jaroslav Šedivý.

Škol je mnoho,
žáků naopak málo

To potvrdil i ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hradební v Hradci Králové Pavel Jankovský. „Máme  samé ekonomy, gymnazisty, ale například šikovného obraběče kovů nebo mechanika seřizovače jen těžko firmy shání. V některých případech to došlo už tak daleko, že si některé firmy, například Veba Broumov, samy studenty dávají k nám a nabízejí jim za potřebné profese určité bonusy. Na druhé straně dětí ve školách ubývá," připomněl Pavel Jankovský.

Podle něho ani jejich škola nemá v současné době jistotu, jestli do prvních ročníků nastoupí opravdu všichni ti, kteří ve škole odevzdali zápisový lístek.

„V praxi platí, že máme jen pravděpodobné počty žáků prvních ročníků a ještě celé září se budou upřesňovat. Nejsme výjimkou a pro žádnou školu to není žádný med. Například vím, že k nám přejde několik žáků z hradecké průmyslovky. Ale na druhé straně se může stát, že  první školní den si děti jen přijdou  pro zápisový list a už je neuvidíme," doplnil Pavel Jankovský.

Rodiče se bojí mýtu o špinavých rukách

„Mnohdy dětem nahrávají rodiče, protože si myslí, že výuční list je něco podřadného. Opak je pravdou. Dnešní technické obory jsou na trhu práce žádané a některé z nich jsou i s maturitou. Navíc technika natolik pokročila, že se nedá o špinavých rukách vůbec hovořit," zdůrazňuje Pavel Jankovský. Například pro jednu holickou firmu sháněli mechanika – seřizovače, který by dělal servis v zahraničí za šedesát tisíc korun, nikdo se ale nepřihlásil. A ani vysoká škola není pro technické obory překážkou. „Letos nám maturovalo osmadvacet studentů, osm z nich šlo k firmám, kde měli praxi, a zbývajících dvacet si rozebraly právě vysoké školy," dodal Pavel Jankovský.

Nedostatek studentů řeší školy novými přijímacími zkouškami ještě v srpnu nebo ještě dokonce v září. Podle školského informačního portálu Královéhradeckého kraje se tak nové studenty pokouší získat desítky škol.