„Talent a kreativita nestačí. Už slavná Coco Chanel řekla, že móda není umění, móda je byznys! Můžete malovat sebekrásnější návrhy, ale pokud nebudete umět marketing, logistiku a nebudete dobří obchodníci, na trhu neobstojíte,“ upozornila studenty oboru fashion design Střední školy uměleckořemeslné a oděvní v Liberci jedna z předních českých návrhářek Beata Rajská.

„Když jsem to samé říkala studentům na Vysočině, jeden z nich za mnou potom přišel a poděkoval, že poprvé slyší, jak je to v praxi,“ popsala návrhářka.

„Rozhodně máme talentované studenty, jak v oboru návrhářství, tak i sklářství, designu, ale každý se hned vidí návrhářem. Realita je ovšem velmi těžká. Trh tolik návrhářů neuživí a bohužel nikdo je neučí pokoře k řemeslu, k pokoře pracovat ve firmě, v týmu a učit se profesi od starších, zkušenějších lidí, “ popisuje své poznatky, které získala nejen jako bývalá pedagožka oděvní školy, ale i soustavným sledováním oděvní tvorby studentů i absolventů škol zaměřených na oděvní tvorbu a design.

„Sama si dobře vzpomínám, jak moc mi dalo, když jsem se učila od jedné dámy, která šila ještě v prvorepublikových salonech. Věděla jsem, že její myšlení je už překonané, ale přesto pro mou práci byla obrovským přínosem,“ vzpomíná návrhářka, jejíž modely mimo jiné proslavilo právě dokonalé zpracování.

Studenti liberecké školy jí představili vlastní návrhy, z nichž návrhářka dva vysoko vyzdvihla, na dalších ukázala chyby, kterých by se měli pro příště vyvarovat. Například, že večerní róba může mít odhalený dekolt nebo nohy, nikdy ne obojí, protože výsledný dojem pak působí lacině. Nebo že pokud zdobí černý model výrazný barevný prvek, měl by se tam objevit maximálně jednou. „Tato setkání jsou pro mne mnohem zajímavější, než různé soutěže miss,“ zdůraznila návrhářka, která hovořila o svých vlastních začátcích a zkušenostech.

„To, že si mohou vyslechnout, jak to vypadá na úplné špici módní branže, od nápadu přes řízení celého procesu, je pro naše studenty velice inspirativní a motivující. Od člověka, který se pohybuje na samém vrcholu, samozřejmě přejímají zkušenosti jinak, než když to denně slyší ve škole,“ popsal nadšení studentů ředitel školy Václav Tichý.

„Měla jsem hroznou trému, ale bylo úžasné, že můžeme poslouchat, co si o naší práci myslí slavná návrhářka,“ potvrdila bezprostředně po přehlídce jedna z mladých návrhářek. Beata Rajská svou návštěvou v Liberci, městě s nímž je tato rodačka z Liptovského Mikuláše od dětství spjata, tak pozváním přijala pomyslnou štafetu. Sama vzpomíná, jak ji v době, kdy se jako studentka začala úspěšně prosazovat svými návrhy na soutěži Mladý módní tvůrce, ovlivnilo setkání s Josefem Ťapťuchem či Blankou Kyselovou, kterou dnes zná celý svět jako Blanku Matragi.

„Je potřeba dětem otevřít oči, říci jim pravdu, ale zároveň jim nevzít iluze. Jejich reakce v diskuzi pro mě byly důkazem, že to snad dělám dobře. Mladí lidé jsou velmi náročné, ale zároveň velmi vděčné publikum,“ popsala po včerejším setkání s libereckými studenty Beata Rajská.

„Bylo to to nejlepší, co jsem za celé studium poznala, byla jsem dojatá,“ prozradila autorka modelu, který sklidil uznání slavné návrhářky.

Za největší bolest oboru označila Beata Rajská především absenci textilní produkce, výrobu kvalitních látek, ale i nedostatek zručných krejčových, které by profesi zvládaly s vysokou řemeslnou zručností, označovanou ve světě jako haute couture neboli vysoká krejčovina.

Trendy letošního jara a léta

Letošní móda se podle návrhářky Beaty Rajské ponese na vlně květinových vzorů. V módě jsou především velké květy. Pokud si na výrazný vzor netroufnete, není od věci pořídit si v květinovém designu alespoň nějaký ten doplněk, šátek či šál. Vysoce aktuální je také krajka.

Z barev budou dominovat kromě bílé také mandarinková a žlutá.

Stylem bude móda kopírovat sedmdesátá a padesátá léta, která se prezentovala výraznou ženskostí a širokými sukněmi. Otázkou je, jak spojit tento styl s nákupními taškami.