VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

dnes 13:30

OBRAZEM: Já jsem Krabat Čarodějná legenda ze srbské Lužice

Praha /FOTOGALERIE/ - Geisslers Hofcomoedianten uvádějí v divadle Vila Štvanice tajuplný příběh upředený z legend o Krabatovi, který si nebezpečně pohrává s černou magií, hýří analogovými projekcemi a variuje lužickosrbské písně. Na blatech za Černým Chlumcem stojí mlýn, skrčený ve sněhu, temný a výhružný jako mocné, zlé zvíře. Ale uvnitř se svítí – a kde je světlo, tam musí být i lidé! Poslechnete ten cizí hlas tam uvnitř ve vás a necháte se zlákat? Mlýnské kolo zatím stojí. Mezi jedenácti havrany sedícími na tyči je totiž jedno místo volné. Krá!

dnes 12:58

Česká kapela, která zaujala AC/DC, dnes zahájí své první turné

Česká skupina Doctor Victor, kterou si loni jako předkapelu svého pražského koncertu vybrali slavní rockeři AC/DC, vyráží na první samostatné turné. Úvodní ze série 16 vystoupení se uskuteční dnes v Lanškrouně. Turné zahrnující například Prahu, Brno nebo České Budějovice skončí 8. prosince v Třebíči. Doctor Victor na něm představí své debutové album 1st Prescription (První recept).

dnes 11:29

Hvězda baletu Sergej Polunin zatančí 1. května v Národním divadle

Praha - Na prvního máje vystoupí v Národním divadle hvězda světového baletu, ukrajinský tanečník Sergej Polunin. V historické budově zatančí svou choreografii Take Me To Church, díky jejímuž uvedení na YouTube se proslavil po celém světě. Video zhlédlo téměř 18,5 milionu lidí. V pátek pražské hostování Polunina potvrdil producent Milosh Harajda, který se na uvedení umělce v ND podílí. Před živým vystoupením diváci zhlédnou film o tanečníkovi, po něm pak mohou diskutovat s umělcem.

včera 21:14

Chodovský rodák fotografoval i Elvise Presleyho

Chodov (Sokolovsko) - Významný předválečný chodovský fotograf Willi Huttig, nositel řady ocenění z mezinárodních výstav a soutěží, který fotografoval i světové celebrity, se načas vrátí do svého rodného města. To se totiž rozhodlo připomenout tuto osobnost chodovských dějin výstavou jeho fotografií.

včera 19:36

Kameramani ocenili Šece za Anděla Páně 2, Jandu za seriál Rapl

Praha - Kameraman Martin Šec ve čtvrtek dostal za svou práci na divácky úspěšném filmu Anděl Páně 2 režiséra Jiřího Stracha Cenu Asociace českých kameramanů. Cenu za vynikající kameramanské televizní dílo porota udělila Markovi Jandovi za televizní seriál Rapl. Pořádající asociace dnes v pražské Lucerně udělila ještě uznání studentovi FAMU Stanislavu Adamovi za film Sen. Tato cena je určena posluchačům vysokoškolského oboru kamera uměleckých filmových škol.

včera 19:22

OBRAZEM: V galerii v Dlouhé ulici vystavují díla slovenského výtvarníka

Praha /FOTOGALERIE/ - Do DSC Gallery v Dlouhé ulici se vrátil jeden z nejvýraznějších současných slovenských výtvarníků. Viktor Frešo, který ve svém díle s podtónem lehkosti poměrně agresivně vyjadřuje pohrdání výtvarnou scénou a jejím fungováním, v této pražské síni vystavuje podruhé. Představuje tu koncept, který sám v době příprav nazval mongoloidním pop artem. Frešo neustále narušuje divákovo vnímání světa a jeho umění svým punkovým přístupem vytváří osobitou rebelskou poetiku.

včera 18:56

Beseda především pro milovníky a znalce Českého ráje

Jičín – Pokud míváme pocit, že jako milovníci Českého ráje známe tuto oblast opravdu dobře, pak nejnovější kniha známého regionálního historika a sběratele historických pohlednic Ing. arch. Karla Čermáka nazvaná „Opomíjená místa Českého ráje" jistě překvapí i ty nejzasvěcenější znalce a přesvědčí nás, že máme ještě hodně co objevovat.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
včera 17:17

Třetí kolo Pianisty roku se neslo v duchu Bacha a divokých kombinací

Praha - Ve třetím kole hudebního klání Pianista roku soutěžilo sedm klavíristů. Původně jich mělo v této fázi soutěže být osm, ale nadějný Vsevolod Tokmakov musel k lítosti všech odstoupit ze zdravotních důvodů. I tak se ale jednalo o napínavý večer. V jeho první půli soutěžící měli za úkol zahrát každý jednu skladbu Johanna Sebastiana Bacha v libovolné úpravě. Tak jsme se dočkali nejen interpretací klasických, ale i s nádechem jazzu.

včera 16:00

Smetanovské dny: 23. února začíná sympozium, 2. března hudební program

Plzeň – Smetanovské dny se konají v Plzni po sedmatřicáté a jsou unikátní svým rozsahem. Patří k nim nejen hudba různých žánrů, uvedení oper, ale také výstavy, odborné sympozium a konference či autorská čtení.

včera 15:15

Poprvé se setkají na jevišti. Bolek Polívka převychová svého syna v šaška

Brno – Jako starý panovačný šašek obklopený svým dvorem, který chce převychovat šlechtického sirotka, se v nové autorské tragikomedii představí Boleslav Polívka. Mladého šlechtice, který se ovšem šaškem stát nechce, ztvární Polívkův syn Vladimír. Bude to vůbec poprvé, kdy se oba setkají na jevišti: v brněnské premiéře, v sobotu od sedmi hodin večer v Divadle Bolka Polívky.

včera 14:33

Mel Gibson: Padouch, nebo hrdina?

Bojuje o Oscara za režii i nejlepší film. Možná natočí očekávaný hit Sebevražedný oddíl 2. O Mela Gibsona je zájem, přitom před pár lety byl kvůli řadě skandálů na černé listině Hollywoodu. Povedlo se mu ale vrátit na vrchol a v této cestě mu trochu pomohl i karlovarský festival.

včera 13:45

Těžkotonážní klasika i žhavá současnost

Praha - Maryša, Libuše i Louskáček – Vánoční příběh. Tyto a mnohé další inscenace uvede v sezoně 2017/18 Národní divadlo v Praze. Novinkou je i příchod Filipa Barankiewicze, který se po Petru Zuskovi ujímá role uměleckého šéfa baletu.

včera 13:13

Kafka s přesahem do dění nejen v Rusku

Praha - Slavným románem Franze Kafky Proces se inspiroval ruský režisér Maxim Didenko. Výsledek představí v Praze na konci února.

včera 12:01

Vyznávám svobodu, otročení není pro mě

Bába z ledu. To je nový film Bohdana Slámy, v němž titulní roli dostala Zuzana Kronerová. Nebylo to zadarmo. Musela do zimní řeky, jezera, sprchy. Možná proto ale vypadá tak skvěle a plná energie.

včera 11:11

Festival Febiofest ocení Kristiánem herce Jana Třísku

Praha - Kvůli ceně Kristián za přínos světové kinematografii přicestuje na Febiofest z USA, kde žije, herec Jan Tříska. Převezme ji 23. března v pražském Obecním domě stejně jako americký režisér Abel Ferrara a britský kameraman polského původu Peter Suschitzky, který ocenění dostane v průběhu přehlídky. V soutěži Nová Evropa budou uvedeny snímky Špína režisérky Terezy Nvotové a Doma je tady Terezy Kotykové, které vznikly v české koprodukci. Ve čtvrtek to oznámila mluvčí festivalu Martina Chvojka Reková.

včera 10:20

Co zabrání La La Landu v překonání rekordu

Krásný muzikál La La Land může přepsat oscarovou historii. Deník vybral několik hlavních překážek, které mu v tom mohou zabránit.

včera 10:00

Lidové tradice spojují lidi

Kovářov, České Budějovice – V pondělí se v krajském úřadě sešli partneři připravovaného přeshraničního projektu, který se týká lidových tradic a kulturního dědictví.

včera 07:04

Ve Svídnici pokřtili unikátní Živou kroniku

Svídnice (Nymbursko) - Živá kronika Svídnice, jedinečný projekt malé obce, za nímž stojí mimořádnou invencí vybavená a energií sršící divadelnice Vendula Burger z pradávného hereckého rodu Budilů, se dočkal také tištěné podoby. Jeden rok, během něhož se občané vísky nedaleko Dymokur podíleli různými formami na zachycování života v obci, fotografovali, natáčeli videa, kreslili a malovali, tak zůstane zachycený nikoli inkoustem a brkem na tiše žloutnoucích stránkách papíru, ale v moderní formě stravitelné i pro budoucí generace.

včera 06:00

Legionáři budou putovat nejen po školách Písecka

Písecko - Jednota Československé obce legionářské Písek se připojila k Deklaraci partnerů projektu Město Písek, nejen pětačtyřicátý.

včera 04:00

Filmoví fanoušci jásají, kostýmy Ivy Janžurové uvidí v Dubí

Přízemí Domu porcelánu s modrou krví zaplnily filmové kostýmy Ivy Janžurové. Některé šaty jsou vystaveny poprvé od natáčení, řadě z nich už bylo víc než půl století. K vidění budou kostýmy v budově bývalého kina do 14. března.

22.2.2017

Pokračovatelé legendárních Creedence míří do Brna

Brno /VIDEO/ - Do České republiky poprvé přijíždí kapela Creedence Clearwater Revived, považovaná za pokračovatele legendární americké hippie formace Creedence Clearwater Revival, jejíž sestavu tvořili kytarista a textař John Forgety, kytarista Tom Fogerty, baskytarista Stu Cook a bubeník Doug Clifford. Zkráceně CCR byli považováni za zakladatele takzvaného jižanského rocku.

22.2.2017

Být ochotníkem je někdy pořádná „fuška“

Sokolov - Řemeslníci, učitelé, bankéři, studenti, důchodci, zdravotní sestra. Na první pohled nemohou mít tito lidé nic společného. A přece. Všem učarovala prkna, co znamenají svět. Všichni jsou amatérští herci, ochotníci, které můžete vidět na jevišti sokolovského Divadla bez zákulisí.

22.2.2017

Národní divadlo uvede v příští sezoně 21 premiér

Praha - Pro svoji 135. sezonu připravuje Národní divadlo 21 premiér. Je to počet odpovídající posledním letům, přestože divadlu chybí jedna z jeho scén a hraje v náhradních prostorech. Na repertoáru zůstane 56 inscenací.

22.2.2017

Píšou mi děti, jejich maminky i babičky...

Praha - Na plátně se loni objevil ve Svěrákově pohádce Tři bratři, suverénně vyhrál StarDance a teď ho čeká maturita. Ve volném čase ovšem chystá zajímavý taneční projekt. Zdeněk Piškula je beze sporu nadaný mladý muž, který ví, co chce.

22.2.2017

Mělnické muzeum opět láme rekordy návštěvnosti

Mělník - Muzeum není mauzoleum, ale moderní instituce, která jde s dobou. Tímto heslem se snaží řídit v Regionálním muzeu v Mělníku. Už třetím rokem se tady díky tomu mohou pochlubit návštěvností přesahující čtyřicet tisíc dětí a dospělých. „Na tak malé muzeum, jako je to naše, jde o skvělá čísla," pochvaluje si ředitelka Miloslava Havlíčková.

22.2.2017

Akce Weird Europe v Praze a Brně nabídne šokující film Stát pevně

Praha - Festival Weird Europe nabízející nejbizarnější artové filmy z celé Evropy uvede v dubnu v Praze a Brně šokující snímek Stát pevně. Režisér Alain Guiraudie, jehož snímky se zabývají tematikou homosexuality, bisexuality či transgenderu (LGBT), se v něm pokouší zbořit sexuální tabu. Do vybraných tuzemských kin snímek o nelehké cestě z osobní krize dorazí již 2. března. Ve středu o tom za pořádající společnost Film Europe informovala Adéla Brabcová.

DOTYK.CZ
22.2.2017

Oscarová matematika: Za soškami míří La La Land

Rok 2016 se blíží ke svému konci. Tedy přesněji ten filmový rok. Všechny ceny jsou už rozdány a zbývají jen ty poslední, nejdůležitější, nejprestižnější a hlavně nejsledovanější. Ceny Akademie známé pod přezdívkou Oscar už v noci z neděle 26. února budou znát své majitele. Kdo se jimi stane? Podle předchozích cen se dají vítězové tipnout. Ty své vybírá i Dotyk.cz.

22.2.2017

Písecké návraty malíře Františka Januly

Písek - Výstava umělce žijícího v Paříži začíná 1. března.

22.2.2017

Po úspěšných výstavách se Národní galerie zaměří na stálé expozice a opravy

Praha - Po dočasných výstavách v minulých dvou letech, které měly připoutat pozornost návštěvníků k Národní galerii v Praze (NG), se bude instituce v příštím roce zaměřovat na stálé expozice. Ve středu to řekl ředitel NG Jiří Fajt, který v nich připravuje změny. Budou spojené i s rekonstrukcemi sídel sbírek a jejich expozic. Dílčí rekonstrukce paláce Kinských bude už letos, příští rok mají začít opravy paláce Šternberského. Na rok 2019 NG chystá velkou výstavu Pabla Piccasa.

22.2.2017

Skuteč láká příznivce operety

Skuteč (Chrudimsko) – V programu festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč každoročně figuruje i divácky oblíbená a žádaná opereta. Ačkoli bývá na operetu nahlíženo jako na lehčí žánr, její provedení vyžaduje nejen pěvecké, ale činoherní kvality a pro účinkující umělce je zpravidla stejně náročná jako opera.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies