„Čestné občanství města Liberce bylo uděleno vědci a historikovi, doc. PhDr. Rudolfu Andělovi, CSc. u příležitosti jeho životního jubilea, nadcházejících devadesátých narozenin. Ocenění převzal Rudolf Anděl z rukou primátorky Martiny Rosenbergové na slavnostním zasedání zastupitelstva v obřadní síni radnice ve čtvrtek 24. Dubna," uvedla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.

„Velmi si vážím vašeho celoživotního díla, které se stalo nesmazatelnou součástí vývoje libereckého školství a vzdělanosti. Osobně je mi velkým potěšením, že mohu mezi čestné občany města uvést někoho s tak vysokým morálním kreditem," zdůraznila primátorka Martina Rosenbergová.
Udělit čestné občanství docentu Andělovi navrhl městský zastupitel Ladislav Dušek, herec Divadla F. X. Šaldy. Zdůraznil jeho mimořádné zásluhy o město, rozvoj mezilidských vztahů a jeho badatelskou a popularizační vědeckou činnost. „Rudolf Anděl a příroda patřili vždycky k sobě. Musel nachodit po Jizerských horách a okolí hodně kilometrů, než napsal svou první knihu," upozornil Ladislav Dušek na vztah docenta Anděla k přírodě.
„Nejvíc vzpomínám na dnešní obchodní akademii. Tam jsem působil nejdéle. Jsem rovněž rád, že mi bylo dopřáno stát při založení pedagogické fakulty Technické univerzity Liberec," uvedl při poděkování Rudolf Anděl.

Mezi přítomnými byli vedle zastupitelů také zástupci škol a učitelé. Za Technickou univerzitu Liberec poděkoval docentu Andělovi za jeho přínos pro rozvoj vysokého libereckého školství profesor Zdeněk Kovář, jeden ze zakladatelů Vysoké školy strojní v Liberci, a bývalý rektor TUL Vojtěch Konopa.

infoblok
Rudolf Anděl se narodil 29. dubna 1924 v Šumburku nad Desnou. Vystudoval reálné gymnázium v Liberci. Po maturitě na reálném gymnáziu v Liberci absolvoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze – obor dějepis, zeměpis, kde získal v roce 1969 doktorát filosofie. O rok později dosáhl vědecké hodnosti kandidáta věd a v roce 1991 se habilitoval jako docent Univerzity J. E. Purkyně v Ústí n. Labem. Svou pedagogickou dráhu začal na základní škole ve Vratislavicích u Liberce, poté vyučoval na gymnáziu v Turnově a od roku 1953 se natrvalo usadil v Liberci zprvu jako učitel na vyšší průmyslové škole stavební. Brzy po příchodu do Liberce se začal věnovat historii severočeské oblasti. Publikoval jak v odborných sbornících, tak knižně. Uveřejnil také své první metodické práce pro učitele dějepisu. Od roku 1960 byl zaměstnán jako zástupce ředitele Pedagogického institutu v Liberci a po zrušení Libereckého kraje přešel na Pedagogickou fakultu do Ústí nad Labem, kde až do roku 1969 vedl katedru dějepisu. V období normalizace mu byla upřena vědecká hodnost docenta, i když ji řádně obhájil. Později mu byla dokonce zakázána práce na VŠ i vlivem jeho postoje proti okupaci země v roce 1968. Vzhledem k jeho znalostem německého jazyka mu bylo dovoleno vyučovat v Liberci na Jazykové škole, později na SEŠ Liberec, kde působil až do roku 1989, ovšem se zákazem vyučovat dějepis. V roce 1990 byl opožděně jmenován docentem československých dějin a působil také ve vědecké radě Univerzity J. E. Purkyně. Když vznikla myšlenka znovu založit pedagogickou fakultu v Liberci, stál Rudolf Anděl u jejího zrodu jako zakladatel i tvůrce. Byl iniciátorem koncepce studia dějepisu na FP v Liberci a do roku 1996 byl vedoucím katedry dějepisu. V letech1990 – 1993 zastával funkci proděkana Pedagogické fakulty VŠST a v roce 1992 byl jmenován členem vědecké rady Pedagogické fakulty TUL a vědecké rady technické univerzity. Ve vědecké radě TUL v Liberci působí dodnes. V roce 2005 byl docent Anděl kandidátem na Osobnost Liberecka v čtenářské anketě Libereckého deníku. Technická univerzita v Liberci vydala v témže roce sborník, věnovaný docentu Rudolfu Andělovi u příležitosti jeho osmdesátých narozenin. V roce 2009 převzal z rukou libereckého hejtmana Zlatý dukát a Cenu pocty, udělovanou významným osobnostem Libereckého kraje.