Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

5.7.2017

Zemřel spisovatel Jiří Svetozar Kupka, scenárista Majora Zemana

Ve věku 95 let zemřel v úterý spisovatel a scenárista Jiří Svetozar Kupka. Ve středu to řekla jeho vnučka Veronika Langerová. Psal historické romány, parodoval vědeckofantastický žánr, napsal několik knih pro děti, ale zejména je autorem mnoha scénářům k televizním inscenacím třeba Evžena Sokolovského, Jiřího Adamce, Františka Filipa, Pavla Háši nebo Jiřího Sequense, s nímž spolupracoval na seriálu o majoru Zemanovi.

5.7.2017

OBRAZEM: Rock for People plný zážitků pokračuje

První festivalový den, úterý 4. července, přinesl kromě netrpělivě očekávaných Die Antwoord i koncert neméně slavných Cage the Elephant, kteří na festivalu dokázali, proč mají v kufru čerstvou Grammy.

5.7.2017

Fenomén, nebo snadná sláva? YouTubeři se představují ve Varech

Kdo jsou a o čem točí YouTubeři a proč mají dohromady dva miliony fanoušků? Na to se pokouší odpovědět snímek Jiřího Sádka Nejsledovanější, jehož ukázky včera představili tvůrci na karlovarském festivalu. 

4.7.2017

Zemřel kytarista Zdeněk Juračka, hrál se Žlutým psem i Kratochvílovou

Ve věku 70 let včera zemřel kytarista kapely Žlutý pes Zdeněk Juračka. Působil v mnoha českých rockových skupinách, mezi které patří i Vítkovo kvarteto, Rebels, George and Beatovens, Tango, Žlutý pes nebo Heval, kde hrál s Janou Kratochvílovou. 

4.7.2017

Letiště po roce opět oblehnou tisíce hudebních fanoušků

Hradec Králové /ROZHOVOR/ Úterý je prvním dnem, kdy v areálu hradeckého Festival parku startuje jeden z největších tuzemských hudebních festivalů Rock for People. I letos představí jak české, tak zahraniční hudební hvězdy.

4.7.2017

Čechoameričanka Benishová poukazuje na boj indiánů proti „Trumpovu“ ropovodu

V kapli svatého Jana Křtitele v pražské Holyni vystavuje ode dneška česko-americká umělkyně Barbara Benishová. Autorka se po 35 let věnuje tvorbě spojené s občanským aktivismem.

3.7.2017

Martin Velíšek na Národní třídě vystavil Mlčení

V Galerii Václava Špály na Národní třídě v Praze vystavuje své obrazy výtvarník Martin Velíšek. Výstava má název Mlčení a je rozdělena do tří částí, v nichž se téma přehlídky různě projevuje. Výstava potrvá do začátku září.

3.7.2017

Českou klasiku uvidí diváci Severní Ameriky

Spalovač mrtvol, Marketa Lazarová, Všichni dobří rodáci, Tři oříšky pro Popelku - nejen tyto tituly uvidí spolu s dalšími českými filmy diváci v Severní Americe. Jak včera oznámili představitelé Národního filmového archivu na festivalu v Karlových Varech, uzavřela instituce významnou smlouvu s distribuční společností Janus Films, díky níž se s českou klasikou seznámí publikum za oceánem.

3.7.2017

Realita je horší než náš film, říká Emília Vášáryová

Karlovarská hlavní soutěž potemněla. Po nedělní francouzské Korporaci o nátlakovém jednání velkých firem s bezbrannými jednotlivci se včera představil slovenský film Petera Bebjaka Čára. Vypráví o životě rodiny na pomezí slovensko-ukrajinské hranice, jejíž vztahy i obživu čím dál osudověji poznamenává pašerácká tradice.

3.7.2017

S čím na opuštěný ostrov? S českou novou vlnou, říká Ken Loach

Většina slávy patří na festivalech hercům. Karlovarský není výjimkou. Uma Thurman, která se médiím vyhýbala a přízní poctila jen diváky Kill Billa a Plovárnu Marka Ebena, i Casey Affleck, se těšili značné pozornosti. Méně viditelným, ale zato zasloužilým hostem je britský režisér Ken Loach, jenž včera převzal ve Velkém sále Křišťálový glóbus za přínos světovému filmu. V programu festivalu běží na jeho počest dva snímky, Sladkých šestnáct let a Země a svoboda.

3.7.2017

Bartoška prima mafiánem a mnoho dalšího v krimiseriálu Za sklem

/VIDEO/ Na druhé straně barikády! Zatímco v seriálu Mordparta byl v roli vyšetřovatele Colomba a stál na straně zákona, ve slovenském seriálu Za sklem hraje Vladimíra Slančíka, novější typ mafiána v bílém límečku, podnikatele propojeného s policií a vládními kruhy. Po krku mu půjdou dva kriminalisté slovenského týmu Národní protitrestné jednotky – Tibor Maxo Maxovský (hraje Tomáš Maštalír) a Norbert Noro Višváder (hraje Ján Koleník). Chobotnice zločinu má příliš mnoho chapadel a mozaika pravdy se bude skládat pomalu a postupně.

3.7.2017

Zpěvačka Lenny: Zpívám, čtu, poslouchám, inspiruju se...

/ROZHOVOR, KLIP/ Deník jako partner festivalu Rock for People si nemohl nechat ujít příležitost vyzpovídat naši úspěšnou indie zpěvačku Lenny, která bude mít na festivalu autogramiádu právě u našeho stánku.

3.7.2017

Guns N' Roses jsou tu: Axl Rose už nechodí pozdě a se Slashem se usmířil

/VIDEO, LINE UP/ Na letišti v Letňanech zítra zařádí Guns N' Roses. Nejen Pražané nemají na Axla Rose příliš dobré vzpomínky. V paměti ještě mají jeho pozdní příchod z roku 2010. Před rokem to zčásti napravil, když pokorně zaskakoval v AC/DC Briana Jonese, kterého opustily hlasivky. Spolu s jeho mateřskou kapelou se představí kapely Jesse Jo Stark a Biffy Clyro.

3.7.2017

Manipulátor nejsem, tvrdí odvolaný ředitel Domu kultury v Brodě Jan Zapletal

/ROZHOVOR/ Kauza kolem osoby dnes již bývalého ředitele Domu kultury v Uherském Brodě Jana Zapletala skončila jeho rezignací. Této události předcházelo doporučení uherskobrodského zastupitelstva jej odvolat. „Rezignuji, protože jsem na jednání zastupitelů viděl, jaká je jejich vůle. Své rozhodnutí skončit považuji za povinnost," vyjádřil se Jan Zapletal.

3.7.2017

Zemřel herec Paolo Villaggio, komický tragéd Fantozzi

/VIDEO/ Ve věku 84 let zemřel italský komik Paolo Villaggio, který se proslavil jako účetní Fantozzi. Série bláznivých komedií o smolném úředníčkovi byly oblíbené i u nás.

3.7.2017

Na duchy nevěřím, říká hvězda karlovarského festivalu Casey Affleck

Pod plachetkou osoba. I tak by se dala nazvat postava, s níž přijel na karlovarský festival Casey Affleck. Držitel Oscara za Místo u moře představil Loweryho film Přízrak, kde se až na výjimky pohybuje pod prostěradlem

3.7.2017

Začíná Rock for People. Hudební hostina opět zláká do Hradce desítky tisíc lidí

Hradec Králové - Městem se tento týden ponese temné dunění a do města dorazí desítky tisíc hudebních fanoušků natěšených na své rockové idoly. V úterý začíná vyhlášený festival Rock for People, který se od roku 2007 koná ve Festivalparku na hradeckém letišti. Pro nedočkavé jsou připraveny koncerty už v pondělí.

3.7.2017

Ředitel Národního divadla Burian: Bez dotací by Shakespeare a Moliére nepřežili

Praha - Přestože Národní divadlo (ND) v Praze už plánuje představení na rok 2019, nemá jako příspěvková organizace ministerstva kultury ještě vyřešený rozpočet na příštím sezonu. Podle ředitele ND Jana Buriana je potřeba přejít na systém dlouhodobého smluvního financování běžného v Evropě. Rozpočet ND činí více než miliardu korun, přičemž si "Zlatá kaplička" musí vydělat téměř 40 procent rozpočtu, více než divadla v mnoha okolních zemích.

3.7.2017

Trumpetista Laco Deczi: Doma jsem tam, kde mám kamarády

/ROZHOVOR/ Hudba léčí, když ji má v péči Laco Deczi, zpívá v nové písničce kapela Wohnout. Zeptat se trumpetisty s americkým pasem, slovenskými kořeny a barvitou českou minulostí na jeho „léčitelské" metody není snadné. Na turné je vytížen na sto procent.

2.7.2017

Na koncert se vyplatí jet městskou dopravou. V metru i objížďkou

Výjimečnou událostí se stane úterní koncert hardrockové skupiny Guns N' Roses na letišti v pražských Letňanech. Její mimořádnost podtrhují i chystaná dopravní a bezpečnostní opatření. Očekávaná velká návštěvnost si v okolí vynutí dopravní omezení – ulice Mladoboleslavská, Tupolevova, Beladova, Toužimská a Veselská budou pro běžný provoz po celý den uzavřeny; projedou jen autobusy městské hromadné dopravy a rezidenti.

2.7.2017

Principál Rosťa Novák o Cirku La Putyka: „Všechno to jsou splněné touhy a sny"

/ROZHOVOR/ Rosťa Novák ml. patří k nepřehlédnutelným osobnostem herecké i autorské scény. Je principálem souboru Cirk La Putyka, který hrál na letošním festivalu Divadlo evropských regionů. Je potomkem slavného loutkářského rodu Kopeckých.

2.7.2017

I přes některé kontroverzní tituly se v Národním divadle zvýšila návštěvnost

I přes některé tituly, které vyvolaly kontroverzní odezvu u diváků a kritiků, se Národnímu divadlu (ND) v Praze v končící sezoně 2016/2017 zvýšila návštěvnost. V minulé sezoně ND navštívilo 507 174 diváků. Průměrná návštěvnost v sezoně 2016/2017 byla 77,2 procenta, v předchozí činila 76 procent.

2.7.2017

Hradecké letiště znovu ožije. Blíží se další ročník Rock for People

Už po jedenácté se v areálu hradeckého letiště uskuteční hudební festival Rock for People, na kterém se i letos od 4. do 6. července představí hvězdy světového formátu.

2.7.2017

Národní galerie postupně zpřístupní na webu všechny své sbírky

Národní galerie v Praze od podzimu zpřístupní na internetu veškeré své sbírky. Umožní to navýšení rozpočtu na letošní rok, kdy galerie oproti státní dotaci, jež se léta téměř nemění a činí asi 250 milionů korun, získala prostřednictvím poslanců 50 milionů korun. Po přibližně 20 milionech použije galerie na akvizice a na opravy svých budov, osm milionů pak na zmíněnou digitalizaci a edukativní programy.

2.7.2017

Připravuje se největší výstava české divadelní fotografie

Nejrozsáhlejší výstavu české divadelní fotografie připravují na příští rok Institut umění - Divadelní ústav a Národní muzeum v Praze. Výstava bude mapovat historii oboru od druhé poloviny 19. století až po současnost a stane se součástí oslav stého výročí založení Československa. Uvádí to Divadelní ústav na svém webu.

2.7.2017

Myslela jsem, že kecaj, říká Věra Geislerová

Kromě známých její obrazy prakticky nikdo nikdy neviděl. Vystavila je až nyní v trutnovském Uffu. Přitom právě u ní začaly první umělecké krůčky dcer Ester, Ani a Lely. „Dvaatřicet let jsem nemalovala," spočítala výtvarnice Věra Geislerová ve čtyřrozhovoru, který společně s dcerami Deníku poskytla.

EXKLUZIVNĚ
1.7.2017

Jolana Voldánová: Rozhodla jsem se mít o prázdninách prázdniny. Baví mě volnost

/ROZHOVOR/ Pardubice, Praha, Nepřevázka. Tři osudová místa Jolany Voldánové (48 let), před lety známé televizní hvězdy. Jakmile zazněla před lety na ČT1 zpravodajská znělka a ona se objevila na obrazovce, mnoho diváků bylo spokojeno. Působila (a působí stále) klidným a milým dojmem. Laskavá žena, dalo by se říci. Jolana Voldánová z televize odešla. Zmizela z Prahy. Žije na malé vesničce a je spokojená.

1.7.2017

Cirk La Putyka předvedl, proč patří mezi světové špičky

Famózní a mystické bylo představení Up End Down Cirku La Putyka v divadelním stanu Klicperova divadla. Zahráli si v něm i oba Rosťové Novákové. Starší - herec a mladší - autor, režisér, principál, oba pokračovatelé slavného loutkářského rodu Kopeckých.

1.7.2017

Loutna česká i Beethovenova Eroica. Letní Valtice rozezvučí barokní hudba

Prázdninovou atmosféru barokních Valtic letos umocní Mezinárodní letní škola staré hudby. Do města se sjedou jak profesionální, tak amatérští hudebníci, umělci v roli učitelů, studenti i děti či milovníci starších stylových období.

AKTUALIZOVÁNO
30.6.2017

Karlovarský filmový festival byl zahájen. Přijeli Affleck i Thurmanová

/FOTOGALERIE/- Padesátý druhý ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je tu. Po červeném koberci karlovarského Thermalu se již prošli herečka Uma Thurmanová, herec Casey Affleck či hudební skladatel James Newton Howard. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení