VYBERTE SI REGION

Kultura

včera 22:05

Bojuji proti ignoranci, říká kritik Kamil Fila

Jihlava – „Některé české filmy jsou v porovnání s těmi zahraničními trochu jako dementní děti. Mým úkolem není je hladit a pečovat o ně, ale naopak ukázat, že to takhle přece nemůžeme dál vést. V posledních letech se v české tvorbě objevuje několik špatných fenoménů, především pak prototyp slaboučkých chlapů, tolerance domácího násilí a sexuální zneužívání, které je bráno jako hrozná legrace. Neměli bychom to brát za normální," říká jeden z nejvýraznějších filmových kritiků a recenzentů Kamil Fila.

včera 20:10

Zimní pěvecká cesta s Janem Martiníkem

Se skvělým ostravským pěvcem a rodákem ji podnikne ředitel České filharmonie

včera 18:47

Na aukcích v ČR se loni prodalo 19 zahraničních děl za miliony

Praha - Na českém aukčním trhu se loni prodala téměř dvacítka děl zahraničních umělců za cenu přes milion korun. Objem peněz, které za tato díla sběratelé utratili, výrazně zvýšil olej Oskara Kokoschky Žáby, který byl v listopadu prodán za 36,25 milionu korun bez aukční přirážky a stal se druhým nejdražším obrazem roku. Převážně se vysoké částky za zahraniční umělce týkají 19. a 20. století, za vysokou cenu byl ale také prodán barokní obraz s biblickým výjevem.

včera 17:19

Režisér Borna měl na svém „posledním představení" v Dlouhé plno

Praha - Stovky lidí v pátek zcela zaplnily prostoty pražského Divadla v Dlouhé, kde se uskutečnilo poslední rozloučení s divadelním režisérem a básníkem Janem Bornou. Člen uměleckého vedení divadla zemřel po dlouhé nemoci 26. ledna ve věku 56 let. Rozloučení v neděli v Dlouhé pokračuje křtem šesté básnické Bornovy sbírky nazvané Psáno očima.

včera 17:04

Německý klavírista Pötzsch zahrál pro Meziříčí, čeká jej Rožnov a Vsetín

Valašsko – Uznávaný německý klavírista, skladatel a nositel mnoha hudebních ocenění Clemens Christian Pötzsch vystoupil ve čtvrtek večer ve Schlattauerově kavárně ve Valašském Meziříčí.

včera 15:56

Dvojice SKUTR nastuduje Smetanovu Prodanou nevěstu v Essenu

Praha - Režisérská dvojice Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, vystupující pod zkratkou SKUTR, bude letos pracovat v Essenu, kde nastuduje Smetanovu operu Prodaná nevěsta. V Praze připraví Lorkovu Krvavou svatbu a Čechovova Racka, oznámila mluvčí Johana Turnerová.

včera 14:33

Tajemství vodního mikrosvěta odhalí výstava

Hulice - Vtáhnout příchozí do vodního mikrosvěta si dává za cíl nová výstava ve Vodním domě v Hulicích.

včera 13:03

Víkend zve na hudbu všech stylů i na prvorepublikovou noblesu

Chomutovsko - Víkend otevře páteční vystoupení idola teenagerů, příznivcům undergroundu zlepší chuť program v chomutovské Hřebíkárně a staromilci mají šanci v sobotu na reprezentačním plese města Kadaně v prvorepublikovém stylu.

včera 11:23

OBRAZEM: Slovenští umělci vystavovali v Meetfactory

Praha /FOTOGALERIE/- Trik a hra s realitou na tato témata reaguje skupinová výstava slovenských umělců, která ve čtvrtek začala v galerii MeetFactory v Praze 5. Díla Jána Gašparoviče, Mateje Gavuly, Jonáše Grusky, Daniela Grúňa a Romana Ondáka pracují s fikcí, s nákloností uvěřit v něco a zároveň odhalit klam či se schopností vnímání a rozpoznávání optických a zvukových her. Divák se v rámci přehlídky stává součástí instalací a videoprojekcí. Výstava potrvá do 19. února.

včera 10:34

Kostičkové sochy straší i okouzlují

Pardubice - Neuvěřitelné 3D výtvory z kostiček Lega si můžete prohlédnout v Paláci Pardubice.

včera 09:56

V Praze začíná festival klubové hudby Spectaculare

Praha - Na řadě míst v Praze se bude od pátku konat čtvrtý ročník festivalu Spectaculare, který nabízí hudbu ve spojení s pohybovým divadlem či baletem, filmem i fotografií. Nabídne elektronickou, ambientní a experimentální jazzovou hudbu. Potrvá do 20. února.

včera 08:51

Moravská galerie dnes uctí 80letého průkopníka videoartu Vašulku

 Moravská galerie chystá na dnešní večer poctu průkopníkovi videoartu Bohuslavu Vašulkovi, který slaví osmdesátiny. Brněnský rodák působí od roku 1960 ve Spojených státech, kde se prosadil na poli elektronického audiovizuálního umění pod jménem Woody Vasulka.

včera 06:30

Když to ženy rozjedou. Thelma a Louisa po italsku

Jsou šťastnější blázni, nebo ti zdánlivě zdraví? To je jedna z otázek, kterou nastoluje hořká komedie Šíleně šťastná, jež vstupuje do našich kin. Italská variace na slavnou Thelmu a Louisu Ridleyho Scotta, která se povedla.

včera 05:04

V srdci mám Dovtedy, song o chlapské samotě

Praha - Před rokem se slovenský zpěvák a skladatel Adam Ďurica, který už doma patří k zavedeným hudebním osobnostem, zaskvěl se svou kapelou v pražském Lucerna Music Baru. Letos se do téhož prostoru vrátí, a to 11. dubna.

19.1.2017

Spolek Kašpar uvede premiéru hry Jonáš a tingl-tangl

Praha - Na páteční večer připravil pražský spolek Kašpar na domácí scéně v Celetné premiéru známé semaforské hry Jonáš a tingl-tangl. Režisér Jakub Špalek, který chce „uctivě vyvěsit fangle", do titulní role obsadil Petra Lněničku. Na jevišti se dále objeví Zdeněk Dočekal, Adéla Petřeková, Veronika Němcová, Pavel Husa a Klára Böhmová.

19.1.2017

Green Day kritizují Trumpa, on miluje jejich největší hit

Praha - Do Česka se v neděli po sedmi letech vrací pop-punkové trio Green Day. Do pražské Tipsport areny přiveze novou desku s názvem Revolution Radio, jež vyšla loni na podzim. Žádná revoluce, co se týče zvuku bandu, se ale nekonala. Fanoušci se mohou těšit na starý dobrý sound, který od nich slýchají posledních 20 let.

19.1.2017

Masaryk, Anthropoid nebo Olga Hepnarová?

Praha - Z neuvěřitelných 71 filmů vybírali akademici své adepty na České lvy 2016. Nejvíce nominací posbíral Ševčíkův Masaryk (14), o dvě méně má britský snímek Anthropoid.

19.1.2017

Nebožtíka „Fešáka“ připomněla figurína

Ústí nad Labem - Překvapením i smutnou radostí opožděného Vánočního saloonu Fešáků byla toto úterý v DK Ústí papírová socha foto v životní velikosti jejich spoluzakladatele i spíkra Jana Turka. Vtipný muž, působící v začátcích kapely jako houslista, bohužel v prosinci zemřel.

19.1.2017

Ve věku 88 let zemřela sochařka Daniela Vinopalová

Praha - V Praze ve čtvrtek ve věku 88 let zemřela sochařka Daniela Vinopalová - Vodáková. S odkazem na rodinu to řekla historička umění Adriana Primusová. Ještě donedávna pozapomenutá autorka patřila v 60. letech minulého století, kdy se výrazněji prosadila svými expresívními materiálovými sochami - vázami, k progresivní scéně českého sochařství.

19.1.2017

Malina Brothers vyráží za domácím publikem

Praha - Bluegrassový kvartet Malina Brothers má za sebou turné po Spojených státech a teď se rozjede za fanoušky po celé České republice. Šnůru zahájí právě dnes koncertem v Městském divadle v Žatci, kde zazní písně z posledního studiového alba kapely s jednoduchým názvem Malina Brothers & Charlie McCoy.

19.1.2017

Třebíč bude mít pamětní síň věnovanou Antonínu Kalinovi

Třebíč - V židovské čtvrti v Třebíči v polovině února otevřou pamětní síň věnovanou tamnímu rodákovi Antonínu Kalinovi. Diváci České televize navíc budou mít možnost vidět dokument Děti Antonína Kaliny.

19.1.2017

Miroslav Táborský se opět vydává za Národními klenoty

Praha - Na vrchol Ještědu, do Císařské klenotnice na Karlštejn, do Ostravy či za „zeleným zlatem" do Žatce zavede diváky druhá série dokumentárního cyklu Národní klenoty. Na obrazovkách České televize se bude objevovat vždy ve středu (ve 21.30 na ČT2) počínaje 15. únorem.

19.1.2017

Zelňačka na scéně divadla

Bruntál - Milovníci francouzského komika Louise de Funése si jej možná vybaví i ve filmové komedii Zelňačka z roku 1981.

19.1.2017

Před 230 lety dirigoval Mozart v Praze Figarovu svatbu

Praha - Slavný rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart pobýval v Praze celkem pětkrát, poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna osobně dirigoval v Nosticově divadle (nyní Stavovské) svou operu Figarova svatba. Přestože ve Vídni tuto operu diváci neocenili, Pražané byli nadšení, árie z Figara si zpívala a pískala celá Praha a mistr si pochvaloval: "Moji Pražané mi rozumějí". Navíc o den dříve dirigoval ve stejném divadle i premiéru své nové Symfonie D dur, která je od té doby zvaná Pražská.

19.1.2017

České ženy umí být vtipné, jen to chce najít odvahu

Herečka, bavička a zpěvačka nedávno vydala svou druhou desku s patrně nejdelším názvem vůbec Horská Lesní Ekologická Tvá Živá Dospělá Krabičková Smutná Šťastná. V rozhovoru povídala o zpívání, Divadle Na Fidlovačce, pořadu Na stojáka, ženách komičkách i Pražském výběru.

19.1.2017

Collegium 1704 nabídne díla z dob Ludvíka XIV. a Ludvíka XV.

Praha - Soubor staré hudby Collegium 1704 zahájí jarní část koncertní sezony 2016/2017 dvojicí koncertů 2. a 3. února v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Představí málo hraná díla francouzského baroka z dob králů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV. Program ansámbl pod vedením Václava Lukse poté uvede 4. února v Drážďanech. Ve středu o tom za soubor informovala Adéla Kovářová.

19.1.2017

Odvážná čísla akrobacie? V nové show Grandhotel Hong Kong

Brno – Dívka zpodobňující hada, šokující akrobacie na rukou. A také žongléři s obrovskými vázami či kouzlení. Tato a další čísla jsou součástí pitoreskního Grandhotelu Hong Kong – představení, které v úterý v Brně premiérově uvede Čínský národní cirkus.

18.1.2017

Leo Pavlát v Jičíně s přednáškou o Antisemitismu a Izraeli

Jičín - V neděli 8. ledna přijel do Jičína ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát s přednáškou Antisemitismus a Stát Izrael.

18.1.2017

Pražský hrad připomene Marii Terezii a vznik Československa

Praha - Pražský hrad si letos ve svém výstavním programu bude připomínat 300. výročí narození panovnice Marie Terezie. České královně bude také věnována stálá expozice v Rožmberském paláci známém jako Ústav šlechtičen. Hrad se už také některými expozicemi začne připravovat na oslavy 100. výročí založení samostatného československého státu, které připadají na příští rok. V úterý to sdělil mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

18.1.2017

Rostislav Novák v Galerii Na Hradě

Hradec Králové - Galerie Na Hradě, kterou provozuje Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové, v minulosti již několikrát hostila studenty nebo pedagogy Univerzity Hradec Králové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies