Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

7.6.2017

Alena Činčerová: Wichterle nemohl prodat čočky, táta Kinoautomat

/ROZHOVOR, VIDEO/ Vpustit polonahou dámu do svého bytu, či nevpustit? Dilema, které znovu řeší diváci v legendárním Kinoautomatu Radúze Činčery. Prvního interaktivního kina, které letos slaví padesátku a o něž s láskou pečuje autorova dcera Alena Činčerová.

7.6.2017

Kinoautomat slaví padesátku

Člověk a jeho dům. To byl první interaktivní film, který před padesáti lety představil Radúz Činčera v Montrealu.

AKTUALIZOVÁNO
7.6.2017

V Praze se koná smuteční rozloučení s dirigentem Bělohlávkem

Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina se koná veřejné smuteční rozloučení s šéfdirigentem České filharmonie (ČF) Jiřím Bělohlávkem. Ještě před otevřením sálu pro veřejnost se před vystavenou rakví se s dirigentem rozloučila jeho manželka Anna, rodinní příslušníci a přátelé. Mezi prvními se památce Bělohlávka poklonil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Světově proslulý dirigent zemřel po těžké nemoci 31. května.

6.6.2017

V Hamletovi je mnohé – vedle tragédie i detektivka a humor

/VIDEO/ Tragédie Hamlet v titulní roli s Jaroslavem Pleslem je hlavní novinkou letošních Letních shakespearovských slavností, které se v Praze odehrají mezi 27. červem a 9. zářím. Tradičně se přehlídka odehraje i v Brně, Ostravě a Bratislavě.

6.6.2017

Muchova Epopej v Japonsku předčila očekávání

/ANKETA/ Slovanskou epopej Alfonse Muchy vidělo v Tokiu téměř 662 tisíc návštěvníků. V posledních šesti dnech před ukončením výstavy neklesla návštěvnost pod 12 tisíc lidí denně. Epopej byla v Japonsku vystavena od 8. března do 5. června. Po příletu do Česka ji budou zkoumat odborníci, poté Praha rozhodne o dalším postupu. Všechna plátna by měla být zpět v ČR do 21. června.

DOTYK.CZ
6.6.2017

Hvězdné války čili Jak George Lucas k úspěchu přišel

/TRAILER/ Od posledního filmu uplynulo 10 let a sága Star Wars se opět vrací do kin. Slavné dílo George Lucase a jedna z nejúspěšnějších filmových sérií vznikla před 40 lety. Tehdy ale nikdo nečekal, jak původně nezajímavý film ovlivní celý filmový průmysl na desítky let.

6.6.2017

Wonder Woman je opravdu zázračně ženský film

/TRAILER/ Do světových kin dorazila další komiksová adaptace. Studio Warner Bros. uvádí první díl z další očekávané série Wonder Woman a věří, že i díky úspěchu tohoto snímku se mu konečně začne dařit dohánět konkurenční studio Walt Disney. To je zatím neotřesitelným králem komiksových adaptací díky postavičkám z fikčního světa Avengers, který je zároveň nejúspěšnější filmovou sérií historie (ano, překonal Bondovky i ságu o Harrym Potterovi).

6.6.2017

Jindra Polák: Nápadů máme spoustu. Nová deska bude příští rok

(ROZHOVOR, VIDEO) Skupinou roku 2016 se při nedávném udělování cen Akademie populární hudby Anděl stala kapela Jelen. Jde o další významný mezník v hudebním životě této formace v čele s jejím frontmanem Jindrou Polákem.

6.6.2017

Zvířata na rozdíl od lidí neznají přetvářku, ukáže výstava v Mánesu

Velkou přehlídku zahájí dnešní vernisáží v galerii Mánes výtvarník, někdejší tatér a hokejista Lukáš Musil tvořící pod jménem Musa. Jmenuje se Signatura s podtitulem Zrcadlo mezi zvířaty a lidmi a hlavním jejím tématem jsou zvířata, která podle autora na rozdíl od lidí neznají přetvářku. Výstava potrvá do 9. července a vycházejí k ní dvě knihy.

6.6.2017

FOTO: Filmařský ráj: Rusové natáčí v Terezíně film Tankisti

Ruští filmaři dokončují v prostorách terezínské Malé pevnosti natáčení posledních scén filmu s pracovním názvem Tankisti.

6.6.2017

Africká královna zavítala do Divišova divadla

Žamberk - Příběh o lásce ve válce na palubě Africké královny v Divišově divadle v Žamberku. Loď uprostřed scény, kymácí se, nahýbá, otáčí… a na ní v nesourodý pár - upjatá slečna Rose (Linda Rybová) a obhroublý lodník Charlie (Hynek Čermák).

5.6.2017

RECENZE: Amanda Palmer rozjímající. Démonický punk nahradila alternativa

V mnohem klidnější poloze, než jak ji známe z předchozích pražských vystoupení, se v Paláci Akropolis představila americká zpěvačka, klávesistka a skladatelka Amanda Palmer. Tentokrát byl jejím partnerem Edward Ka-Spel z kapely Legendary Pink Dots.

5.6.2017

Dagmar Pecková zahájí festival Zlatá pecka Chrudim

Operní pěvkyně Dagmar Pecková zahájí v srpnu tradici festivalu Zlatá pecka Chrudim, na jehož organizaci se podílí a bude také hlavní interpretkou. První ročník, který se bude konat od 27. srpna do 4. září, nabídne árie z opery Georgese Bizeta Carmen, pásmo Carmen y Carmen, jehož autorem je Jan Jiráň, nebo interpretační kurzy. 

5.6.2017

On the Road: Grafiky Boba Dylana ve Staromětské radnici

Přesvědčit se o tom, že proslulý americký písničkář a čerstvý držitel Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan je také talentovaný malíř, jehož díla jsou k vidění v prestižních galeriích po celém světě, se budou moci od 7. června do 31. srpna poprvé také jeho čeští fanoušci a návštěvníci Prahy.

5.6.2017

Pětice zásadních hitů Beach Boys zazní v Praze

(VIDEO) Do Prahy se po téměř 50 letech vrátí legendární The Beach Boys. Parta plážových kluků.V Praze vystoupí Beach Boys 10. června v Kongresovém centru a zahrají zásadní hity, jež se zapsaly do historie.

5.6.2017

Výstava Gott, My Life na lodi mapuje 60 let popové ikony

Jedinečná výstavní show představí šedesát let fenomenální dráhy Karla Gotta. Zdravotní stav Mistra se ale v posledních dnech zhoršil. Zrušil svůj koncert na hoře Butkov na Slovensku. Může za to zánět dutin a horních cest dýchacích.

5.6.2017

Ozvěny Cannes v našich kinech. Je to silný nářez

Vítězný Čtverec, Hanekeho Happy End, Nemilovaní podle Zvjaginceva. Nejen tyto filmy vezou čeští distributoři z letošních Cannes. A bude to silný nářez.

4.6.2017

Tanec Praha uvedl premiéru 420people a variaci Nižinského Fauna

Taneční představení, které pro soubor 420people vytvořil belgický choreograf a hlavní hvězda letošního festivalu Tanec Praha Sidi Larbi Cherkaoui, mělo v neděli večer premiéru v prostoru Jatka 78. Skupina 420people vznikla v Česku před deseti lety, má ale mezinárodní obsazení tanečníků a spolupracuje s choreografy světových jmen. Představení, na němž se podílí Cherkaouiho soubor Eastman, má název Nomád a zabývá se životem člověka i zvířat v nehostinném prostředí, cestou za přežitím a touhou po bezpečném spočinutí.

4.6.2017

Dny slovanské kultury vrcholily galaprogramem souborů z Polska a Chorvatska

/VIDEO/- Devět zahraničních hostů v čele se soubory a kapelami z Polska, Slovenska či se zástupci chorvatských tradic, navíc doplněny o vokální kvintet Milánosz zpívající původní ukrajinské, ruské, ale i polské či moravské lidové písně.

4.6.2017

Beseda zažije ve středu koncert hvězdy. Vstupenky na Bena Williamse jsou ještě v prodeji

Už ve středu 7. června zažije Plzeň další mimořádnou hudební akci. V Měšťanské besedě vystoupí americký basista a skladatel Ben Williams. Teprve dvaatřicetiletý jazzman je mimo jiné držitelem ceny Grammy a milovníci filmu ho mohou znát z jednoho z nejlepších hudebních filmů posledních let Whisplash. Vstupenky na koncert jsou stále ještě k dispozici.

4.6.2017

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora začal kvartety při svíčkách

/FOTOGALERIE/ - Mezinárodní hudební festival Kutná Hora 2017 začal v sobotu přesně tak, jak velí již desetiletá tradice – preludiem při svíčkách v kapli Božího Těla.

3.6.2017

Inscenace Večeře je odvarem Čechova po anglicku

Sedm různých osob se sejde na snobské večeři konané na počest nové knihy spisovatele Larse (Martin Valouch). Pořádá ji jeho manželka Paige (Hana Vaňková) a kromě menu má pro přítomné připraveno i závěrečné překvapení.

3.6.2017

Divadlo Rokoko uvádí premiéru inscenace Čapek

V pražském Divadle Rokoko má v sobotu premiéru inscenace Čapek, autorský projekt režiséra Pavla Kheka a dramaturgyně Věry Maškové. Inscenace sleduje poslední chvíle života Karla Čapka, jeho zápas se zhoršující se politickou situací, boj s lidskou zaslepeností, zbabělostí a fanatismem. Skrze osud významného českého spisovatele tak představení mapuje důležité období českých dějin.

3.6.2017

Tisíce lidí budou po celém světě tančit za dostupnou pitnou vodu

Na téměř stovce míst po celém světě se připravují choreografie, které na konci června v provedení tisíců tanečníků upozorní na nedostatek pitné vody. Celosvětový projekt Global water dances (Tanec pro vodu) má poukázat na to, že zhruba 2,5 miliardy lidí na zeměkouli žije bez adekvátní hygieny a ročně zemře pět milionů lidí na otravu znečištěnou vodou. V Praze se bude tančit 29. června od 18 hodin na náplavce pod Výtoní na palubě lodi Avoid Floating Galery.

3.6.2017

V Národním muzeu začíná archeologické dobrodružství

Návštěvníci Národního muzea v Praze budou mít v sobotu možnost stát se na pár okamžiků archeologem. Zjistí, jak se správně odkrývají nálezy a jak je třeba je pečlivě zdokumentovat. Na provizorním laboratorním pracovišti se naučí rozpoznávat stáří nálezů a navíc si budou moci některé z nich také zrestaurovat. Akci s názvem „Dobrodružství archeologie" pořádá muzeum u příležitosti Mezinárodního dne dětí.

2.6.2017

Radka Třeštíková vydává detektivku

Novou knihu vydává v těchto dnech jedna z nejčtenějších českých spisovatelek Radka Třeštíková, autorka bestselleru Bábovky. Třeštíkové detektivní novinka Osm se na pultech knihkupců objeví 15. června, upřesnila Veronika Sonnková ze skupiny Albatros Media. Knihu vydává nakladatelství Motto, které do skupiny patří.

2.6.2017

Kytara za téměř dva miliony dolarů: Vydražili legendární nástroj Jerryho Garcii

Kytaru legendy Jerryho Garcii ve středu vydražili v Brooklynu za 1,9 milionu dolaru. Frontman kapely The Grateful Dead s ní projel celý svět, její struny zněly v San Franciscu i na egyptských pyramidách.

2.6.2017

Lara Croft slaví dvacetiny a vychází jako obří komiks

Dvacetiny legendární archeoložky slaví Comics Centrum vydáním původního komiksu Tomb Raider. Své vítězné tažení zahájila hra Tomb Raider už v roce 1996. Superstar se z ní stala stejně rychle, jako z archeoložky Lary Croft akční hrdinka.

2.6.2017

Metalfest veze do Plzně tvrdou muziku

Už v 11 hodin začne v lochotínském amfiteátru hrát první kapela Forress Jump. Metalový maraton potrvá až do nedělní noci; uzavřou ho zakladatelé Sepultury, bratři Max a Iggor Cavalerovi.

2.6.2017

Tarja Turunen: Jsem pilná jako včelka!

V lochotínském amfiteátru začíná Metalfest. Krom švédských Hammerfall (v pátek od 21:30 hod.) nebo bratří Maxe a Iggora Cavalerových (poslední koncertní set Metalfestu v neděli od 21:30 hod.) bude jeho letošní hvězdou i Tarja.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení