Drobné krádeže, obtěžování, ztráta bezpečí a soukromí. Tak podle některých obyvatel vypadá soužití v městské části Poříč.I proto tu vznikla petice. „Bydlím tady celý život a desítky let se tu žilo spokojeně. Ale jen za posledních několik měsíců zmizelo nějaké železo, poklopy na kanalizaci a třeba i švestky," vypráví Ludmila Havlinová, organizátorka petice, která žádá instalaci kamerového systému do ulice Slunečná. Její dům, kde často tráví čas o samotě její matka, čelí nájezdům často

„Na branku jsme dali ostnatý drát, který ještě nainstalujeme po celém plotě, koupili jsme si svou kameru," popisuje Havlinová, jak sama brání svůj majetek.

Ve školce, která stojí ve stejné ulici. mají zkušenosti se sběrači kovů také. „Za plného provozu nám sebrali tři muži velkou železnou rohož před vchodem. Naštěstí je kdosi viděl, tak jsme ihned volali na policii a do sběrny surovin. Odtud nám ji přivezli zpět," popsala Eva Dvořáková, ředitelka MŠ Slunečná.

„Připravujeme rozšíření kamerového systému, ale chceme jej rozšířit do krizovějších míst. Třeba na autobusové nádraží nebo na náměstí 3. května," sdělil André Jakubička, starosta Železného Brodu.

Podle jeho slov je stav městské části Poříč dědictvím z minulosti.

„Zanedbával se stav objektů, byli sem sestěhováni sociálně méně přizpůsobiví. Zároveň ale musím konstatovat, že Poříč je v dalece lepším stavu, než jiné části jiných měst, kde žijí sociálně nepřizpůsobiví, a to i na Jablonecku," popsal starosta.

Bytový podnik města počítá do dalších let s investicemi do oprav zejména takzvaných dělnických domů.

Zkušenosti převážně s dětmi a mladistvými z řad zdejších obyvatel má i druhá mateřská škola situovaná na Poříči. „Ničí nám plot a vybavení zahrady. V poslední době to odnesla trampolína, po víkendu byla zlámaná," popsala ředitelka MŠ Stavbařů Hana Poláková. Škody se snaží eliminovat různými způsoby.

Mateřská škola dokonce investovala do levnějšího kamerového systému, aby měla přehled o tom, co se tu děje o víkendech.

„A jako další preventivní opatření několikrát do roka měníme zámek na vchodových dveřích," doplnila Poláková, která by rozšíření městského kamerového systému také uvítala. „Ale jinak jsem se tady již naučila žít, ono to jinak nejde. Děti z okolí znám a sem tam si s nimi promluvím," dodala.

Skoro uprostřed městské části stojí budova, ve které je zdravotní středisko a Městská knihovna. Nad vchodem do knihovny kamera je. Ale zas tolik nepomáhá.

„Převážně děti si sem chodí odpoledne posadit, někdy mají lidé vůbec problém k nám vejít. Hrají tu karty o peníze, před vchodem je každý den nepořádek, schody poplivané," vypráví vedoucí Městské knihovny Dana Hudíková. „Alespoň se už neztrácí peníze," pochválila přece jen kamerový systém.

Město má sice připravený projekt na přemístění knihovny do objektu bývalého výměníku na nábřeží Obránců míru, stále však marně vyhlíží vhodný dotační program, do kterého by projekt přihlásilo. „Navíc, když dáme knihovnu jinam, neuškodíme Poříči ještě více? Možná že lepší by bylo zaměřit se na tuto městskou část, upravit ji a zkulturnit," myslí si Jakubička.