Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

16.6.2017

Rozloučení se sochařem Zoubkem bude za týden ve Strašnicích

Praha - Poslední rozloučení se sochařem Olbramem Zoubkem, který zemřel ve čtvrtek ve věku 91 let, bude v pátek 23. června ve Velké obřadní síni strašnického krematoria. "Obřad bude veřejný, jak si to Olbram Zoubek přál," sdělil v pátek za rodinu Michal Bregant. Zoubkovy práce jsou známé z mnoha umístění ve veřejných prostorech, k dílům, kterých si sám nejvíce považoval, patří jeho posmrtná maska Jana Palacha a památník obětem komunismu na pražském Újezdě.

16.6.2017

Doktorka Kellerová se před prázdninami dostane do úzkých

Fanoušci seriálu Doktorka Kellerová, který pravidelně vysílá televize Barrandov každý pátek večer, mají před sebou poslední díl druhé série – a ten bude rozhodně stát za to. Míříme do velkého finále, které nenechá nikoho klidným.

16.6.2017

Po strništi bos. Nová pravda o jedné rodině

/VIDEO/ Více lyrický než Obecná škola. Navzdory protektorátním kulisám. Takový bude film Jana Svěráka Po strništi bos, jehož vybrané ukázky včera tvůrci představili médiím.

16.6.2017

Skromnému Stingovi stačí čaj. Přiveze i hity Police

Do Prahy míří stovky hudebníků a tisíce diváků, aby si užili největší hudební víkend v metropoli. Těšit se mohou na čtyřicítku vystoupení. Metronome se specializuje hlavně na světové hvězdy, které v zahraničí sklízejí ocenění, ale na své si přijdou i fanoušci českých projektů.

15.6.2017

„Malíři ulic“ přenesli graffiti na náměstí

Už po jedenácté se na hradeckém Ulrichově náměstí ve středu odpoledne sešli sprejeři na Graffiti Street Jam. Pod patronátem organizace Prostor Pro se mohli v centru krajského města beztrestně „vyřádit".

15.6.2017

Po Otavě plul desetiletý chlapec na kládě

Režisér Václav Marhoul (Mazaný Filip – 2003, Tobruk - 2008) ve čtvrtek natáčel v kempu na Slaníku.

DOTYK.CZ
15.6.2017

Josef Kainar. Před sto lety mu to začlo

/AUDIO/ Ten pocit. Sevření u srdce. Letmá vzpomínka. Život, co sladce zabolí. Záhady světa, které toužíme rozluštit. Slzy bez příčiny. Poezie. Slova, jež do sebe zapadnou jako duše zamilovaného páru. Komu byl nadělen dar budit podobné emoce, nechť není zapomenut, byť byl jeho život jakýkoli.

15.6.2017

V Poštovním muzeu otevřou výstavu jubilujícího Jiřího Slívy

V rámci připomínání životních jubileí autorů poštovních cenin otevře ve čtvrtek vpodvečer Poštovní muzeum v Praze výstavu věnovanou populárnímu grafikovi, ilustrátorovi a humoristovi Jiřímu Slívovi. Začátkem července oslaví sedmdesátiny.

15.6.2017

Kubismus v architektuře: český světový unikát

Kubismus se stal svého času celoevropským fenoménem, zejména v malířství a sochařství. Na našem území však pronikl i do architektury, což je dodnes světový unikát.

15.6.2017

Podoby venkovských svateb ukáže výstava Národopisného muzea

O tom, jak v minulosti vypadala vesnická svatba, se mohou od pátku dozvědět návštěvníci Letohrádku Kinských na Smíchově. Kromě svatebních krojů z různých regionů bude k vidění také třeba unikátní kytice z východních Čech nebo vysoký svatební koláč z Hané.

15.6.2017

Akademie výtvarných umění otevře své ateliéry veřejnosti

Akademie výtvarných umění (AVU) se ve čtvrtek večer otevře veřejnosti. Lidé si v rámci Dnů otevřených dveří budou moct prohlédnout všechny její ateliéry včetně jedinečné budovy ateliéru sochaře Ladislava Šalouna. Dny otevřených dveří začnou v 18 hodin zahajovacím večírkem v Klubu AVU a potrvají do 21. června. Každý den včetně víkendu budou ateliéry otevřeny zdarma od 10 do 18 hodin.

15.6.2017

Festival Svojšice přivítá populární DJ. Například Marka Knighta

17. ročník festivalu Svojšice proběhne již 16. června v letním areálu Svojšice u Pardubic. Na festivalu vystoupí 30 umělců na 3 stageích a někteří DJs se představí v Čechách poprvé. 

14.6.2017

Sáhnout si na prázdno

Choreograf a tanečník Petr Zuska se s Národním divadlem loučí důstojně. Jeho „poslední sezónu" provází premiéra Sóla pro nás dva a velmi osobní knižní ohlédnutí. Šéfování věší na hřebík, boj s démony zůstává.

14.6.2017

Na smíchovské náplavce začíná festival divadla a nového cirkusu

Pět dnů bude pražská smíchovská náplavka u železničního mostu patřit divadlu, novému cirkusu, hudbě a tanci. V místě, kde v letech 1891 až 1938 bylo divadlo Smíchovská Arena, na jehož jevišti stál i Vlasta Buriana, ve středu začíná první ročník venkovního festivalu Divadla bratří Formanů Arena 2017.

13.6.2017

Výstava připomíná 20 let nadace manželů Havlových

Výstava snímků fotografa Alana Pajera připomíná 20 let existence nadace Václava a Dagmar Havlových Vize 97. Expozice se koná ode úterý v Pražské křižovatce, kterou nadace vybudovala z bývalého kostela na Starém Městě a která patří k nejznámějším projektům nadace. Více než stovka snímků dokumentuje její začátky i současné aktivity. Část výstavy je věnována památce a odkazu prezidenta Václava Havla.

13.6.2017

Martin Němec z Precedensu vystavuje v Praze své obrazy

Svou výtvarnou tvorbu představuje ode dneška na výstavě v Galerii Nová síň v Praze Martin Němec, známý hlavně jako muzikant. Po více než 30 let je spjat se skupinou Precedens, v níž jako zpěvačka začínala Bára Basiková. Němec, vystudovaný malíř, patří k silné generaci šedesátníků reprezentujících alternativnější kulturu 70. a 80. let v někdejším Československu. Jubileum oslaví 16. června, výstava se jmenuje s odkazem na narozeniny LX.

13.6.2017

Janáčkovo divadlo opraví sdružení firem. Za tři čtvrtě miliardy

Dlouho plánovaná oprava Janáčkova divadla v Brně se přiblížila. V úterý schválili brněnští radní výběr zhotovitele. Rekonstrukce se chopí sdružení firem MTS, IMOS a OHL. Práce budou stát téměř tři čtvrtě miliardy korun.

13.6.2017

RECENZE: System of a Down řádili v Praze bez zbytečných kudrlinek a řečí

/FOTOGALERIE, VIDEO/ - System of a Down přivezli výběr svých největší hitů a prali je do posluchačů hlasitě a energicky. Serj Tankian nevedl ani žádné dlouhé projevy. Poprvé promluvil až ke konci show.

13.6.2017

Památkáři dále chtějí Invalidovnu, majetkový úřad ji nechce předat

Ani deset měsíců po nezdařeném prodeji pražské Invalidovny není tato barokní památka převedena na Národní památkový ústav. O převodu na tuto instituci se přitom začalo jednat hned po dražbě, do níž se nikdo nepřihlásil. Budovu mezitím vláda prohlásila za národní kulturní památku. Objekt spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle něj památkáři nemají na opravu zajištěné peníze a úřad odmítá Invalidovnu převést.

13.6.2017

Národní galerie vystaví další dílo Aj Wej-weje, a to natrvalo

Praha by mohla za rok vidět další dílo čínského umělce a aktivisty Aj Wej-weje. Na rozdíl od loňské a letošní prezentace několika jeho prací ve Veletržním paláci by další dílo mělo v Praze zůstat natrvalo. Jeho instalaci Bicycle Chandelier, monumentální lustr z čínských kol doplněný křišťálovými ozdobami, která se nedávno těšila zájmu publika například v londýnské Royal Academy of Art, zamýšlí ředitel Národní galerie (NG) Jiří Fajt umístit do vnitřního dvora paláce Kinských.

13.6.2017

Začátkem září zazní v ABC Satisfaction

Letošní sezonu uzavřela inscenace Čapek o posledních letech života humanisty Karla Čapka v režii Pavla Kheka (premiéru měla 3. června v Rokoku). Do té nové vstoupíme s Šedesátkami, které navazují na dramaturgickou linii hudebních komedií pro zpívající činoherce, říká režisér a umělecký šéf MDP Petr Svojtka.

13.6.2017

Ticho, natáčí se. Čert, kam se podíváš

Čertoviny. Název pohádky, kterou Zdeněk Troška právě natáčí v obci Vlhlavy na Českobudějovicku, dává tušit, kdo jsou hlavní postavy. Dva čerti. „Já jsem taky takový čert, takže to zůstává v rodině, musím svoji rodinu propagovat," vtipkuje Zdeněk Troška.

12.6.2017

Smetanova Litomyšl uvede hudbu šesti století, klasiku i novinky

Hudbu šesti století od Jacoba Handla a Monteverdiho až po úplné novinky současné vážné hudby nabídne 59. ročník festivalu Smetanova Litomyšl. Za čtyři dny se do Litomyšle začnou sjíždět špičky domácí operní scény i zahraniční hosté. Úvodní koncert České filharmonie bude věnován památce jejího nedávno zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka.

12.6.2017

Terry Gilliam, snílek, jenž završil svou quijotskou pouť

/VIDEO/ Podoben svému hrdinovi. To by se dalo říct o režiséru Terry Gilliamovi, který ušel strastiplnou pouť, aby natočil svůj vysněný film o Donu Quijotovi. Teď je projekt konečně hotov.

12.6.2017

Proklatě mrtvé město na náplavce

Tanec, akrobatická čísla, parodie, odkazy na staré filmy. Nový cirkus střižený kouzly. A nálada Divokého západu. To je Deadtown, nový projekt bratrů Formanů.

12.6.2017

Letní filmovku ochladí Švédové a zpestří Svěrák

Seveřané Jan Troell a Daniel Bergman, retrospektiva Andreje Tarkovského a detailnější pohled na televizní tvorbu. To, krom jiného, nabídne 43. ročník Letní filmové školy. Koná se od 28. července do 6. srpna v Uherském Hradišti a představí tradiční bloky Fokus, Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, Hosté, AČFK uvádí a Zvláštní uvedení.

11.6.2017

Marta Töpferová zazpívala v piaristické zahradě

Druhá červnová sobota a neděle patřila na mnoha místech celorepublikové akci Víkend otevřených zahrad a podruhé se do ni zapojil také Příbor. V neděli odpoledne se za ideálního počasí konal v piaristické zahradě koncert Marty Töpferové s Milokrajem.

11.6.2017

Když vaří mistři aneb Ostrava plná chuti. Atmosféra nadchla i Pohlreicha

/VIDEO/ Hmyzí, brutální papriková i další show, největší kulinářské hvězdy v akci, tradiční i nezvyklé pochoutky. To vše nabídl první ostravský ročník Garden Food Festivalu, který se o víkendu konal v Dolní oblasti Vítkovice.

11.6.2017

Festival JamRock byl oslavou optimismu. Patřil zpěvačce Anně K.

Pódia, stánky, ale především hudební kapely a fanoušci zaplnili od čtvrtka do neděle louky v Žamberku. Konal se zde totiž desátý ročník festivalu JamRock.

11.6.2017

RECENZE: Auta, holky, surfy a pláže. Beach Boys vokály stále ladí

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ačkoliv z původní sestavy zbylo už jen torzo, sound šedesátkové legendy to téměř nepozměnilo. Z původních členů dorazil pouze zakládající člen, zpěvák a kytarista Mike Love a Bruce Johnston, který se k plážové partě přidal v roce 1965. Koncert sledovalo téměř naplněné Kongresové centrum. The Beach Boys do Prahy přijeli po 48 letech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení