VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

8.5.2017

Snímek z domácího mejdanu z osmdesátek? Vítejte v retro světě na zámku

/FOTOGALERIE/- Sádroví jeleni, modrý mončičák, sýr Sedmdesátka, televizory značky Tesla, nábytková stěna, či socialistické heslo: Kdo dá více republice - Hradec nebo Pardubice… Naskočily vám při těchto slovech před očima obrázky věcí důvěrně známých z minulosti?

8.5.2017

Voxel a Radečci zahráli Šumperanům i dětem z domovů

Několik stovek lidí přilákal v neděli koncert na hřiště základní školy Sluneční v Šumperku. K dvacátým narozeninám časopisu Zámeček tu vystoupil zpěvák Voxel nebo kapela O5&Radeček. Festivalem vyvrcholila akce Duhový most. Při ní společně prožilo víkend tři sta dětí z klasických rodin a dětských domovů.

8.5.2017

Divadlo Petra Bezruče v Ostravě představilo plán na příští sezonu

Je libo Miláčka, Maryšu či Velký sešit?

8.5.2017

Svět knihy ukáže novinky a představí 600 hostů

Na čtyři stovky vystavovatelů z třicítky zemí od pondělí montují své stánky v Průmyslovém paláci, aby ve čtvrtek mohli přijít první návštěvníci veletrhu Svět knihy. Ten je již několik let spojen i s literárním festivalem, letos na něj pořadatelé dostali od ministerstva kultury 2,3 milionu z celkového rozpočtu 7,6 milionu korun. Ve svém 23. ročníku expanduje veletrh i mimo výstavní palác a lidé se budou moci setkat se spisovateli také v nové vzducholodi Gulliver. Veletrh Svět knihy potrvá do neděle, denní vstupenka je za 120 korun, čtyřdenní za 250 korun.

8.5.2017

Festival Pražské jaro nabídne první kolo mezinárodní soutěže

Festival Pražské jaro dnes nabídne první kolo mezinárodní hudební soutěže letos konané v oborech cembalo a housle. Podmínky pro účast v soutěži splnilo 35 mladých cembalistů a 96 houslistů. Ocenění laureátů se bude tradičně konat 15. května na Staroměstské radnici. Zahajovací koncert Pražského jara, na němž tradičně zazní Smetanova Má vlast, bude 12. května patřit Vídeňským filharmonikům. Dirigovat je bude Daniel Barenboim.

7.5.2017

Absolventský Velehrad v duchu motta Dobrý strom dává dobré ovoce

O dvě stě třicet mladých křesťanů z různých koutů České republiky, absolventů nejen vysokých škol, kteří začínají pracovat nebo už mají zkušenosti z profesního života, zakládají rodiny nebo hledají své místo v dospělém životě, se od pátku rozrostl na čtyři dny Velehrad.

7.5.2017

Suškovy objekty poputují do Prahy. S Plzní se rozloučí cirkusovým představením

DEPO2015 se rozloučí s kovovými skulpturami Čestmíra Sušky. Velké kovové objekty, které plzeňskému areálu zapůjčil v roce 2015 známý sochař, poputují už tento měsíc zpět do Sochařského studia Bubec v Praze.

6.5.2017

OBRAZEM: Vojta Dyk s B-Side Bandem vystoupil na Slavnostech svobody

Během Slavností svobody v Plzni vystoupil i zpěvák Vojta Dyk s B-Side Bandem.

6.5.2017

Ve Valticích ožije Marie Terezie. Historický film přijede natáčet i Kotek

/FOTOGALERIE/- Známí čeští herci Vojtěch Kotek nebo Zuzana Stivínová brzy zavítají na zámek do Valtic na Břeclavsku. Od dvaadvacátého května do desátého června tam budou natáčet dvoudílný historický film o Marii Terezii. „Jedna ze scén by se měla filmovat i na nově opraveném balkoně na vnitřním nádvoří zámku," zmínil kastelán valtického zámku Richard Svoboda.

6.5.2017

Muzikant Karel Fojtík říká: Posláním hudebníka je tvořit "krásno"

/ROZHOVOR/ – Tisíce vyučovacích hodin, stovky žáků a nespočet koncertů má za sebou známý znojemský muzikant, klarinetista a saxofonista, pedagog Karel Fojtík. Kromě svých vlastních koncertů třeba ve Vídni a vystupování jeho Big bandu pracuje stále na plný úvazek jako učitel v Základní umělecké škole ve Znojmě. Šestašedesátiletého muzikanta Karla Fojtíka nedávno ocenilo vedení Znojma. V kategorii Výrazná pedagogická osobnost získal ocenění díky nominaci za vedení Big bandu, za úspěchy svých žáků v soutěžích a za reprezentaci Znojma v České republice a zahraničí.

6.5.2017

Zájem o severskou literaturu se zmenšuje, ale Nesbo stále táhne

Zájem o severskou literaturu v Česku trvá, ale největší vlna její popularity už je za vrcholem. Podle místopředsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) Pravomila Nováka se stále prodávají zavedení autoři, ale pozornost čtenářů se už přesouvá někam jinam. „Přijde mi to logické, veliký úspěch Milénia Stiega Larssona a dalších podnítil k tomu vydávat severské autory a prakticky o každém říkat, že je to král či královna severské detektivky, což při vší úctě k norským či švédským autorům není možné," řekl médiím Novák.

5.5.2017

'Vlastním momentálně polovinu svých houslí,' říká Hana Jasanská

/ROZHOVOR/ - Když se v Kocianově rodném městě zmíní stejnojmenná soutěž, většina místních si k ní automaticky přiřadí Hanu Jasanskou. Usměvavou a sympatickou houslistku, která s prestižní mezinárodní soutěží spojila s trochou nadsázky celé své dětství.

5.5.2017

Výtvarník uřízl roh bunkru. Čelí kritice

/FOTOGALERIE/ – Diamantovým lanem odkrojil výtvarník Ondřej Bělica roh pevnůstky předválečného opevnění u Vratěnína a zjistil, že ťal do živého. Diskusi otevřít podle vlastních slov chtěl, ale kritikové mu vyčítají, že nejdříve řezal a pak chtěl debatovat. Neznámý kritik na odřezanou plochu bunkru během čtvrtka dokonce nastříkal nepřehlédnutelný nápis, že výtvarník bunkr zničil.

5.5.2017

Dvoranu ústecké Porty roztleská legenda Karel Gott

„O účasti legendárního zpěváka Karla Gotta jsme začali jednat už během března 2015. Původně jsme přitom uvažovali o jeho vystoupení na loňském 50. ročníku PORTY," informoval Deník Josef Vejlupek.

5.5.2017

Výstava na pražské Kampě ukáže práce Tomase Rajlicha

Abstraktní malbu Tomase Rajlicha, malíře českého původu, který velkou část života strávil v Nizozemsku, ukazuje Muzeum Kampa. Na dosud nejrozsáhlejší Rajlichově výstavě v České republice jsou dosud neviděné práce a také soubor prací na papíře. Výstava má název Tomas Rajlich: zcela abstraktní retrospektiva a potrvá do 30. července.

4.5.2017

Měšťanská beseda zahájila předprodej letních venkovních představení

Plzeň – I když tomu počasí zatím nenasvědčuje, mělo by se už za měsíc a půl přesunout kulturní dění v Měšťanské besedě z interiérů na zahradu.

4.5.2017

Koncert pro kardinála připomene nedožité Vlkovy 85. narozeniny

Nedožité 85. narozeniny kardinála Miloslava Vlka připomene 17. května koncert v karlínském chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Na jeho přípravě se významný český církevní hodnostář ještě podílel, zemřel však 18. března před jeho uskutečněním. "Okolnosti zabránily jeho osobní účasti, nicméně koncert k 85. narozeninám proběhne přesně tak, jak si ho pan kardinál přál," sdělil ve čtvrtek Antonín Randa z organizace Cesta 121, která pomáhá stárnoucím kněžím.

4.5.2017

Skupina Slza natočila zatím svůj nejvýpravnější videoklip

Stále žádanější dvojice na českém hudebním výsluní, skupina Slza odtajnila termín vydání druhého alba. To spatří světlo světa v pátek 13. října 2017, přesně dva roky od debutu (multiplatinové desky) Katarze. První ukázkou je singl Ani vody proud, který doplňuje filmově zpracovaný videoklip. Poprvé se hlavní role ujal Lukáš Bundil. V klipu se spolu s ním objevují také reální fanoušci Slzy.

4.5.2017

Strážci galaxie 2 jedničku netrumfli

Rozverná parta střežící blaho vesmíru je zpět. Strážci galaxie s číslem 2 dnes vstupují do kin, na jedničku ale nemají. Zůstalo jen u podívané.

3.5.2017

Do happeningu ZUŠ Open se na konci května zapojí 355 škol

Pod heslem "děti žijí uměním" se 30. května uskuteční první ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Organizuje ho nadační fond, který loni založila operní pěvkyně Magdalena Kožená s cílem otevřít debatu o důležitosti a pozitivní roli uměleckého vzdělávání v rozvoji dětské osobnosti. Do akce se zapojí 355 uměleckých škol ve 280 městech po celé ČR. Novináře o tom dnes na tiskové konferenci informovali organizátoři projektu.

3.5.2017

Provázek vypráví o vzestupu a pádu bankovního impéria Lehmanů

V roce 1844 přišel do New Yorku Henry Lehman s jediným kufrem a otevřel si malý obchod. Poté přišli do Spojených států i jeho dva bratři a pustili se do podnikání, na jehož konci stála čtvrtá největší banka v USA. Její pád v roce 2008 a rekordní bankrot ve výši 200 miliard dolarů spustil celosvětovou hospodářskou krizi. Reálný portrét židovské německé rodiny Lehmanových, která změnila dějiny kapitalismu, přenese na divadelní jeviště Husa na provázku: v české premiéře a nastudování režiséra Michala Dočekala.

3.5.2017

Galerie chce přestavbu Veletržního paláce, podle ministerstva nemá peníze

Národní galerie v Praze půl roku čeká na to, aby mohla vyhlásit mezinárodní architektonickou soutěž na přestavbu vnitřních prostor Veletržního paláce. Podle ředitele NG Jiřího Fajta leží podklady na ministerstvu kultury a mají všechny náležitosti. Ministerstvo ale říká, že NG nemá zajištěno financování a Fajtova prezentace soutěže s oznámením jmen slavných architektů byla předčasná. „Až bude zajištěn zdroj financování, může být aktuální architektonická soutěž a debata o její podobě," řekla mluvčí MK Simona Cigánková.

3.5.2017

Na studentském divadelním festivalu vystoupí umělci ze šesti zemí

Na pražské DAMU ve středu začíná 24. ročník studentského divadelního festivalu Zlomvaz. Potrvá do 6. května a diváci uvidí více než 20 představení divadelních škol z ČR, Slovenska, Polska, Německa, Maďarska a Francie. Doprovodný program pak nabídne diskuse o představeních nebo hudební vystoupení.

3.5.2017

Přerovská kapela Breaking The Cycle: Štve nás nespravedlnost světa

Jsou čtyři – z toho tři bratři. Miňa, Down, Čaci a Nudla působí na první pohled jako ostří hoši, zdání ale klame.

2.5.2017

Pohádkový Madagaskar míří poprvé na české jeviště

Po New Yorku a Londýně se filmový hit Madagaskar představí i v České republice. Muzikálová verze animovaného trháku se čtyřmi hrdiny – lvem, zebrou, žirafou a hrošicí – nabídne rodinnou podívanou s velkou výpravou a písněmi od skladatele hitů Rickyho Martina, George Noriega. Turné odstartuje 7. října v Praze a během podzimu postupně navštíví Brno, České Budějovice, Zlín, Pardubice, Ostravu, Chomutov a Plzeň.

2.5.2017

Námětů na filmovou satiru je i dnes docela dost, říká slovenský herec Milan Lasica

/ROZHOVOR/ Slovenský herec Milan Lasica byl první květnový den hostem těšínské filmové přehlídky Kino na hranici.

2.5.2017

Nejkrásnější kniha roku je od Jindřicha Šreita

Jindřich Štreit získal první cenu v soutěži Nejkrásnější kniha roku za publikaci Kde domov můj.

2.5.2017

Regionální přehlídka divadla pro děti a mládež se koná už po šestadvacáté

Havlíčkův Brod - Výstavou dětských výtvarných prací na téma Moje nejmilejší pohádková postava začíná ve středu 3. května 2017 v KD Ostrov v Havlíčkově Brodě 26. ročník regionální postupové divadelní přehlídky inscenací pro děti a mládež Dospělí (pro radost) dětem 2017.

2.5.2017

Proletí se epopej na západ? Chicago má zájem o Muchovo dílo

Slovanskou epopej si v Tokiu prohlédly za dva měsíce statisíce lidí. Velký zájem tak možná nalákal chicagský Institut umění, který minulý týden zaslal Praze žádost o zapůjčení díla. Podle města záleží na tom, v jakém stavu bude dílo po výstavě v Japonsku.

2.5.2017

Honza Křížek: Už hodně dlouho si připadám jako Papinův hrnec

První z koncertů k letošním oslavám pětadvacetin má kapela Walk Choc Ice za sebou – odehrála jej v domovském KD Solnice, kde absolvovala svá první vystoupení a vznikl tam i kultovní debut Keep Smiling. Další tři koncerty má „Chodící nanuk" v plánu – a nejen to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies