I zde, podobně jako na jiných památkových objektech v naší republice, letos zaznamenali větší zájem veřejnosti o prohlídku. Sloupský skalní hrad s barokními poustevnami za období od dubna do konce října navštívilo celkem na 37 000 lidí.

„Nejdůležitější bylo, že se nám ve spolupráci se specializovanou firmou podařilo ještě před začátkem hlavní sezóny úplně odstranit následky loňské havárie a pádu části skalního masivu v horních partiích hradu," řekl Ivan Volman, který je nájemcem a správcem tohoto unikátního objektu.

„Kromě toho jsme začali ve vyšlapaných místech na ochozech a schodech postupně odstraňovat nevhodné betonové záplaty a nahrazovat je výplněmi z umělého kamene. Také se zde objevily nové kované mříže a další doplňky."

Prioritou i do budoucna bude bezpečnost návštěvníků a průběžné sledování změn, které se projevují na stavu pískovcového skalního masívu. „Pracovníci zmíněné chomutovské firmy již před dvěma roky umístili v méně stabilních místech na západní straně skály čidla, s jejichž pomocí může být zaznamenán sebemenší pohyb," upřesnil Ivan Volman.

„Navíc jsme se domluvili, že tito odborníci budou provádět pravidelné každoroční prohlídky a kontroly stavu celého objektu, aby se eliminovala možná rizika," dodal kastelán sloupského hradu.

Marie Čcheidzeová