Vytvořit trasu, v níž cyklista nejede jen tam a zpátky, je ambicí česko-polského projektu, který má výmluvný název Kolem kolem Jizerek. Myšlenka vznikla v české části Euroregionu Nisa a její hlavní ideou je přilákat do přilehlých obcí v podhůří často přeplněných Jizerských hor víc turistů.

„Projekt, do něhož je zapojeno na české i polské straně po deseti partnerech, počítá s tím, že vzniknou dva prolínající se okruhy, z nichž ten delší bude dlouhý asi sto kilometrů. Oba zpřístupní zajímavá a dosud málo navštěvovaná místa na obou stranách česko-polských hranic v okolí Jizerských hor," říká manažer projektu Ondřej Havlíček z liberecké kanceláře Euroregionu Nisa. „Nemá smysl tvořit další nahodilé stezky z bodu A do bodu B. To, co cyklisté chtějí, je navazující cesta, která zpřístupní místa kulturního a přírodního dědictví v regionu."

Magnet pro výběžek

„Přesně takový projekt tady potřebujeme. Zábavu, která u nás cyklisty udrží i několik dní," říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. „Nabídneme jim cyklostezky pro aktivní trávení volného času, k tomu odpočívadla, informační tabule, mapy. A když budou unavení nebo si budou chtít jízdu na kole zpestřit, mají nespočet variant, kam se vydat."

Část chystané trasy povede na české straně po stávající cyklostezce Odra Nisa, která začíná u pramene Lužické Nisy a kopíruje její tok do Žitavy. Z Hrádku nad Nisou pak cyklisté odbočí do polské Bogatynie, odtud směr na Frýdlant, projedou celý Frýdlantský výběžek, zamíří na Jizerku, Orle a vrátí se k pramenu Nisy. Tak bude vypadat menší z plánovaných okruhů.

Převýšení 500 metrů

„Delší trasa povede z Bogatynie kolem celého Frýdlantského výběžku do Swieradowa Zdroje, přes Szklarskou Porebu, Jakuszyce, Orle a zpět do Nové Vsi nad Nisou k pramenu Nisy. Tato trasa bude náročnější, hlavně stoupáním ze Szklarske Poreby do Jakuszyc, které leží v sedle nad Harrachovem," vysvětlil jednatel české části Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník. Na deseti kilometrech zde horská silnice překonává převýšení téměř pět set metrů.

Projekt Kolem kolem Jizerek počítá jak s využitím současných cyklotras, tak s vytvořením nových úseků. Dobudovat by se měly části české cyklostezky Odra Nisa, které již několik let čekají na své dokončení. Nejdelší úseky projektované trasy ale povedou po stávajících komunikacích. „Víme, že to není ideální řešení, ale postavit sto kilometrů nových tras pouze pro cyklisty by stálo obrovské peníze. Jen tento projekt přijde na přibližně sto milionů korun," upozorňuje Zámečník. Za tyto peníze by se měla celá trasa nejen vytyčit a vybudovat, ale také jednotně vyznačit. V plánu je i aplikace pro mobilní telefony.

„Na konci roku chceme projekt předložit v první výzvě dotačního programu Cíl 3. Když to vyjde, moli by se cyklisté kolem Jizerek projet v roce 2017," dodává Ondřej Havlíček z Euroregionu Nisa.