Pro české návštěvníky jsou výstava i ostatní expozice na Königsteinu opatřeny českými texty.

Nejvzácnější je Napoleonův klobouk

Celkem 19 různých institucí zapůjčilo materiály a dodalo obrazové předlohy. Nejvzácnějším exponátem je originální Napoleonův dvourohý klobouk, tzv. bicorn či česky „dvourohák". Tento exponát na výstavu zapůjčilo Armádní muzeum v Paříži. Napoleon měl klobouk na hlavě ve Francii při své poslední bitvě roku 1814 a je velmi charakteristickým módním doplňkem jeho uniformy. Návštěvníci jej nesmí fotit a po celou dobu trvání výstavy bude uzamčen ve skleněné vitríně.

Nepřehlédnutelným exponátem je 16 čtverečních metrů velká mapa Saska, nalepená na podlaze výstavní síně. Ukazuje hranice Saska v letech 1806 a 1815 i místa jednotlivých bitev. Kromě toho výstava prezentuje bojové scény a dobové portréty významných osobností, jakož i velké množství historických zbraní.

Draze zaplacené spojenectví

Napoleonskou éru v Sasku přiblíží návštěvníkům pevnosti celá řada zapůjčených exponátů a historických dokumentů. Expozice začíná rokem 1806, kdy byla u Jeny (Auerstedt) poražena prusko-saská armáda. Po této bitvě se Saské kurfiřtství přidalo na stranu svého dosavadního soupeře Francie. Na oplátku povýšil Napoleon Saské kurfiřtství na království a z kurfiřta Friedricha Augusta III. se stal král Friedrich August I.

Za toto spojenectví zaplatilo Sasko vysokou cenu. V následujících letech bojovala saská armáda s těžkými ztrátami po Napoleonově boku proti Prusku, Rakousku a Rusku. S porážkou Francie v ruském tažení roku 1812 a porážkou v bitvě národů u Lipska v následujícím roce byl osud Saska zpečetěn. Na Vídeňském kongresu v roce 1815 rozhodli vítězové Prusko, Rakousko a Rusko, že polovina území Saského království připadne Prusku.

Výstava „Sasko a Napoleon smlouva s ďáblem" vykresluje prostřednictvím velkého množství historických exponátů živý obraz těžkých následků saského spojenectví s Napoleonem.

Napoleonská vojska pod pevností

Dne 20. června 1813 navštívil Napoleon pevnost Königstein. V kronice pevnosti stojí, že tato „inspekce" trvala pouhou hodinu a že se během tohoto krátkého pobytu vyjádřil o pevnosti s uznáním. Dále se píše, že odmítl nabídnutá nosítka pro zpáteční cestu dolů z pevnosti.

Po této inspekci nechal Napoleon zbudovat vojenskou silnici od Stolpenu až k Labi u Königsteinu a vytvořit dva pontonové mosty přes řeku. Na ochranu mostů byl na Liliensteinu zřízen opevněný vojenský tábor. Na protějším břehu chránil mosty Königstein.

V červenci musela pevnost uvolnit 22 děl včetně munice pro posílení francouzského opevněného tábora. Kromě toho vystřídal dosavadního velitele plukovník von Warnsdorf. Vzhledem k tomu, že Napoleon svým spojencům nedůvěřoval, přesunul v srpnu 485 francouzských vojáků přímo na Königstein.

Jednotky Francouzů opouštějí Sasko

Šestého října 1813 opustili poslední francouzští vojáci Königstein a vyklidili tábor na Liliensteinu. Zůstalo tu 22 pevnostních děl. Posádka a místní obyvatelé dopravili tato děla ve velmi krátkém čase zpátky na Königstein. Hned druhý den nato území obsadila nepřátelská vojska a počala s demolicí francouzského tábora.

O čtyři dny později uzavřel velitel pevnosti se spojenci dohodu, která přislíbila Königsteinu neutralitu a ustanovila pravidla lodního provozu na Labi. Königstein si svou neutralitu zachoval až do návratu saského krále Friedricha Augusta I. ze zajetí v červnu 1815. Byl tím pádem jediným místem v celém Sasku, které podléhalo králi, jediným ostrovem uprostřed území okupovaného Ruskem a Pruskem.

Užitečné informace

Pevnost Königstein

Magdalenenburg (Magdalénin hrad)
Termín: do 3. listopadu 2013
Otevřeno: pevnost je otevřena denně 9.00 - 18.00 hodin, pokladna zavírá o hodinu dříve
Vstupné: 8 / 6 eur, rodinné (tj. max. 4 děti do 16 let + 2 dosp.) 21 eur

Audioguide v češtině 2,50 eura (k dispozici jsou i další jazyky), ke každému audioprůvodci za 2,50 eura je jeden dětský (6-12 let) zdarma.

Další informace v češtině:www.festung-koenigstein.de

Český blog www.drazdany.info/koenigstein
Kudy do pevnosti: asi 30 km jihovýchodně od Drážďan, 10 km od města Pirna.
Mapa: www.festung-koenigstein.de/index.php/prijezd.html