VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Arestu v Rýnovicích je bezmála padesát let

Jablonec n. N. - Věznice není až tak úplně uzavřený kolos a lidé by o životě „za zdí" měli být otevřeně informováni. Jako nejlepší se nabízí internet.

8.3.2015
SDÍLEJ:

Ředitel Věznice Rýnovice Vlastimil Kříž. Foto: Deník/ Lenka Klimentová

Roubal, Zelený, Berdych, Kajínek a mnoho dalších zločinců … i ti prošli branou jednoho z nejstřeženějších vězení v České republice, aby si odpykali tresty za své delikty. Věznice Rýnovice není rozhodně pro beránky. Někteří z nich raději řekli vše, co věděli v touze zmírnit si vlastní verdikt.

Všechno tady musí klapat i opačným směrem, aby i odsouzení byli v bezpečí cely. Na řád a pořádek bdí členové Vězeňské služby ČR, ale uvnitř střeženého prostoru pracují i civilní osoby. Ať jsou to vychovatelé či sociální pracovníci. Docházejí se i duchovní. Vše má na povel od letošního ledna nový muž, sympatický plukovník Vlastimil Kříž.

Pět stovek delikventů není vůbec málo

Rýnovice jsou dost střežený prostor. Je vše tak, jak má být? Nemusí se lidé z Jablonce a okolí ničeho obávat?

Nikdy nelze odpovědět, ano, to je ideální stav. Rýnovická věznice za tři roky, 27. září, oslaví padesát let od založení. I zde zasáhl zub času. V současné době se snažím o získání peněz na zlepšení podmínek. Nejen vylepšení průběhu výkonu trestu s cílem na odsouzené, ale i modernější vybavení v rámci bezpečnosti. Například modernizaci kamerového systému, modernější vybavení strážních věží, změna střežení s ohledem na stávající zařízení, aby bylo co nejmenší ohrožení obyvatel města a okolí.

V těsném sousedství jsou objekty bývalého LIAZu a několik dalších opuštěných hal a pozemků. Nelze si nevšimnout vaší expanze, například nové parkoviště u brány. Máte v plánu třeba i rozšířit věznici?

Věznice je koncipována na kapacitu pět set vězněných mužů, při přepočtu tří metrů čtverečních. Samozřejmě podmínky stanovuje zákon a mohlo by tu být maximálně šest set šest mužů. Rozšiřovat věznici tedy nemá smysl.

Chtěl bych ale jít cestou většího zaměstnávání. Navázat kontakt a spolupráci s okolními subjekty a podnikateli. S některými už jednání probíhají. Pevně doufám v úspěšnost našeho snažení, že najdeme odsouzeným práci.

Trochu jste zodpověděl následující otázku. Rozšiřujete obory, které tu byly? Máte práci pro strojaře, brusiče, knihvazače?

V rámci Školského vzdělávacího střediska, zde zůstal původně tříletý obor, nyní dvouleté studium obráběč kovů. Podařilo se nám získat akreditaci na „zhuštění" oboru. Máme skutečně odborníky na výuku a studium a hlavně motivaci odsouzených mužů. Po absolvování totiž odsouzený získá výuční list, ze kterého není patrné, kde ho odsouzený získal. Tento směr je určitě dobrý i do budoucna, protože odsouzení jsou přes den zaměstnáni. A navíc se jim nabízí možnost, o kterou by na svobodě možná ani nejevili zájem. Velmi pěkné práce vznikají z kurzu vazačství, který rozvíjí nejen rukodělné schopnosti, ale i umělecké.

Jsou tu vybavené dílny, ale mají podnikatelé zájem využít pracovní sílu odsouzených, kteří jsou na delší čas k dispozici?

V regionu je zájem hlavně o strojírenské obory. Obráběč kovů je žádaný. Spolupracujeme s jedním podnikatelským subjektem. Má pochopitelně zájem o motivované, zručné a pracovité odsouzené. Také si je vybírá s ohledem na konec výkonu trestu. Vybraní odsouzení mají výhodu zaměstnání i po skončení výkonu trestu, po propuštění.

Zaměstnání po odpykání trestu je velmi důležitý a pozitivní prvek, který stále v našem vězeňství chybí. Většina propuštěných osob na svobodu nemá žádné zázemí a velmi těžko shánějí práci. My je pustíme ven a necháme je jít. Proto jsou velmi vítané aktivity ze strany zaměstnavatelů. Jsou skutečně velkým přínosem pro nový život odsouzených na svobodě.

Předpokládám, že tento podnikatel nechce být odtajněn?

Většina z nich to dělá pro dobrý pocit a nechce, aby se o nich hovořilo.

Ještě před pár lety fungovala nahoře brusírna ověsků, byla tam i mačkárna. Vypadalo vše jako dobře rozjetý obor, ale zájem o severočeské sklo poklesl. Jak si dnes stojí tento provoz?

Bohužel, provoz byl ukončen. Nebyl rentabilní ani pro jednu ze zúčastněných stran.

Nový velitel a třísky lítají?

S příchodem nového vedoucího na každé pracoviště dojde ke změnám. Plánujete i vy změnu na pozicích, v povinnostech zaměstnanců nebo i vedlejších činnostech, které vykonávají? Kumulování funkcí?

Vystřídal jsem bývalého ředitele po jeho odchodu do penze. Vedení Vězeňské služby ČR chtělo provést dlouhodobě plánované změny, ale rychlejším a dynamičtějším tempem. Myslím si, že za dobu mého působení ve funkci nějaké změny již nastaly. Vedoucí kolegové jsou motivováni, aby přicházeli s novými návrhy a nápady.

Opět se vracíme k bezpečnosti s ohledem na obyvatelstvo. S mým prvním zástupcem neustále pracujeme na zlepšení právě v otázce střežení. Aby lidé v okolí věděli, že jim nehrozí žádné nebezpečí ze strany vězněných osob. Dále pracuji i na změně přístupu k plnění služebních pracovních povinností, a to se vždy samozřejmě nesetkává s kladnou odezvou ze strany zaměstnanců. Chceme mít mezi lidmi dobré jméno, být partnerem nejen pro samotné město Jablonec nad Nisou, ale i pro jednotlivé složky IZS.

Na exkurze se do věznice běžně nechodí. Jak se chcete víc otevřít veřejnosti?

Prvním krokem může být například informace z webových stránek vězeňské služby, ze kterých je odkaz do Rýnovic. Snažíme se o aktuálnost a malou časovou prodlevu informací. Chceme představit činnosti a zájmy nejen odsouzených, ale i zaměstnanců. A podle mne tento web hodně napoví, jaký bude můj přístup k této oblasti.

Věznice podle mne není uzavřený kolos. Někteří mají představu o šikaně vězňů, o druhém nočním životě. To sice k tomu asi patří, ale na druhou stranu, naší povinností je těmto věcem zabraňovat, a vytvořit co možná nejoptimálnější podmínky k výkonu trestu. Ale i vyhovující podmínky pro naše zaměstnance, kteří se podílí na převýchově odsouzených.

Chybí vám zaměstnanci? Je tu volné místo?

V současné době máme vyhlášená dvě výběrová řízení. Jedno je na pozici právníka, to by mělo být od dubna letošního roku, dále hledáme šéfkuchaře. Po linii služební se nám daří naplňovat pracovní místa. Máme zájemce i z jiných věznic, kteří u nás chtějí pracovat.

Téměř dvacet v aktivní službě

Za prací jste se přestěhoval. Byl jste se tu podívat v minulosti nebo až jako ředitel?

U vězeňské služby jsem od roku 1996. Dvanáct let jsem působil ve Vazební věznici Brno. Posledních sedm let v nejzápadnější věznici v Kynšperku nad Ohří. V době, kdy už se vědělo, že stávající ředitel Pšenička bude odcházet do důchodu, jsem mohl zdejší věznici navštívit. Dostal jsem i možnost promluvit si se zaměstnanci a mohl jsem si udělat prvotní úsudek. Musím říct, že jsem byl mile překvapen nejen věznicí, personálem, ale i pěkným okolím a krásou Jizerských hor. Měl jsem možnost po náročných pracovních dnech vyrazit do zdejší nádherné přírody.

Přestěhoval jste si sem i svou rodinu?

Jako služební příslušník nevím dne ani hodiny, kdy mě zaměstnavatel, tedy stát, bude potřebovat někde jinde. Od pondělí do pátku jsem plně pracovně vytížen zde v Jablonci nad Nisou. Rodině se věnuji o víkendu. Samozřejmě, že tu byly moje děti i přítelkyně na návštěvě. Líbí se jim prostředí i okolní příroda. Jsou nadšeni jako já.

Někteří lidé mají výhrady k tomu, jak vypadá dnes centrum města. Liduprázdné, neosobní, bez života. A někteří se necítí v bezpečí.

Nemám samozřejmě srovnání s minulostí, jak město vypadalo. Od kolegů vím, že zde není příliš bezpečno. Ale vidím záruku ve vedení Policie ČR a Městské policie. S nimi jsme neustále v kontaktu. I primátor Petr Beitl má zájem, aby všechny složky Integrovaného záchranného systému fungovaly. Věřím, že se zde tato situace zvládne. My jako Vězeňská služba máme omezené možnosti, ale v tomto směru existuje určitá dohoda o využití našich příslušníků v případě nepředvídané situace nebo události. Jsem připraven poskytnout síly a prostředky na pomoc, ale v rámci zákona samozřejmě.

Ostrý výjezd… Ten byl nedávno.

Ano, z nestřeženého pracoviště mimo objekt Věznice Rýnovice odešel odsouzený devětadvacetiletý muž. Policie zjistila, že odjel v Octavii bílé barvy. Vykonával trest za maření úředního rozhodnutí. Něco podobného se stalo naposledy v roce 2008. Snažíme se takové případy, co nejvíce eliminovat. K odsouzeným, pro něž je připravena práce venku, se vyjadřuje komise.

I lidé v uniformě musí odpočívat

Na veřejnosti se ale prezentujete i preventivními a civilními akcemi. Jste jim nakloněn?

Den IZS mám poznamenaný ve svém diáři jako zásadní. Jsme v jednání s hasiči i policisty, že také přispějeme svou troškou do mlýna. Připravíme prezentaci naší práce, zákroku proti vězněným osobám a ukázku služební kynologie. Velký zájem o spolupráci s námi má Český červený kříž, jednal jsem s ředitelkou Kateřinou Havlovou.

Rád bych podotkl, že s kolegy hasiči, policisty, strážníky jsme připravili hezký společný ples. Má už tradici a konal se po čtvrté. Vydařil se. Nakonec i zaměstnanci by se měli umět pobavit a oddechnout si od každodenní náročné práce.

Autor: Lenka Klimentová

8.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Bělobrádek.
18 8

Bělobrádek: Minimální mzdu dramaticky zvedat nebudeme

Prezident ČR Miloš Zeman.
7

S prací prezidenta je spokojena více než polovina Čechů, tvrdí průzkum

Volby ve Francii ONLINE: obrovský zájem voličů, měl by pomoci Macronovi

Lid Francie hlasuje v prvním kole voleb, je o ně bezprecedentní zájem. Ve volebních místnostech se tvoří fronty, jaké nebyly k vidění posledních 36 let. Podle politilogů to pomůže centristovi Emanuelu Macronovi. V desítkách evropských měst se demonstruje na podporu EU, tedy proti Le Penové. Favoritce voleb se povedl lapsus - nestihla zaslat své plakáty do volebních místností v zahraničí.

Co s korunou po intervencích? Zavedení eura je v kurzu

Po uzavření intervencí se mezi politiky i byznysmeny otevírá otázka přijetí eura. Je prioritou i pro Svaz průmyslu a dopravy. Česko se při svém vstupu do EU zavázalo euro přijmout. Proti zavedení evropské měny je ministr financí Andrej Babiš.

Inkluze není nepřítel, dojímá příběh chlapce s vzácným syndromem

/ROZHOVOR, VIDEO/ Nechci pro své dítě nic speciálního, chci jen, aby měl stejnou šanci, jako ostatní.  Tato slova napsala Hana Kubíková z Liberce. Maminka kluka se vzácným Wiliamsovým syndromem. Už několik let se snaží své okolí přesvědčit, že inkluze nemusí být strašákem. „Člověk může hodně dokázat, pokud to aspoň zkusí," říká.

Akce Kulak, pak samota, vypráví pamětnice

Ze třiaosmdesátihektarového statku v Mistříně na Hodonínsku se museli přestěhovat za jeden den. V roce 1951 jim ho totiž vzali komunisté při akci Kulak. Při ní zabavovali majetek všem velkým statkářům, aby vytvořili státní hospodářství. „Bylo nás devět. Vojáci nás převezli na samotu u Jestřabice na Kroměřížsku, která měla jen jednu místnost," vzpomíná šestaosmdesátiletá Eliška Kolečkářová na dobu, kdy jí bylo osmnáct let. Jejího otce letos hodonínský okresní soud rehabilitoval a očistil jeho jméno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies