VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

11.3.2017

OBRAZEM: Ze zákulisí po úspěšné premiéře Měsíce nad řekou

Uherské Hradiště - Slavnou divadelní hru Měsíc nad řekou uvedlo v sobotu v premiéře uherskohradišťské Slovácké divadlo. Hra vypráví příběh blížícího se abiturientského srazu někdejšího premianta třídy a nyní otce a zaměstnance papírnického krámku své ženy Jana Hlubiny, jeho manželky a dcery Slávky. (kaj)

10.3.2017

Festival ProTibet odstartovala projekce dokumentu a koncert

Kutná Hora - Promítáním australského filmu Tibet volá po svobodě a koncertem domácích kapel Ahoj Moře a Tryioda odstartoval v kutnohorském Music Clubu Česká 1 další ročník festivalu ProTibet.

10.3.2017

Jan Patočka: věci, pro které se trpí, jsou ty, pro které stojí za to žít

Praha - Známý literární kritik Roman Jakobson jednou přiřadil Jana Patočku ke dvěma českým filozofům Janu Amosi Komenskému a Tomáši Garriguovi Masarykovi, kteří dosáhli světové pověsti a morální autority. A to přesto, že Komenský je znám více jako pedagog a Masaryk jako politik. I o Patočkovi lze říci, že jeho místo v dějinách by zůstalo jiné, nebýt jeho politického angažmá v Chartě 77 v posledních letech a měsících života, které jeho teoretické myšlení vystavilo praktickým zkouškám. Jan Patočka zemřel před 40 lety, 13. března 1977.

10.3.2017

Slovácké divadlo uvede novou pohádku

Uherské Hradišti /ROZHOVOR/ - Zbrusu novou pohádku Františka Hrubína Špalíček veršů a pohádek v režii Zoji Mikotové uvede Slovácké divadlo už první dubnovou neděli. Novinku, která se objeví na českých jevištích vůbec poprvé, představuje Josef Kubáník.

10.3.2017

Zemřel americký spisovatel Waller, autor Madisonských mostů

Ve věku 77 let zemřel americký spisovatel Robert James Waller, známý především jako autor hořkosladké romance Madisonské mosty, jejíž filmová verze slavila celosvětový úspěch. Podle agentury AP to dnes oznámila jeho literární agentka s tím, že Waller trpěl blíže neurčenou nemocí.

10.3.2017

V parku miniatur bude umístěný chvojenský kostel

Benešov – Chvojenský kostel u Benešova bude mít svojí miniaturu ve známém parku v Mariánských Lázních.

10.3.2017

Festival Praha žije hudbou bojuje proti regulaci pouličního umění

Praha - Druhý ročník festivalu Praha žije hudbou, který podporuje aktivity namířené proti regulaci pouličního hraní, se v metropoli uskuteční od 8. do 10. června. Vystoupí na něm třeba Tomáš Klus, Vladimír Merta, Xavier Baumaxa, Longital, Houpací Koně, Jakub Ondra, Circus Brothers či Lake Malawi. Výrazně bude rozšířen i divadelní program. Prvního ročníku se zúčastnilo 30 tisíc lidí, sdělila za pořadatele Eliška Míkovcová.

10.3.2017

VIDEO: Knížky mě provázely celým životem, říká nejstarší čtenářka

Třebíč - Pětadevadesátiletá Helena Dejmková navštěvuje třebíčskou knihovnu přes třicet let. Ale knihovnu navštěvovala i v Tanvaldu před svým příchodem do Třebíče. „Kniha mě provázela celým svým životem," řekla Helena Dejmková, která si ve středu odnesla z knihovny titul Čtenářka roku. Anketa byla letos zaměřená na babičky.

10.3.2017

Na Dny Frankofonie přijede zpěvačka českého původu

Most - Eva Cendors ve své hudební tvorbě spojuje český folk a francouzský šanson. Koncert se uskuteční už za pár dní.

10.3.2017

Ladislav Beran pokřtil knihu o hříšných lidech

Písek (FOTOGALERIE) – Další případy písecké četnické pátrací stanice, jejíž obvod sahal až k Sušici, přibližuje celkově již dvaatřicátá kniha spisovatele Ladislava Berana.

10.3.2017

Horácké divadlo chystá premiéry, ale i řadu novinek

Jihlava – Divadelní hra Racek z pera známého ruského dramatika Antona Pavloviče Čechova.

10.3.2017

Předposlední kolo Pianisty roku patřilo swingu a poezii

Praha /FOTOGALERIE/ - Populární soutěž Pianista roku už se chýlí k závěru. Předposlední kolo, ve kterém došlo na písně, jež zpíval Frank Sinatra, a na recitaci poezie při zvuku klavíru, se uskutečnilo v neděli ve velkém sále luxusního hotelu Boscolo Prague. Z původních čtrnácti soutěžících jich zbylo jen šest a měli před sebou opravdu náročný večer.

10.3.2017

Myslel jsem, že jsem jedináček. A mám šest bratrů a tři sestry

Praha - Situace se opakuje po holešovických zdech v Praze se objevují nápisy Nechte zpívat Mišíka, stejně jako v době, kdy měl tento legendární bard, který ovlivnil nejednu generaci tuzemských muzikantů, v někdejším Československu zakázáno vystupovat. Pod tímtéž názvem o něm natočila Jitka Němcová dokument, jenž měl premiéru v den jeho sedmdesátin, tedy 8. března.

10.3.2017

Jednám intuitivně. Role Jany z Arku je pro mě velkým darem

Praha - Novou představitelkou Jany z Arku v muzikálu Ondřeje Soukupa, Jiřího Hubače a Gabriely Osvaldové Johanka z Arku se v pražském Divadle Kalich stala Iva Marešová. Za sebou má prvních pár představení, která se odehrála koncem ledna, další nejbližší reprízy se uskuteční od 31. března do 2. dubna.

10.3.2017

Václav Marhoul, snu na dosah

Praha - Režisér a producent Václav Marhoul si konečně plní sen. Svůj srdeční příběh, adaptaci knihy Jerzyho Kosinského Nabarvené ptáče, začne už brzo natáčet.

10.3.2017

Pátek ve znamení Žebříku. Ovládne ceny Tomáš Klus?

Populární hudební anketa bude i ve znamení nové moderátorské dvojice.

10.3.2017

V Třebíči chystají oslavu nejveselejšího židovského svátku

Prohlídka synagogy a židovské domácnosti, košer víno, speciální pečivo Hamanstachen a velká veselice v maskách. To čeká o víkendu návštěvníky nejveselejšího židovského svátku Purim v Třebíči.

9.3.2017

Hradišťský malíř vystavuje absurditu světa v Kroměříži

Nezaměnitelný styl, šokující výrazové prostředky, expresivní momenty lidského bytí a společnosti současného světa. Tak lze popsat díla Tomáše Měšťánka, významného výtvarníka umělecké scény Zlínského kraje, který žije a tvoří v Uherském Hradišti.

9.3.2017

Děti stále umějí číst! Dokázala to soutěž

Karlovarský kraj - Třicet žáků základních škol z Karlovarského kraje se zúčastnilo krajského kola soutěže s názvem Nekoktám, čtu! Měli při ní dokázat, že umí nejenom číst, ale také předčítat.

9.3.2017

Písečtí zradili budoucí císařovnu Marii Terezii

Písek (FOTOGALERIE) – K významným znalcům historie vojenství patří Karel Klátil. Přesvědčili se o tom návštěvníci jeho dvou přednášek pořádaných spolkem Přátelé Kamenného mostu v Kávovém klubu Vykulená Sova.

9.3.2017

Fidlovačka uvede na komorní scéně hru Třetí prst na levé ruce

Praha - Divadlo Na Fidlovačce uvede na své komorní scéně 16. března českou premiéru dramatu Třetí prst na levé ruce britského autora a herce Dermota Canavana. Hořkosladké drama s autobiografickými prvky, ve kterém vypráví o životě svých sester, získalo v roce 2004 na Edinburgh Fringe festivalu řadu cen. Českou verzi příběhu o bezpodmínečné lásce, tanci a odpuštění nastudoval režisér Martin Vokoun s Ivou Pazderkovou a Martinou Randovou.

9.3.2017

Minus123minut a November 2nd se potkají v Hranicích na jednom pódiu

Hranice na Moravě (Přerovsko) - Začínali ve stejné době, potkávali se na společných pódiích, získali nominace na Anděla za Objev roku a v minulých letech měli několikaleté pauzy. Řeč je o skupinách minus123minut a November 2nd.

9.3.2017

AUDIO: Zimmer, Morricone a Howard: Bez nich by filmy nestály za to

Praha - Během roku se v Česku vystřídají bardi světové filmové hudby a přivezou výběr těch nejkrásnějších melodií. Po vyprodaném vystoupení italské ikony Ennia Morriconeho, které se uskutečnilo 4. února, se k nám přijede představit v červnu původem německý skladatel Hans Zimmer a v listopadu také Američan James Newton Howard. Ten navíc v Praze vystoupí společně s Českým národním symfonickým orchestrem.

9.3.2017

Filmové premiéry týdne

Do českých kin tento týden vstupují čtyři filmy: Masaryk, Nechte zpívat Mišíka, Kong: Ostrov lebek a Smrt v Sarajevu.

9.3.2017

František Skála postavil pro výstavu muzeum s několika expozicemi

Praha - Výstavu rozdělenou hned do několika výstav připravil pro milovníky svého umění a širokou veřejnost výtvarník František Skála. Třináct let po velké monografické výstavě v galerii Rudolfinum se v pátek otevře přehlídka nazvaná prostě Jízdárna v malostranské Valdštejnské jízdárně. Dominuje jí několik rozměrných solitérních děl jako třeba Zub času pokrytý v místě možné plomby pravým zlatem nebo drátěný Jednorožec vyzdvižený do druhého patra expozice. Tu tvoří jednotlivé uzavřené kabinety, z nichž každý ukazuje jednu z mnoha uměleckých tváří známého umělce, divadelníka a muzikanta.

9.3.2017

VIDEO: Anča a Pepík, nový kreslený seriál České televize pro děti

Praha -  Česká televize uvede svůj první animovaný seriál pro starší děti. Sedmidílná série dobrodružných příběhů Anča a Pepík vznikala poslední dva roky v ateliérech na Kavčích horách technologií klasické kreslené animace a předlohou se jí staly populární komiksy výtvarnice Lucie Lomové. V hlavních rolích diváci uslyší Ivanu Korolovou či Jana Maxiána. Anča a Pepík se poprvé ve vysílání objeví v neděli 12. března od 9:20 hodin na ČT :D.

9.3.2017

Hradišťský klub Mír ovládne divoký Debustrol

Uherské Hradiště – Metal ostrý jako motorová pila bude znít v sobotu 11. března klubem Mír v Uherském Hradišti. Tamní pódium totiž obsadí legenda české thrash metalové scény – skupina Debustrol.

9.3.2017

Herečka Lenka Krobotová slaví čtyřicetiny

Praha - Herečka Lenka Krobotová, která 10. března oslaví čtyřicetiny, je dcerou divadelního režiséra a herce Miroslava Krobota a herečky Hany Doulové. Proslavila se v Dejvickém divadle, představila se v řadě televizních a filmových rolí, kupříkladu v seriálu Čtvrtá hvězda, kde hraje ambiciózní hotelovou manažerku Terezu. V roce 2015 získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu svého otce Díra u Hanušovic.

9.3.2017

Divadlo Archa uvede hru belgického autora o Havlově odkazu

Praha - Hru o hledání odkazu Václava Havla pro současnou společnost i o jeho vizi světa, která se podle autorů naplňuje, uvede koncem března Divadlo Archa. Přímo pro něj hru Afterparty napsal vlámský dramatik Pieter De Buysser, jehož tvorbu už Archa dříve uvedla. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí divadla Pavlína Svatoňová.

9.3.2017

Koncert v Klemetinu uctí filosofa a mluvčího Charty Jana Patočku

Praha - V Zrcadlové kapli pražského Klementina si ve čtvrtek lidé připomenou historika, filozofa a jednoho z prvních mluvčích Charty 77 Jana Patočku. U příležitosti 40. výročí jeho úmrtí zde zazní skladby Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena v podání Bennewitzova kvarteta. Vzpomínku na Jana Patočku pronese někdejší disident a bývalý premiér Petr Pithart.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies