Do nejstaršího dochovaného výběhu liberecké zoologické zahrady, kde do letošního jara pobýval dikobraz, se symbolicky vrátil lední medvěd, ale jen v podobě modelu.

Společně s historickými fotografiemi má připomínat počátky a hlavně proměnu nejstarší zoologické zahrady u nás. „Výběh má tvar půlkruhu o poloměru tři metry. Z dnešního pohledu je nepředstavitelné, že na tak malém prostoru žil pár ledních medvědů," sdělil mluvčí ZOO Jan Kubánek.

Modely zvířat z doby ledové

To ale není jediná novinka. 10. června se v zahradě otevře nová výstava s názvem Giganti v ZOO Liberec. Návštěvníkům přiblíží pomocí dvaceti modelů zvířenu doby ledové.

Betonový výběh živému zvířeti nesvědčil, umělý se stal vítanou atrakcí.

Stan s exponáty bude stát na louce pod hlavním vchodem. V něm návštěvníci uvidí modely vymřelých zvířat v životní velikosti, na jejichž výrobě se podíleli jak výtvarníci, tak přírodovědci. „Vidět prehistorická zvířata v detailně provedené reálné podobě a impozantní životní velikosti, navíc ve spojení se zoologickou zahradou, může návštěvníkům přiblížit evoluční vývoj fauny během tisíců let," řekl ředitel zahrady David Nejedlo.

Výstava pomůže slonům v Africe i Liberci. Výtěžek z ní investuje ZOO mimo jiné do rekonstrukce slonince. Výrobce modelů navíc část svého zisku věnuje neziskové organizaci Safe Elephants, která bojuje proti vybíjení slonů v Africe.

Návštěvníci, kteří zavítají do ZOO po desátém červnu, si budou moci vybrat, zda chtějí navštívit pouze zoologickou zahradu za stávající cenu, nebo zahradu společně se stanem s modely. Cena rozšířené trasy vyjde dospělého na 200 korun a dítě na 120 korun. Rodinné vstupné bude 590 korun.

Lemuři obsadí ostrůvek

Skupinka lemurů černých, kteří do Liberce přicestovali v září minulého roku, se brzy nastěhuje na ostrov v jezírku v areálu ZOO. Skupinu tvoří čtyři samci z olomoucké zoologické zahrady.

Zda se podaří poloopice na ostrůvku udržet se teprve uvidí. „Umístění uprostřed vodní plochy s sebou nese drobná rizika možného úniku zvířat, ale ta jsme se snažili omezit předem a všechna opatření jsme dlouze konzultovali s kolegy ze zahrady, kde lemury chovají," řekl vedoucí zoolog Luboš Melichar. Útěku lemurů má zabránit elektrický ohradník a voda, které se lemuři přirozeně vyhýbají.