VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

9.3.2017

Honza Toužimský: Kde není debata nebo hádka, tam nic nevzniká

Metalová skupina Arakain slaví pětatřicet let své existence. Při výročním turné ARAKAIN XXXV DOUBLE TOUR se zastaví na patnácti místech republiky, kde fanouškům nabídne vždy dva koncerty.

9.3.2017

První republika se v Kutné Hoře bude natáčet už o víkendu

Po více jak dvouletém čekání se začala natáčet druhá řada seriálu První republika.

8.3.2017

Epopej je na tři měsíce v Tokiu. Výstava podle odhadů přiláká čtvrt milionu lidí

Tři měsíce v prestižní galerii moderního umění v Tokiu budou nyní tamní milovníci díla Alfonse Muchy obdivovat Slovanskou epopej. Podle ministerstva kultury se pak musí obrazy vrátit zpět do České republiky, protože o dalších plánech na pokračování asijské tour budou úředníci teprve rozhodovat.

8.3.2017

Výstava ukazuje pozdní tvorbu Boštíka a Šimotové

/FOTOGALERIE/ - Dvě solitérní postavy českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století představuje ve své pražské galerii investiční fond Pro arte. Ve Vratislavském paláci v ulici Tržiště vystaví od středy do 5. května pozdní díla Adrieny Šimotové (1926 až 2014) a Václava Boštíka (1913 až 2005), malířů, jejichž tvorba je prodchnuta snahou po hledání řádu a harmonie.

8.3.2017

Na koncertě se představí absolventi curyšské školy

Karlovy Vary – Karlovarský symfonický orchestr uvede v pátek 10. března v Grandhotelu Ambassador Národní dům Koncert absolventů ve spolupráci s Vysokou školou umění v Curychu.

8.3.2017

José Cura v Praze v premiéře uvede oratorium Ecce homo

Praha - Tenorista José Cura v roli rezidenčního umělce Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK na středečním koncertu v pražském Obecním domě uvede v premiéře své oratorium Ecce homo. Světoznámý hudebník se představí ve třech rolích jako autor díla, pěvec i jako dirigent. Program nabídne také díla Gymnopédie od Erika Satieho a Chrámová okna Ottorina Respighiho. Druhým dirigentem bude Mario De Rose.

8.3.2017

VIDEO: Fráňa Šrámek opět v divadle v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště -  Slavnou divadelní hru Měsíc nad řekou uvedlo v sobotu v premiéře uherskohradišťské Slovácké divadlo. Hra vypráví příběh blížícího se abiturientského srazu někdejšího premianta třídy a nyní otce a zaměstnance papírnického krámku své ženy Jana Hlubiny, jeho manželky a dcery Slávky.

8.3.2017

Jiří Skála vystavuje fotografie, zpracovává téma volného času

Dva své fotografické cykly vystavuje ode dneška v břevnovské galerii Entrance laureát Chalupeckého ceny Jiří Skála. Výstava se jmenuje Žánry každodennosti a Skála do obou kolekcí zpracoval své oblíbené téma proměny práce a volného času. Ve výstavě se také zabývá svými vlastními formálními postupy - často kombinuje různá média a jeho tvorba patří k tomu, čemu se říká konceptuální umění.

8.3.2017

V Budějovicích uvidíte western nebo model letadla

České Budějovice- Tradiční kulturní události jako Central Park Slavie, Kulturní léto, Festival Černá věž, Umění ve městě a další letos dostanou dotační příspěvek, o jehož rozdělení rozhodlo město. Samozřejmě se přihlásily i projekty nové. Kolem dotací na kulturu se letos rozpoutala bouře.

8.3.2017

Slam poetry míří do Jednorožce

Klatovy – Žánru na pomezí poezie a divadla, tzv. slam poetry, bude v sobotu 11. března patřit Café Jednorožec na klatovském náměstí.

8.3.2017

Opavský uličník konečně vyrazil do světa

Opava - Kniha mapující více než tři sta ulic města byla pokřtěna v Knihovně Petra Bezruče.

8.3.2017

Skutečský hudební festival začíná

Skuteč – Festivalu zapsanému v programu Tvář Pardubického kraje udělil osobní záštitu hejtman kraje Martin Netolický. Čtrnáctý ročník jmenovaného festivalu začíná ve Skutči již tuto neděli, 12. března. V úvodním koncertu v Kulturním klubu Skuteč zazní Dvořákova Novosvětská a Čajkovského klavírní koncert v provedení orchestru Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a klavíristy Igora Ardaševa.

8.3.2017

Finská kapela HIM odehraje v prosinci poslední český koncert

Praha - Finská kapela HIM známá kombinací tvrdých kytar a melancholicky laděných melodií oznámila konec kariéry. V rámci svého posledního turné Fairwell Tour 2017 kvintet vedený charismatickým zpěvákem Villem Valem vystoupí 2. prosince také v pražském Foru Karlín. Ve středu o tom za pořadatele informoval Radek Pavlovič.

8.3.2017

VIDEO: I s hůř rozdanými kartami se dá vyhrávat, když se člověk nevzdá

Další ojedinělý počin tentokrát turné po českých věznicích si naplánovala kapela The Tap Tap. První velké vystoupení chystá skupina složená ze studentů a absolventů Jedličkova ústavu v Praze v září, a to v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou.

8.3.2017

GLOSA: Ladislav Špaček proti chlupatým nohám nic nemá

Liberecký kraj /DOPISY OD ČTENÁŘŮ, BÁSEŇ/ - Rozhovor s Ladislavem Špačkem v dubnu 2016 spustil vlnu dopisů, které do redakce chodí ještě v těchto dnech. Ženy i muži jsou pohoršeni jeho odsouzením šortek a chlupatých nohou. Pravda je, že mr. Etiketa nemá nic proti mužnosti ani chlupům. Jen tvrdí, že nepatří do společnosti a veřejného prostoru. Kraťasy jsou prázdninový oděv, který nepatří do zaměstnání, obchodu ani centra města. „Z etikety stále slevujeme, tohle už je moc.".

8.3.2017

Ladislav Špaček: Pravá dáma umí etiketu i módu využít ve svůj prospěch

Praha - Co nesmí chybět v dámském šatníku a jak být celý den úspěšná, krásná a v pohodě, se ženy dozvěděly na první přednášce s názvem Snídaně s N v pražském hotelu Aria. Dopolednem přítomné provedla organizátorka Naďa Labanová, Ladislav Špaček i Magdalena Vášáryová. Další díl je naplánovaný na úterý 28. března v Praze a o den později v hotelu Barcelo v Brně.

8.3.2017

Mišík, t. č. bez tíže. Film o slavném zpěvákovi míří do kin

/ROZHOVOR/ Nechte zpívat Mišíka. To jsme kdysi mohli číst na Lennonově zdi na pražské Kampě za totality. Teď si stejné heslo zvolila jako titul svého dokumentu Jitka Němcová. Do kin vstoupí dnes, v den zpěvákových 70. narozenin.

8.3.2017

Retro táhne! Do Česka míří rockoví veteráni z 60. a 70. let

Praha - Nostalgie prostě zabírá. Do Česka se za totality bohužel dostala muzika jen některých, přesto je zde zahraniční bigbít v kurzu.

7.3.2017

O titul Magnesia Litera letos soutěží 27 knih a šest blogů

Praha - Ocenění v rámci 16. ročníku knižních cen Magnesia Litera má šanci získat 27 knih a šest blogů. Mezi nimi nechybí kniha Stingl Miloslav. Biografie cestovatelské legendy od Adama Chrousta, který nad obsáhlou publikací aspirující na Literu za nakladatelský počin spolupracoval s tímto světoznámým českým cestovatelem. V každé z osmi kategorií jsou tři nominace, jen původní domácí próza má nominací šest. Pořadatelé cen letos zaznamenali rekordních 352 přihlášených knih ze 134 nakladatelství či jiných subjektů. Novináře o tom dnes informoval předseda pořádajícího spolku Litera Pavel Mandys.

7.3.2017

Ruce pravěkého lovce udělal sochař podle lesního dělníka

Moravský kras - Pravěký muž s oštěpem se vrací z lovu. Žena zatím zpracovává kůže a další člen tlupy štípá pazourek. O kus dál číhá hyena. V jiné části podzemí odpočívá jeskynní medvěd v životní velikosti s mláďaty. Z příšeří jeskyně vystupuje postava neolitické ženy a muže při tajemném obřadu. Fotoaparáty cvakají.

7.3.2017

RECENZE: Chaplin z Keane zářil komorně a zároveň světově

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Tom Chaplin se vrátil do Čech po pěti letech. Tentokrát bez svých kumpánů z Keane. Vystoupení ohromovalo pěveckými výkony i nástrojovým obsazením. Jeho i celé kapely. Během večera on sám vystřídal akustickou kytaru a usedl i za klávesy. Nejvíce se ale věnoval zpěvu, a to na jedničku!

7.3.2017

Za přednáškou o Sudetech vyrazte do Hotelu Sudety v Chomutově

Chomutov - O zaniklých obcích pohovoří host Thomas Lang. Vlastní jeden z největších souborů fotek a dokumentů o dějinách Krušných hor.

7.3.2017

Vladimír Mišík slaví 70. narozeniny na své vlastní planetce

Ústí nad Labem - V Hraničáři bude mít ve středu v 19.30 ústeckou premiéru film „Nechte zpívat Mišíka". Distribuční start hraného dokumentu režisérky Jitky Němcové je naplánovaný právě na den zpěvákových 70. narozenin

7.3.2017

Skladatel Mysliveček zažil závratnou kariéru i pád do bídy

Praha - Jedním z nejslavnějších evropských operních skladatelů druhé poloviny 18. století byl pražský rodák Josef Mysliveček. Tento přítel Wolfganga Amadea Mozarta, který byl v Itálii nazýván "božským Čechem" (Il divino Boemo), složil na 30 oper, deset oratorií, symfonie, koncerty a množství komorní a chrámové hudby. Zažil závratnou kariéru, ale i pád do bídy a zapomnění. Myslivečka, který se narodil před 280 lety, 9. března 1737, trvale připomíná jeho radostná hudba, ale také třeba jeho mramorový pomník v římském kostele San Lorenzo in Lucina. Zemřel v pouhých 43 letech.

7.3.2017

V Tokiu začala výstava Muchovy Slovanské epopeje

Tokio (Japonsko) - V Národním centru umění v Tokiu byla v úterý slavnostně zahájena výstava Slovanské epopeje českého malíře Alfonse Muchy. Je to vůbec poprvé, kdy je všech 20 monumentálních pláten s mytologickými výjevy vystaveno v zahraničí. Vernisáže se v japonské metropoli zúčastnil i ministr Daniel Herman (KDU-ČSL) a pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

AKTUALIZOVÁNO
7.3.2017

Smajlíky používal už opat žďárského kláštera. Před skoro třemi sty lety

Brno – Dokáže jednoduše vyjádřit radost, smutek, zlost i pláč. Smajlíka v různých variacích používají lidé v současnosti denně. Brněnští archeologové nyní zjistili, že smajlíkům podobné obrázky využívali písaři už téměř před třemi stoletími.

7.3.2017

Jeden svět rozprostřou v Jitřence. Mottem je Umění a spolupráce

Semily - Téma Umění spolupráce doprovodí festival Jeden svět, který se koná od 22. do 26. března v kině Jitřenka.

7.3.2017

Mozarta si lidé vychutnají i v papučích

Praha - Fenomén domácích koncertů se vrací do metropole. Dnes zazní na poště a za měsíc opět v mnohých obývácích živá vážná hudba. A tentokrát nemá zůstat jen u happeningu.

7.3.2017

Žebřík oslaví čtvrtstoletí už v pátek 10. března

Plzeň – Trochu vzpomínek, ale i pár novinek, jedno překvapení a především hodně hvězd současné hudební scény. Tak takové bude letošní slavnostní vyhlášení hudebních cen Žebřík, které se v plzeňském areálu DEPO2015 koná v pátek 10. března od 19 hod.

7.3.2017

Pražská výtvarná Chemistry Gallery představila novou módní značku Nebe Nebo

Praha /FOTOGALERIE/ - Nebe Nebo je umění na oblečení. Nová česká módní značka na vernisáži představila 30 vybraných prací od umělců z Anglie, Indie, Itálie, Francie, Chile, Vietnamu, Spojených států, Jižní Koreje, Indonésie, Brazílie, Izraele, Filipín, Španělska, Japonska, Číny, Ruska, Singapuru, Švédska, Argentiny či Nového Zélandu. Česko zastoupí například Ade Anejde, jež je členkou labelu kreativního vizuálního studia Lunchmeat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies