Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

29.7.2017

Jan Svěrák: Naše pohodlná doba přeje dětinštění

Jan Svěrák je v českém filmu značkou kvality. Jako jeden z mála domácích filmařů má na kontě Oscara, umí komorní příběhy, stejně jako velké podívané, což dokázal Tmavomodrým světem. V nejlepším slova smyslu dobrý řemeslník, nikoli rutinér. Režisér s citem pro žánr, což je dnes v domácím filmu už téměř výlučná záležitost. Filmy natáčí už přes čtvrtstoletí. Tím posledním je snímek Po strništi bos, pátý podle scénáře otce Zdeňka Svěráka. Poprvé jej diváci uvidí 2. srpna ve Slavonicích, kde vznikal.

DOTYK.CZ
29.7.2017

Dandy – umělecké dílo „Já“

Potřeba „být svůj“ a zároveň strach z toho, aby se člověk neocitl stranou své doby – tenhle vnitřní svár, který s chutí podporují média a reklama, dnes prožívá kdekdo. Snaha o výlučnost, která u hipsterů dospěla k takřka předpisovému vzhledu, není nová a trochu připomíná myšlenku dandysmu. Ta byla však mnohem silnější a zásadně odlišná.

28.7.2017

V českém filmu se loni protočilo 6,5 miliardy korun

I díky zavedení státních pobídek se v Česku opět točí celá řada zahraničních filmů a seriálů. Na vzestupu jsou také tuzemští tvůrci.   

28.7.2017

Stáhněte si knihu s Deníkem

Deník.cz vám přináší možnost přečíst si nebo stáhnout vybrané knihy českých klasiků. Postupně zde budete moci najít slavná i méně známá díla od autorů, jako jsou Karel Čapek, Karel Poláček, Eduard Bass nebo F. Háj. Tento týden vám nabízíme knihu Klapzubova jedenáctka, která vzešla z pera Eduarda Basse a těší už čtvrtou generaci fotbalových fandů.

28.7.2017

Festival Sziget doplnil program a na konci července zdražuje vstupenky

/VIDEO/ Festival Sziget doplnil program do finální podoby a vedle světových hvězd Pink, Wiz Khalifa, Kasabian, The Chainsmokers a dalších se nově Szigetu také na hlavním pódiu objeví synthpopové duo Hurts.

28.7.2017

Na Letní filmovou školu přijedou Troell, Bergman ale i Svěrák

/HLASUJTE V ANKETĚ/ Už 43. ročník Letní filmové školy začne v pátek 28. července v Uherském Hradišti. Program bude z velké části patřit švédské kinematografii. Mezi největšími zahraničními hvězdami, které se festivalu zúčastní, lze najít i Jana Troella a Daniela Bergmana, syna legendárního režiséra Ingmara Bergmana.

28.7.2017

Baby Driver: Jízda podle playlistu

/VIDEO/ Nosí sice hudební sluchátka, ale do Otíka z Vesničky střediskové má daleko. Hrdina filmu Baby Driver řídí podle brutální muziky a jeho akcelerace je nevídaná.

27.7.2017

Stavte se ve škole. Ta filmová zítra začíná v Uherském Hradišti

Už po třiačtyřicáté se zítra otevře brána Letní filmové školy. Uvnitř najdete výběr z klasiky i bizarní výstřelky, debaty i dílny. Dominovat budou Švédové.

27.7.2017

Petra Nesvačilová: Hraním si plním sny, režie je způsob komunikace

/ROZHOVOR/ Režíruje, hraje, píše, zpívá – Petra Nesvačilová je ženou mnoha profesí a zájmů. V televizi se naposled objevila ve filmu Monstrum o osudech autora Stalinova pomníku, sochaře Otakara Švece, o prázdninách účinkuje na Letní scéně divadla Ungelt v inscenaci Skořápka, v níž je jí hereckou partnerkou Alena Mihulová.  

27.7.2017

Zpěvačka Ewa Farna: Připravovaný dokument beru jako uzavření dětství

Zpěvačka Ewa Farna se po dvou letech začátkem července objevila také v krajském městě Vysočiny. Důvodem její návštěvy byl koncert na letošním ročníku Vysočina Festu. Zpěvačka se mimo jiné rozpovídala v rozhovoru o připravovaném dokumentu, který má mít premiéru na podzim.

26.7.2017

Lenny boduje v Evropě a nezapomíná ani na domácí scénu

/VIDEOKLIP/ Písničkářka Lenny oznámila tři samostatné koncerty na přelomu leošního podzimu a zimy. V současné době zažívá jedno z nejvytíženějších pracovních období své dosavadní kariéry. Boduje na západoevropském hudebním trhu, své autorské skladby představuje posluchačům v Německu, Itálii a je k zastižení na vybraných hudebních festivalech v Čechách.

26.7.2017

Podzim s Trapnými padesátkami i ságou rodu Valentů

Tři nové původní seriály – z toho dva v nových sériích – uvede na podzim Česká televize. Vysílací schéma zpestří i čtyřicet nových dokumentárních projektů či zábavné pořady, které cílí doslova „na tělo“.

26.7.2017

V Praze zemřela ve věku 76 let skladatelka Ivana Loudová

Praha - V úterý zemřela v Praze po dlouhé těžké nemoci ve věku 76 let hudební skladatelka a profesorka skladby Ivana Loudová. Ve středu to oznámil její syn Tomáš Haase. Loudová je autorkou více než stovky orchestrálních, komorních, vokálních či sborových děl. Za svou tvorbu obdržela řadu ocenění v Česku i zahraničí. Spolupracovala s rozhlasem či filmaři a byla členkou Umělecké besedy a sdružení Ateliér 90.

26.7.2017

Peter Nagy: Hudba je mimo tabulkový svět ekonomiky

/ROZHOVOR/ Peter Nagy patří ke zpěvákům a autorům, kteří můžou s klidem nosit přízvisko „československý“. I po rozdělení někdejšího společného státu má totiž tento prešovský rodák příznivce jak na Slovensku, tak v Česku.

25.7.2017

OBRAZEM: Kam kráčíš, Colours? Jak vypadal festival v letech 2002 až 2009

/ARCHIVNÍ FOTOGALERIE DENÍKU/ Festival Colours of Ostrava sice skončil před několika dny. A letošní ročník opět posunul laťku - byl bezpochyby největším, který kdy Ostrava zažila. Letos se ale také silněji, než kdy dříve, začaly ozývat hlasy kritiků. Přinášíme archivní snímky Deníku a postřeh šéfredaktora Martina Plevy. Připomeňte si s námi, jak vypadal festival v letech 2002 až 2009 a posuďte sami. 

25.7.2017

OBRAZEM: Komedie omylů aneb Shakespeare patří k létu i k Ostravě

Komedií omylů začaly letos Letní shakespearovské slavnosti na Slezskoostravském hradě.

25.7.2017

Benátská! slaví 25. Láká na Status Quo a české jistoty

Pětadvacet let sází jeden z nejstarších festivalů na české kapely. Nikdy neměl ambice konkurovat „světovějším“ open airům v zemi. Jeho návštěvníci se těší na české a slovenské jistoty, které vždy opepří jedno zvučnější jméno. Tentokrát za největší lákadlo platí britská legenda Status Quo. Z programu bohužel vypadl folkový bard Wabi Daněk.

24.7.2017

Dejte si jiného Wolverina. Dejte si ho noir!

Který fanoušek komiksů od značky Marvel by neznal Wolverina? Populární hrdina James Howlett (jehož přezdívka znamená česky Rosomák) je známý také jako Logan. S Hulkem, Spider-Manem a Iron-Manem patří k nejslavnějším komiksovým postavám Marvelu a připomeňme, že se již od mládí liší od ostatních, je totiž jedním z prvních mutantů-lidí s mutagenem X. Poprvé se objevil v komiksu The Incredible Hulk (1968), kde svedl bitvu právě proti Hulkovi.

24.7.2017

Komedie Večer tříkrálový otevře druhou letní scénu v Praze

Praha - Po loňské premiéře se do programu Letních shakespearovských slavností v Praze vrací komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. Představí se od 1. srpna na nádvoří Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Lichtenštejnském paláci, v hereckém obsazení budou mimo jiné Marie Doležalová, Nela Boudová, Václav Kopta a Milan Šteindler. Za pořadatele o tom informoval Pavel Turner.

24.7.2017

Pohřeb výtvarníka Karla Franty bude 26. července ve Strašnicích

Poslední rozloučení s výtvarníkem Karlem Frantou, který zemřel 19. července ve věku 89 let, bude ve středu 26. července ve Velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích. V neděli to oznámila jeho rodina. Zesnulý byl známý především ilustracemi dětských knih, získal řadu mezinárodních ocenění.

24.7.2017

Na retro vlně. Největší koncerty mají letos Guns N’ Roses a vzpomínající U2

Festivalová sezona je v plném proudu. Velké kapely ale jedou i vlastní koncertní turné. Velmi úspěšná turné, která kapelám vynášejí desítky milionů dolarů.

23.7.2017

Lubomír Kressa dostal od osudu jen osmnáct tvůrčích let

V Třebíči působící surrealistický malíř, grafik a sochař Lubomír Kressa se dožil pouhých třiceti devíti let (6. 12. 1941 v Třebíči – 20. 7. 1981 tamtéž). Vzdor této skličující skutečnosti zanechal po sobě za osmnáct tvůrčích let rozměrné dílo.

23.7.2017

Daliborova matka Věra: film je jeden velký nesmysl

/ROZHOVOR/ Dokument Svět podle Daliborka líčí Věru Krupičkovou jako starostlivou mámu, která svému synovi, jenž u ní v osmatřiceti letech stále bydlí, dělá snídaně, uklízí po něm nebo mu například i chodí do koupelny. Dle jejích slov je však vše úplně jinak.

23.7.2017

Snový festival začal. Zní na něm hudba z netušených světů

/FOTOGALERIE/ Portugalský soubor Reyfado Lisboa zahájil 32. ročník Folkových prázdnin v Náměšti and Oslavou. Reyfado Lisboa prezentuje portugalské písně fado přetékající vášněmi, emocemi a smutkem. Soubor má dvě zpěvačky, Sandru Correia a Matildu Cid a zpěváka Pedra Moutinho. Doprovází je jak je ve fado zvykem tři kytaristé.

23.7.2017

Soutěž na otáčivé hlediště bude mít mezinárodní porotu

Už roky se debatuje o tom, v jaké podobě a jestli vůbec má zůstat otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku.

22.7.2017

Svatý Cyril a Metoděj jako Igráčci. Podívejte se!

Putovní výstava na téma historie, současnost, vývoj a výroba legendární hračky Igráček, dorazila z Třince do poutního Velehradu.

22.7.2017

OBRAZEM: Muzika a léto jedou pod Kuňkou naplno

Festival HradyCZ začal včera pod Kunětickou horou na Pardubicku. Přidáte se dnes i vy do víru tance v podhradí?

22.7.2017

Colours pohledem vozíčkáře: je to super, říká Ida

Zejména letos mohou návštěvníci festivalu vídat v areálu velké množství vozíčkářů. Jaký je festival z jejich pohledu, nám povypráví čtyřiatřicetiletá Ida Juřicová.

22.7.2017

Performerky zopakují svůj taneční maraton,na Kampě budou 25 hodin

Po měsíci od premiéry dnes a v neděli v Praze zopakují svůj taneční maraton dvě performerky Miřenka Čechová a Sabine Seumeová. Začnou v sobotu v 16.00 na Kampě, kde budou tančit inspirovány japonským stylem butó až do nedělních 17.00. Na rozdíl od předchozího představení pod širým nebem u Národního divadla budou nyní zavřené v průhledné krychli a budou mít méně rekvizit i kostýmů. Tematickou inspirací se jim staly impresionistické obrazy.

22.7.2017

Michal Jagelka: Pestrost a všehochuť, takové bývají naše dovolené

Moderátor Michal Jagelka, jedna z tváří televize Barrandov, prožívá pracovní léto. Na delší dovolenou se letos nechystá.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení