Radnici se ale služby společnosti zdály drahé a nekvalitní, a tak firmě předčasně vypověděla údajně nevýhodnou smlouvu s tím, že si správu zajistí sama, což teď činí. Deník o tom již dříve přinesl informaci

Aktuálně ale přišel na řadu soudní spor a jde o velké peníze. Eltodo totiž považuje vypovězení smlouvy za neplatné a dohoda o narovnání mezi znesvářenými stranami, jak se zdá, není možná. Žalobce Eltodo požaduje kvůli zmařené zakázce za půl miliardy korun mimo jiné i kompenzace, jež jsou pro radnici nepřijatelné.

„Jedna z nich, kterou město nezpochybňuje, jsou peníze, které jsme vložili do obnovy majetku. To je částka přes sto milionů korun. Druhá věc je to, že celá zakázka je kalkulována na 15 let (2006 až 2021). První čtyři roky město platilo nižší fixní částku. Chod jsme v podstatě dotovali a jsme ve ztrátě. Samozřejmě bychom chtěli náhradu škody a případně ušlý zisk," řekl už dříve Deníku jednatel společnosti Eltodo-Citelum Vítězslav Chmelík. Spor se vleče od konce roku 2012. Nyní není vůbec jasné, kdo drží v ruce hlavní vypínač, což se pochopitelně nelíbí opozici.

Zásadní nejasnost

„Kdo má tedy pod kontrolou vypínač pro veřejné osvětlení?" Zajímal se na čtvrtečním zasedání zastupitelstva Josef Šedlbauer (Změna). „Ten má v rukou věřitel, kterého dnes neumíme označit," přiznal právník Martin Heřmánek, který Liberec ve sporu zastupuje.

A dodal: „Je pravda, že společnost Eltodo momentálně znemožňuje Liberci, aby samostatně odebíral elektrickou energii. Město tak ani pořádně neví, kdo energii dodává. Odpovídající platby za ni jsou proto posílány do soudní úschovy, protože přesně neznáme dodavatele, věřitele. Operátorů na trhu je příliš mnoho, snažíme se to vyjasnit," sdělil koaličním i opozičním zastupitelům právník .

Přes všechny komplikace kolem veřejného osvětlení přichází opozice ale i s pozitivním hodnocením celé kauzy.

„Jsem rád, že město smlouvu vypovědělo. Na její nevýhodnost jsme dlouhodobě poukazovali. Pokud se podaří, aby si město zajišťovalo osvětlení samo, pak ročně ušetří přes deset milionů korun," uvedl Jaromír Baxa (Změna).

Další soudní jednání je stanoveno na polovinu května, přičemž ani jedna ze stran nehodlá od svých požadavků ustoupit.

„To, co zažíváme v Liberci je zcela unikátní. Spravujeme veřejné osvětlení a semafory v 80 českých městech a nikde podobné problémy nemáme. Určitě nám to nedělá dobrou reklamu," uzavřel Chmelík.