„Tělu trvá zhruba 10 až 14 dní než si vytvoří potřebné protilátky. Pokud jsou okolo nemocní, pak už očkování nemá smysl," říká vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci MUDr. Jana Prattingerová.

Kdy je na očkování ta správná doba?

Určitě na podzim. Když vypukne epidemie, je to už celkem bezpředmětné. Očkování má smysl jedině v případě, že člověk prokazatelně nebyl ve styku s nemocnými a nemůže už u něj probíhat inkubační doba a kdy ví, že nejméně dva týdny se s nemocnými nedostane do styku.

Pokud jsme nepropásli správnou dobu, je očkování stoprocentně účinné?

U chřipky je to velmi složité, protože nikdy přesně nevíme, jaké kmeny virů zrovna zaútočí. I když se vakcína připraví přesně na očekávaný typ viru, nemůžeme vědět, zda v průběhu půl roku, od podzimu nezmutuje. Očkování v každém případě zabrání těm nejhorším průběhům.

V médiích se objevilo, že na chřipku už zemřeli v ČR čtyři lidé. Umírá se skutečně na chřipku nebo na následná onemocnění, jako je třeba zápal plic u starších lidí?

Obojí je pravda. Měli jsme tu případy, kdy nešlo o starší, vážně nemocné lidi. Byli mladí, zdraví a na chřipku zemřeli.

Co přesně způsobuje?

Primárně je to tzv. chřipková pneumonie. Měli jsme tu i případ zánětu srdečního svalu způsobeného právě chřipkovým virem.

U starších lidí s chronickým onemocněním srdce může ale už i vysoká teplota znamenat vysokou zátěž pro organismus.

Dá se chřipka léčit, když na ni nezabírají antibiotika?

Léčí se antivirotiky, ale jen lékař může rozhodnout, zda skutečně jde o chřipku, ne jen běžné respirační onemocnění.

Léky nejsou běžně dostupné, pouze na předpis.  Chřipka na rozdíl od běžného nachlazení nastupuje většinou z plného zdraví a projevuje se především vysokými teplotami.

Nemůže se chřipka vyklubat postupně z nachlazení?

Přímo ne, ale pochopitelně při nachlazení je člověk oslabený a pokud se dostane do kontaktu s chřipkovým virem, organismus se hůře ubrání.

Na léčbu chřipky existuje celá řada „osvědčených" receptů. Je vůbec kromě zmíněných antivirotik nějaký účinný?

Žádné lékařské studie stoprocentně neprokázaly, co je tou správnou léčbou, zda vysoký příjem vitamínu C nebo jiné podpůrné prostředky. Hodně pomáhá i placebo efekt. Někdo věří, že mu pomůže zázvor, někomu jiné domácí recepty. V každém případě je ale důležité s chřipkou hned ulehnout. Kvůli sobě i kvůli druhým, aby se nešířila dál.

Je už na Liberecku epidemie?

Informace od lékařů se vyhodnocují vždy v pátek, takže ještě nevíme. Uplynulý týden jsme zaznamenali desetiprocentní nárůst onemocnění. Řekla bych, že jsme na začátku chřipkové epidemie.