V době, kdy skupina Buty vydala píseň Chtěl bych se jmenovat Jan, patřil Jan mezi nejoblíbenější jména. Na špici oblíbenosti se udrželo do dneška.

Důkazem toho jsou čísla ministerstva vnitra, podle posledních průzkumů je v Libereckém kraji více jak 4300 Janů. To je mezi mužskými i ženskými jmény nejvíce.

Oblíbenost jmen se výrazně proměnila. Vytrácí se dříve oblíbená jména jako Jaroslav nebo Jana, nahrazují je modernější Emy či Matyášové. „Hodně se dnes používají jména jako Mia nebo Zoe, která dříve nebyla, nebo různé formy jako Mathias a Matyáš. Samozřejmě nevymizela tradiční česká jména," uvedla pracovnice liberecké matriky Vladimíra Zábranská.

Není výjimkou, že se rodiče inspirují například v telenovelách. S takovými jmény, převážně španělsky znějícími, se setkává i nejmenovaná liberecká pracovnice sociální služby při vyřizování příspěvků v mateřství.

Výběr jména

Volba jména je regulována státem a v současné době existuje přes 10 tisíc ověřených povolených jmen. Pokud si z nich rodiče nevyberou, mohou zažádat o uznání nového jména. „V tom případě rodiče požádáme o znalecký posudek, podle kterého pak rozhodneme," vysvětlila Zábranská. Posudek vydává soudní znalkyně Miloslava Knappová nebo Ústav pro jazyk český. „Stává se, že rodiče chtějí zapsat jméno, které není povolené. Většinou se s rodiči dohodneme, nepamatuji si, že bychom jim nemohli vyhovět. Většinou najdeme nějaké podobné jméno nebo jinou podobu toho jména, které má například o jedno písmenko více či méně. Snažíme se najít shodu tak, aby to pro rodiče bylo nejsnazší," popsala Zábranská.

Pokud by ani tak rodiče neuspěli a přesto na jméně trvali, mohou se obrátit na soud. Jiné podmínky platí pro děti cizinců, tam se přihlíží k tradicím v zemi původu rodiče.

V Česku za minulý rok přibylo nejvíce Elišek, Terez a Ann, mezi mužskými jmény byli nejčastější Jan, Jakub a Tomáš.

Výměna za jiné

Co když ale jméno v životě překáží? Lze ho bez problémů změnit. „Moje sestra si nechala změnit jméno, protože se jí jednoduše nelíbilo. Žije v zahraničí a nyní se jmenuje Lili, předtím byla Kateřina," řekl Liberečan Ondřej Kuthan. Pokud má uchazeč pro změnu svého jména objektivní důvody, vyjde ho změna na sto korun. V případě, že se zájemci pouze nelíbí, je cena desetkrát vyšší. K tomu je třeba připočítat pořízení nového občanského průkazu, cestovního pasu a dalších dokumentů.

Jitka Blehová