VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

16.3.2017

Čínský umělec Aj Wej-wej v Praze představí dílo vytvořené pro NG

Praha - Národní galerie ve čtvrtek představí několik projektů, s nimiž vstupuje do nové výstavní sezony. Hlavní pozornost bude pravděpodobně upřena na instalaci čínského umělce a aktivisty Aj Wej-weje, který přímo pro NG vytvořil dílo odkazující k tématu migrace. Stejně jako loni, kdy v Praze uvedl své starší známé dílo Zvěrokruh, přijel Aj Wej-wej do Prahy svou práci představit osobně. Nové dílo Aj Wej-weje se NG snažila do poslední chvíle utajit, ve Veletržním paláci se ale instalovalo dva týdny a do médií pronikly záběry z přípravy.

16.3.2017

Jeden svět chystá Feriho, promítání filmů i koncert

Již pošesté se do Třebíče vrací festival dokumentů o lidských právech Jeden svět. Promítat se bude opět v knihovně a chybět nebudou zajímavé besedy s hosty ani afterparty. Hlavním tématem letošního ročníku je spolupráce.

16.3.2017

Osobnosti s profesionálními tanečníky podpoří pěstounské rodiny

„Díky tanci jsem pocítila, co mě dělá šťastnou. Díky tanci mám energii, kterou můžu a chci rozdávat," říká Jitka Schneiderová.

16.3.2017

Knihovnické babičky zvyšují gramotnost dětí

Příbram - Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje již osmý ročník celostátní akce na podporu čtenářské gramotnosti Březen – měsíc čtenářů. Do této akce se svými aktivitami hlásí stovky aktivních veřejných knihoven z celého Česka a Příbram samozřejmě nemůže chybět.

15.3.2017

První Šubertova Dobruška se konala v roce 1971 a teď jí je sedm

Dobruška (Rychnovsko) - Oficiálně 7. ročník divadelní přehlídky Šubertova Dobruška má za sebou let ovšem daleko víc.

15.3.2017

Součástí píseckého jazzového nokturna je i výstava obrazů

Písek – V kulturním domě začíná ve čtvrtek 16. března v 19 hodin další jazzové nokturno.

15.3.2017

Smetanovské dny nabídnou pořad o české šlechtě

Plzeň – Festival Smetanovské dny spolupracuje při přípravě svého programu také s Ústavem pro studium totalitních režimů ČR. Tato organizace pro letošní 37. ročník přehlídky připravila na sobotu 18. března komponovaný pořad v Moving Station v Plzni na Jižním Předměstí.

15.3.2017

Výstava umělců Ciglera a Motyčky nabízí dialog s návštěvníky

Praha - V pražské DSC Gallery ve středu zahájili výstavu s názvem Dialog dlouholetého tandemu umělců Václava Ciglera a Michala Motyčky. Expozice představující nové prostorové instalace a skleněné předměty potrvá do 21. dubna. Výtvarník a sklářský vizionář Cigler ve spolupráci s architektem Motyčkou na ni díky vizuálním a světelným prostředkům pozměňují prostorové vnímání návštěvníků.

15.3.2017

V Uherském Brodě uspořádají festival ProTibet 2017

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - Jedinečnou příležitost dozvědět se více o tibetské kultuře mají ti, kteří se o josefovském víkendu vydají do Uherského Brodu, kde se uskuteční festival s názvem ProTibet 2017.

15.3.2017

Hostem letošního Febiofestu bude srbský režisér Kusturica

Praha - Hostem festivalu Febiofest, jehož 24. ročník se uskuteční od 23. do 31. března, bude srbský režisér Emir Kusturica. Představí film Na mléčné dráze s Monikou Bellucciovou, k němuž napsal scénář a ztvárnil hlavní mužskou roli. Na středeční tiskové konferenci to uvedla programová ředitelka festivalu Anna Kopecká.

15.3.2017

Divadla nabídnou Karla Gotta, dvě sestry i Hitlera

Praha - S divadelními premiérami se 16. března v Praze roztrhl pytel. Divadlo Na Jezerce nabídne velmi aktuální inscenaci podle slavného románu Už je tady zas! Fandové muzikálů se mohou těšit na Čas růží s písněmi Karla Gotta. A Komorní Fidlovačka uvede slavnou britskou hru Třetí prst na levé ruce.

15.3.2017

Kraj Vysočina letos opět přispěje městům s památkami Unesco

Vysočina - Kraj Vysočina letos opět finančně podpoří města s památkami Unesco. Telč na Jihlavsku, Třebíč a Žďár nad Sázavou dostanou dotaci 300 tisíc korun. Žádosti o příspěvek dnes projednali krajští radní. Definitivně je bude schvalovat koncem března krajské zastupitelstvo.

15.3.2017

Ochotníci se „poperou“ o postup na Piknik ve Volyni

Vsetín - Krajská postupová přehlídka amatérských divadel Divadelní Vsetín 2017 se koná od čtvrtka do soboty ve vsetínském Lidovém domě. Nabídne šest představení, v nichž se předvedou spolky z Halenkova, Hovězí, Vsetína, Drahotuš i Říčan u Brna.

15.3.2017

Tvůrci filmů o Wintonovi převzali Wallenbergovu cenu

Praha - Slovenský režisér Matěj Mináč a producent Patrik Pašš v úterý na švédském velvyslanectví v Praze převzali Cenu Raoula Wallenberga za filmy, které oživují vzpomínku na počiny Nicholase Wintona. Díky jejich dílům, která získala desítky mezinárodních cen, se veřejnost dozvěděla o záchraně židovských dětí z Československa organizované Wintonem na začátku druhé světové války. Ocenění Mináč a Pašš převzali od švédské velvyslankyně Viktorie Liové a od Jill Blonské z Mezinárodní nadace Raoula Wallenberga.

15.3.2017

Premiéra novinky Divadla Dostavník bude pekelná

Přerov - Cesta až na samotné dno duše, k těm nejtemnějším obavám a základním otázkám lidského života. Taková bude letošní premiéra přerovského Divadla Dostavník „Inferno aneb Konec legrace", kterou přerovští herci nastudovali společně s Divadlem Stodola Jiříkovice.

15.3.2017

Světová premiéra filmu Jiřího Svobody Zádušní oběť bude v Třebíči

Třebíč - Předpremiéra nového televizního filmu režiséra Jiřího Svobody Zádušní oběť se uskuteční v pátek a v sobotu v Třebíči, kde se snímek natáčel. „Páteční projekce se v kině Pasáž zúčastní tvůrci filmu v čele s režisérem Svobodou, scenáristou Vladimírem Körnerem a hercem Milanem Kňažkem. Televizní diváci film uvidí v neděli 9. dubna ve 20.15 na ČT1,"oznámila mluvčí České televize Alžběta Plívová.

15.3.2017

U Velkého Dářka vznikl nový festival. Jeho symbolem je hejkal, hvězdou Mládek

Novou tradici právě vytváří sedm obcí sdružených do Subregionu Velké Dářko (SVD). Připravují společně nový festival nazvaný VédaFest.

15.3.2017

Zapojte se do Národního týdne trénování paměti v knihovně

Krajská knihovna Karlovy Vary připravila pro své návštěvníky v rámci Národního týdne trénování paměti velice zajímavý seminář s názvem „Sedm důvodů, proč máte špatnou paměť". Certifikovaná lektorka a trenérka paměti Jitka Tichá v rámci tohoto semináře poradí všem zájemcům, jak pomocí mozkového cvičení a nejrůznějších podpůrných technik paměť zlepšit.

14.3.2017

Anička četla nahlas v kuse skoro tři hodiny

Horní Slavkov (Sokolovsko) - Téměř 17 hodin v kuse vydrželi číst účastníci čtenářského maratonu ve slavkovském kulturním středisku. Překonali tak loňský čas skoro o šest hodin. „A já doufám, že jednou těch 24 hodin dáme," věří ředitelka městského kulturního střediska Soňa Kvasničková.

14.3.2017

Výstava Pražské veduty ukáže vzhled a proměny Prahy v 18. století

Praha - Vzhled a proměny Prahy v průběhu 18. století si budou moci lidé od středy prohlédnout na 197 grafických listech v Muzeu hlavního města Prahy. Návštěvníci uvidí dosud nevystavené nebo jen málo známé pohledy na Prahu, její zákoutí a významné stavební a umělecké památky, sdělila Olga Šámalová z pražského muzea.

14.3.2017

Sara Sandeva: Když mám čas, na tanec nezapomínám...

Ostrava /ROZHOVOR/ - Představitelka jedné z hlavních rolí filmu Muzzikanti, který se natáčel převážně v Moravskoslezském kraji, odpovídala na otázky Deníku.

14.3.2017

Festival Jeden svět přiblíží působení ruské mafie v západní Evropě

Přerov – „Zločinci podle zákona". To je název filmu, který pojednává o ruské mafii a jejich chapadlech v západní Evropě. Projekce se uskuteční v neděli 26. března od 16 hodin v Centru Sonus v Přerově.

14.3.2017

Magdalena Jetelová vypráví ve Veletržním paláci o křehkosti světa

Praha - Poprvé za dobu, kdy Veletržní palác patří umění, zaplnilo jediné dílo celou jeho Malou dvoranu. Česká umělkyně Magdalena Jetelová ji proměnila v kaskádovitá rýžová políčka zaplněná kapalinou, která může být vodou i ropou a jíž protínají barevné laserové paprsky. Celou situaci pojmenovanou Dotek doby odrážejí dvě vibrující zrcadlové stěny. Výstava, jíž doplňují Jetelové sochy, kresby a světelné obrazy, začne vernisáží 16. března.

14.3.2017

V Česku seženete nástroje i aparaturu z dob Beatles a Hendrixe

Stejně jako u automobilů – veteránů u nich platí podobná lhůta na prohlášení za veterána, ale oproti vozům u nich sběratele často nerozladí šrámy či opotřebení. Řeč je o u starých hudebních nástrojích a aparatuře, které v posledních letech lákají investory stejně jako drahé kovy, výtvarná díla nebo kvalitní pití.

14.3.2017

Jeden svět ve Znojmě: lidé si promluví i s režisérem, který žil mezi džihádisty

Znojmo – Desítka hostů se letos ve Znojmě zúčastní debat po promítnutých dokumentech festivalu Jeden svět. Diváci dostanou příležitost diskutovat s autisty, odborníky na bezpečnost, náhradní matkou nebo znojemským exekutorem.

14.3.2017

Agnieszka Hollandová převezme čestný doktorát AMU v Praze

Praha - Polská režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová příští čtvrtek převezme titul doctor honoris causa Akademie múzických umění (AMU) v Praze. Stane se tak na slavnostním zasedání umělecké rady školy, na kterém Hollandová přijme diplom a zlatou medaili s řetězem jakožto odznak této vědecké hodnosti. V úterý o tom za organizátory informovala Alice Titzová.

14.3.2017

Film, snídaně a oběd v jednom: filmbrunch

Jablonec nad Nisou - /GALERIE/ Kombinace nikoliv nevídaná, ale přesto docela neobvyklá. Už více než dva roky si ji užívají například v pražském Bio Oko. „A proč jen tam? A proč ne také v Jablonci?" to si řekli v dramaturgickém oddělení a spojili se s kavárnou Pokec. Ta zajistila laskominy všeho druhu. Od masového či vegetariánského sendviče až po chuťově výtečný dort. A nechyběla ani polévka.

14.3.2017

Runner je o našem paranoidním světě

Praha - Režisér Štěpán Altrichter na sebe upozornil debutem Schmitke, který loni vyhrál dvě ceny filmových kritiků a dva České lvy. Teď chystá filmař žijící v Berlíně zajímavý experiment jménem Runner. Nejspíš i proto ho někteří z jeho okolí přirovnávají ke kultovní sci-fi Ridleyho Scotta.

14.3.2017

Divadlo na Vinohradech uvede Peer Gynta

Praha - Divadlo na Vinohradech uvede 17. března premiéru dramatické básně Henrika Ibsena Peer Gynt. V režii Martina Čičváka se v titulní roli objeví Ondřej Brousek, jehož hudba spolu s tou od Edvarda Griega v inscenaci zazní. V úterý to sdělila mluvčí vinohradské scény Zuzana Paulusová. Další role ztvární například Andrea Elsnerová, Andrea Černá, Otakar Brousek a Antonie Talacková.

14.3.2017

Vojtěch Dyk a kapela B-Side Band zahájí své turné v Plzni

Plzeň - Po roční odmlce se zpěvák Vojtěch Dyk a kapela B-SIDE BAND s bandleaderem Josefem Buchtou vrátí na pódia v celé České republice. První koncert se uskuteční v Měšťanské besedě v Plzni 15. března.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies