Se svojí cvičitelkou Hanou Böhme z České Lípy se na cestu z Česka do hlavního města Brazzaville, vzdáleného přes 6000 kilometrů vzdušnou čarou, vydá 15. února.

„Bude pomáhat celníkům v hlavním městě vyhledávat slonovinu, zachraňovat jedinečné šupinaté savce luskouny podobné mravenečníkům, gorily a vyhledávat maso tamní divoké zvěře, takzvaný bushmeat, se kterým se rozsáhle obchoduje a pašuje se i do Evropy," říká Pavel Kašpar z české neziskové organizace Save-Elephants.

Pes rozezná až 19 pachů. Má za sebou měsíce každodenního výcviku, do něhož se zapojila i liberecká zoologická zahrada. Poskytla hlavně takzvané pachové konzervy tvořené zejména odřezky sloních klů či srsti a šupin exotických zvířat. „Podporujeme využití psů k ochraně biodiverzity. Vždyť pytláci ročně zabijí až 35 000 slonů," uvedl ředitel zahrady David Nejedlo.

Akce a temperament

Na misi se vydá dvouletá fena belgického ovčáka Cama. „Oproti ostatním plemenům vyniká akčností, je temperamentní a zdravá. Odolá extrémním africkým podmínkám. Vyžaduje dril a hlavně ji baví vyhledávání na rozdíl od obrany. Aby ne, na letišti ji čeká prohledat až 120 zavazadel u jediného letadla," vypráví cvičitelka Böhme.

Než Cama odletí do Afriky, pustí ji na letišti do zázemí prostoru pro zavazadla čeští celníci a v Africe fenu čeká ještě měsíc a půl tréninku, než bude nasazena do akce. „Ve většině zemí Afriky zatím nejsou psi využíváni," uvedl Kašpar z organizace Save-Elephants, která projekt pořádá. Výjimkou jsou dva vycvičení psi z Izraele. V Kongu působí od loňského března a našli už desítky pašovaných mrtvých zvířat.

Ve zdokonalení jejich schopností pomáhala i Hana Böhme. „Dali jsme k dispozici naše výcvikové středisko pro trénink psů. Zároveň uvažujeme o možnosti výcvikového kurzu pro psovody z Brazzaville. Další možností je vyslat tam naše dobrovolníky," doplnil šéf výcvikového centra celní správy v Heřmanicích na Liberecku Josef Dušánek.

Mezinárodní obchod se slonovinou je od roku 1989 zakázaný, přesto se s ní na černém trhu stále obchoduje. Cena za kilogram dosahuje až 50 000 korun. Každý den v Africe kvůli tomu uhyne kolem 100 slonů. Ročně napříč celou Afrikou přicházejí sloni až o deset procent populace a hrozí jim vyhubení.