Přestřelky kolem přípravy Integrovaného plánu rozvoje území Liberec Jablonec nad Nisou (IPRÚ) neutichají. Jak už Deník psal, minulý týden zkritizovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová nedostatečný stav přípravy tohoto strategického dokumentu, teď se k ní přidali i Starostové pro Liberecký kraj. „Celou přípravu provází netransparentnost, my jako zastupitelé nemáme žádné informace o chystaných projektech a navíc kritéria pro jejich výběr jsou nejednoznačná," shrnuje hlavní výtky Starostů jejich liberecký předseda Michal Hron.

Ve hře je totiž hodně. V řeči čísel dvě miliardy korun, které mají přijít na rozvoj území Liberce a Jablonce a přilehlých obcí Hodkovice, Rádlo, Chrastava, Bedřichov, Janov a další. Částka je to obrovská, o to pečlivější přípravu dokumentu proto ministerstvo pro místní rozvoj požaduje. „Je pravda, že máme co dohánět, takže jsme si naplánovali schůzky na ministerstvu a budeme se snažit nastavit harmonogram, kterým zrychlíme přípravu. Bylo by neodpustitelné, kdyby území Liberec, Jablonec a další obce o tyto peníze přišly. Dotažení této věci vnímám jako jeden ze svých nejdůležitějších osobních úkolů ve funkci primátora," uvedl Tibor Batthyány (ANO).

A Starostové se toho chytli. „Navrhujeme převést odpovědnost a gesci za přípravu IPRÚ na primátora Batthyányho a odebrat ji náměstkovi Korytářovi," říká Hron. V něm Starostové vidí hlavní příčinu údajného nezdaru.

„Tato kauza přesahuje běžný rámec politických šarvátek," říká Korytářův předchůdce na radnici Jiří Šolc (SLK). „Z vlastní kapsy Liberec ani další obce na ty projekty nemají. Jenže přípravu dokumentu provází minimum informací, nikdo vlastně pořádně neví, co a jak se připravuje."

Průšvih? Odmítám

Jan Korytář (ZpL) se proti vzneseným výtkám ohrazuje. „S paní ministryní už jsem se spojil, aby mi přesně sdělila, co jí na přípravě vadí. Já sám si žádných chyb vědom nejsem. V řídícím výboru IPRÚ mají navíc Starostové svého zástupce Jaroslava Zámečníka, takže říkat, že nemají o průběhu žádné informace, je trochu divné."

Korytář rovně popírá, že by kritéria pro výběr projektů byla vágní a nestandardní. „Ta kritéria jsou přesně daná a řídící výbor je schválil." Ke Starostům se ale v této výtce přidává i Liberecký kraj. Ten teď odmítl nominovat svého zástupce do jedné schvalovací komise. „Přijde nám, že systém hodnocení není standardní, ta kritéria nejsou jasná. Obáváme se, že spousta žadatelů své projekty ani nepřihlásila, protože vlastně nevěděla, na základě čeho budou ohodnoceni, a neví to pořádně ani sami hodnotitelé," říká náměstek hejtmana Marek Pieter (SLK).

IPRÚ má přitom přinést peníze do rozvoje daného území. „V každém případě ale odmítáme další zbytečné hotely, předražené akvaparky a podobně," varovala před týdnem ministryně Šlechtová. Projekty musí přesně korespondovat se strategií rozvoje celého území, ne pouze Liberce nebo Jablonce. Podle Korytáře ale ani samo ministerstvo nemá přesnou představu co chce. „Z toho programu úplně vypadly věci týkající se životního prostředí, zdravotnictví nebo kultury, na to peníze čerpat nepůjdou, i když před rokem se s tím počítalo." Podle Korytáře teď budou probíhat intenzivní jednání a finální práce. „Mohu všechny ujistit, že pro dokončení IPRÚ děláme maximum."