VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

26.4.2017

Baví mě malba i sochy, které jsou stále větší, říká Jaroslav Róna

Praha - Velkou inspirací je Jaroslavu Rónovi umění dávných civilizací i oblast mýtů nebo rytířských legend. Zatímco debaty nad jeho jezdeckou sochou Jošta Lucemburského sotva utichly, v ateliéru stojí další rytíř na koni. „Je to trochu sci-fi jezdecká socha. Na koni sedí robotický rytíř, který se pohybuje mezi galaxiemi na svém vesmírném oři," popisuje známý český malíř a sochař v rozhovoru svého Slunečního rytíře. Inspirují ho ale také nové technologie a obrací se nejen do minulosti, ale i do budoucnosti - dokončuje sochu Vítězství robotů. Ve čtvrtek Jaroslav Róna oslaví šedesátiny.

26.4.2017

Veletrh Svět knihy se rozšiřuje, představí evropská města

Na větší ploše než dříve se 11. až 14. května uskuteční veletrh Svět knihy. Kromě tradičního Průmyslového paláce se jeho program uskuteční na Výstavišti také ještě v Lapidáriu a další místo bude mít i venku. Hlavní téma je Genius loci v literatuře, spisovatelé a literární vědci přijedou z devíti měst, která mají titul Kreativní město literatury UNESCO, stejně jako Praha, řekli ve středu pořadatelé novinářům. Program veletrhu spojeného s literárním festivalem se bude odehrávat také ve vzducholodi Gulliver, která zejména pro literární program vyrostla v centru DOX. Svět knihy, který každoročně navštěvuje až 40 tisíc lidí, má letos nového ředitele Radovana Auera.

26.4.2017

Výstava fotek připomínající Wintonův odkaz je k vidění v USA

Výstava fotografií a dokumentů, které mapují příběhy dětí zachráněných od smrti v koncentračních táborech o druhé světové válce Nicholasem Wintonem, se přemístila do Spojených států. V Česku byla expozice s názvem Wintonovy vlaky naposledy k vidění v roce 2015 po Wintonově smrti, nyní bude do června otevřena v losangelském Museu of Tolerance. Ve středu to sdělili zástupci společnosti Medialogue, která výstavu muzeu zapůjčila.

26.4.2017

Letní slavnosti staré hudby letos diváky pozvou do Versailles

Letošní 18. ročník Letních slavností staré hudby, který se v Praze uskuteční mezi 11. červencem a 7. srpnem, přenese návštěvníky do sídla francouzských králů Versailles. V podání českých i zahraničních interpretů zazní výběr barokních instrumentálních i vokálních skladeb, z nichž některé budou uvedeny v novodobé premiéře. Novináře o tom ve středu informovala výkonná ředitelka festivalu Josefína Matyášová. Hudbu hranou na dvoře francouzských králů v 17. století nabídne festival v kostele sv. Šimona a Judy, v Letním refektáři Strahovského kláštera, ve Dvořákově síni Rudolfina, v Tereziánském sále Břevnovského kláštera, na Zámku Troja a v prostředí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě.

26.4.2017

Festival Dvořákova Olomouc nabídne Urbanovou i Olympic

Celkem devět koncertů nabídne už šestnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc.

25.4.2017

Ředitelka prostějovského kina: Chci z foyer kavárnu a lepší propagaci

Vtisknout jinou tvář, oživit kino, v něčem zase navázat. Plány Barbory Prágerové, ředitelky prostějovského kina Metra 70 jsou různorodé.

25.4.2017

Skupina Reflexy představí nové album v Netíně

Netín – Zlínská pop-rocková kapela Reflexy zamíří během svého turné i do Netína. Ve tamním kulturním domě představí písničky z nového alba s názvem Proud mezi námi. Koncert se uskuteční v neděli 7. května. Dveře kulturního domu se návštěvníkům otevřou ve 20 hodin.

25.4.2017

Jan Hřebejk: Diváci Zahradnictví přijmou. Díky postavám a osudům

/ROZHOVOR, VIDEO/ Rodinný přítel. Film, který před pár dny otevřel přehlídku Finále v Plzni a zároveň trilogii Jana Hřebejka Zahradnictví. Odvážný projekt složený ze tří na sebe volně navazujících filmů, jež postupně uvidíme během roku. První vstoupí do kin ve čtvrtek.

25.4.2017

Richterovu výstavu doplní i nejdráže vydražená krajinomalba

/VIDEO/ - Největší pojistnou hodnotu, jako kdy měla výstava pořádaná Národní galerií v Praze, bude mít přehlídka německého malíře Gerharda Richtera. Od středy bude přístupná v paláci Kinských. Díla jsou pojištěna na vyšší sumu, než tomu bylo v případě loňské úspěšné výstavy děl z doby Karla IV. Pojistná hodnota středověkých unikátů byla deset miliard korun, v případě nejdražšího žijícího malíře Richtera je vyšší. V úterý to řekl kurátor výstavy a ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt. Na výstavu jsou zapůjčena díla ze světových sbírek.

25.4.2017

Shakespearovské slavnosti nově v Královské zahradě před Míčovnou

Premiéra nové inscenace Hamlet v úpravě a režii Michala Vajdičky zahájí 27. června na Pražském hradě program Letních shakespearovských slavností. Divákům nabídnou i dalších sedm titulů a projekt Pocta Shakespearovi. Předprodej vstupenek na pražská představení začíná 15. května, oznámil v úterý mluvčí přehlídky Pavel Turner.

25.4.2017

Martina Bárta: Eurovize je pocta, jdu do ní s velkou vážností

Její doménou je hlavně jazz a swing, více než doma je populární v Německu. Zpěvačka Martina Bárta zastoupí s písní My Turn Českou republiku v evropské hudební soutěži Eurovize, kterou bude už v květnu hostit ukrajinský Kyjev.

25.4.2017

Romantický rocker Chris Rea uvede v Praze album balad

Dosahuje stejných kvalit jako velké osobnosti rockové historie. Proslavil se díky svému nezaměnitelnému chraplavému vokálu i kytarovou virtuozitou. Jde si svou jedinečnou uměleckou cestou a má jasnou vizi, která je hluboce zakořeněná v rock'n'rollu, přesto by se dalo říct, že se na něj občas zapomíná.

24.4.2017

Zlatá stuha ocenila přínos dětské literatuře a 12 nejlepších knih

Zlatou stuhu za celoživotní přínos dětské literatuře v pondělí dostali nakladatelská redaktorka Zuzana Kovaříková, grafik a pedagog Zdeněk Ziegler a překladatelka z norštiny, švédštiny a angličtiny Jarka Vrbová. Cenu určenou výhradně tvůrcům dětské literatury si dnes z pražského centra DOX odnesli autoři 12 titulů. Zároveň začala v tamní kavárně tradiční putovní výstava ilustrací nominovaných výtvarníků, která během roku navštíví další česká města i zahraničí.

24.4.2017

Zdeněk Izer: Hraju sám, tvořím pod tlakem, svým xichtem bavím od školy

I když je jaro a Měšťanská beseda má v této sezoně před sebou ještě desítky představení včetně letního programu na zahradě, připravuje už dramaturgie pečlivě program nové sezony.

24.4.2017

Veletrh Prague Photo v Kafkově domě ukáže práce 150 autorů

Téměř 150 fotografů představí své práce na desátém ročníku festivalu Prague Photo, který dnes vpodvečer začne v pražském Kafkově domě. Fotografiemi Ivana Lutterera, Jiřího Poláčka a nedávno zesnulého Jana Malého si veletrh mimo jiné připomene výjimečný časosběrný cyklus Český člověk. Chybět nebude ani expozice portfolia Jaromíra Funkeho, Josefa Sudka a Emily Medkové.Veletrh udělí hned v den svého zahájení také cenu Prague Photo Young Award umělci do 30 let a potrvá do 30. dubna.

24.4.2017

Jan Hřebejk promluvil s diváky po předpremiéře svého nového filmu Rodinný přítel

V předpremiéře se v sobotu představil divákům nový film Jana Hřebejka Rodinný přítel. Do českobudějovického multikina Cinestar přijel osobně i režisér Jan Hřebejk a spolu s ním i představitelé dětských rolí.

23.4.2017

Ze světa umění: Preislerova Dívka v modrém vydražena za miliony

Obraz Jana Preislera Dívka v modrém se na dnešní aukci výtvarného umění v Praze prodal za 7,8 milionu korun bez dražební provize. To představuje více než šestinásobek vyvolávací ceny díla. Za cenu 2,9 milionu korun dnes našlo nového majitele i Zátiší s pomerančem od Emila Filly. 

23.4.2017

OBRAZEM: Plzeňský Majáles ovládli Kryštof

Plzeň - Do lochotínského amfiteátru i přes nepřízeň počasí zavítaly tisíce lidí.

22.4.2017

OBRAZEM: Petr Janda ještě drží pohromadě

Frontman skupiny Olympic necelé dva týdny před 75. narozeninami vydává Best Of Petr Janda Ještě držím pohromadě. Obsahuje nahrávky mimo skupinu Olympic od roku 1983, kdy Janda napsal hitový duet Jedeme dál pro Petru Janů. Na výběru nechybějí projekty z vydavatelství Best I. A., jako například album Čeští mistři rockové kytary nebo Kulhaví poutníci z roku 1996. 

22.4.2017

Jízda veteránů připomene první cestu Zikmunda a Hanzelky

Jízda veteránů z Prahy do Zlína a dál do Francie připomene výročí 70 let od první cesty Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky do Afriky. Tento okamžik přiblíží i Národní technické muzeum v Praze, kde lidé budou moci dnes zhlédnout dokument Století Miroslava Zikmunda nebo autentické předměty z první cesty cestovatelů. K vidění tam budou i historická vozidla do roku výroby 1970 a automobily Tatra ze soukromých sbírek.

22.4.2017

Vest Pocket Revue se po letech vrací na místo své premiéry

Devadesáté výročí premiéry hry Jiřího Voskovce a Jana Wericha Vest Pocket Revue připomene rekonstrukce této inscenace, kterou na dnešní večer připravilo sdružení Werichovci. Představení v divadle, kde revue zazněla 19. dubna 1927 poprvé, bude předcházet setkání příznivců V+W před Werichovou vilou na Kampě.

22.4.2017

REPORTÁŽ: Televizní Popelkou se střevíčky za odměnu

Praha /FOTOGALERIE/ Oblékání, ladění barev a nakupování mě fascinovalo už na základní škole. Každou stovku vydělanou na brigádě jsem záhy proměnila v nějaký módní kousek. Zároveň ale nevlastním TV anténu a sledování televize považuji za ztrátu času. A ještě více se mi příčí reality show. Popelce na Barrandově jsem ale nemohla odolat. Mým denním chlebem je psaní, proto jsem se rozhodla svou první zkušenost před kamerou popsat v reportáži.

22.4.2017

Mimořádné obrazy Filly a dalších velikánů jdou do aukce

Hlavní hvězdou dražby bude Zátiší s pomerančem od jednoho z nejlepších kubistických umělců všech dob. Galerie ART Praha připravuje na tuto neděli exkluzivní aukci obrazů a uměleckých děl. 

22.4.2017

Jack Nicholson s věkem neztrácí charisma. Dnes slaví osmdesátiny

Americký herec, scenárista, režisér a producent dnes slaví kulaté jubileum. Patří k největším osobnostem současného filmového světa.

21.4.2017

Jiří Jilík převzal ocenění za seriál ve Slováckých novinách o bitvě na Luckém poli

Dalšími vavříny úspěchu se podařilo vyšperkovat spojení publicisty a spisovatele Jiřího Jilíka s přílohou Slováckého deníku Slováckými novinami.

21.4.2017

Zachraňte nás. Teta Štefi je zlá

Láska, tíseň i naděje. Ty putovaly v letech 1939 až 1941 přes Atlantik. Posílali je svým bližním židovští předci bývalého velvyslance USA Andrewa Schapira. Teď se unikátní výbor z osobní korespondence z rodinného archivu jeho matky a tety dostává i na české pulty. Jmenuje se Dopisy z Prahy a vydal jej spolek Irene. Předcházela mu americká verze, česká ovšem není jejím překladem, jedná se o originální texty.

21.4.2017

O5 & Radeček: Facebook nám bojkotuje klip kvůli kůži

O5 & Radeček vydali nový klip k písni Budu rád. Celý květen pokračují v turné po českých střechách: Brno 17., Šumperk 18., Zábřeh 21., Zlín 23., Hradec Králové 24., Praha 25., Přerov 26. a zakončí ho 8. června v Liberci. Odpovídali bratři Ondřej a Tomáš Polákovi.

21.4.2017

Předpremiéra Zahradnictví zahájila Finále

Kinosál Měšťanské besedy v západočeské metropoli se stal dějištěm slavnostního zahájení jubilejního 30. ročníku festivalu Finále Plzeň. Zároveň se tu poprvé veřejně představila novinka Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Zahradnictví – Rodinný přítel.

20.4.2017

ZRNÍ: Touze po slávě je snadné propadnout. Ale je to past

Kapela Zrní vydala novinku Jiskřící. Se čtyřmi Jany (Ungrem, Juklíkem, Caithamlem a Fišerem) a Ondrou Slavíkem hovořil Deník o změnách zvuku oceňované skupiny, nejsilnějších hitech nové nahrávky, videoklipech i roli zobcové flétny v moderní muzice.

20.4.2017

Finále: Plzeň je na týden hlavním městem filmu

Plzeň – Režisér Jan Hřebejk se svým týmem zahájí 20. dubna večer ve Velkém sále Měšťanské besedy 30. ročník festivalu Finále Plzeň.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies