Před pěti lety zabil strom v hrádeckém parku pětasedmdesátiletou Helenu Prchlou. Neštěstí se stalo při vichřici, když se žena vracela domů ze zahrádky.

„Znalecký posudek, který jsme si nechali jako rodina zpracovat, jasně hovořil o tom, že strom byl totálně shnilý. Radnice podle nás zanedbala péči o zeleň, proto jsme hrádeckou radnici žalovali. Požadovali jsme odškodnění ve výši 750 000 korun," uvedl pro Deník pozůstalý syn Miloš Prchlý.

Hrádecká radnice ovšem měla své posudky. V nich stálo, že nic nezanedbala. Okresní i krajský soud žalobu třem pozůstalým sourozencům zamítly, případ skončil u Nejvyššího soudu. I ten se nyní přiklonil na stranu města.

Město podle justice věnovalo dřevinám řádnou péči, naopak žena si počínala neopatrně, když v extrémních podmínkách i přes varování meteorologů procházela kolem parku.

Pokud město pečovalo o park s rozumnou mírou obezřetnosti, nelze pád stromu při větrné smršti přičítat k jeho tíži.

„Preventivní povinnost není možné vykládat jako absolutní povinnost počínat si tak, aby žalovaný, tedy město, v každém okamžiku vyloučil pád každého stromu na jeho pozemcích," stojí v rozsudku senátu s předsedkyní Martou Škárovou.

„Žádný jiný výsledek jsem v podstatě ani nečekal. Sedneme si se sourozenci i s právníkem a probereme další možnosti. V tuto chvíli ještě nevím, zda případ poženeme k Ústavnímu soudu nebo do Štrasburku," řekl k verdiktu syn mrtvé ženy Miloš Prchlý.

Vedení hrádecké radnice mrzí, co se stalo. Chápe, že je to pro rodinu velice bolestivé. Rozsudek nechce příliš komentovat. „Jsem rád, že je to za námi, a že soud rozhodl tak, jak rozhodl. Vím, že celá tato záležitost je pro pozůstalé stále citlivá," uvedl pro Deník starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka (SLK).

STROM, KTERÝ ZABÍJEL, byl prohnilý, ukazuje Miloš Prchlý.