Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Doksy daly zelenou rybolovu, studenti budou stavět sněhuláky pro Afriku

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultura i sport.

25.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník

Zastupitelé Doks dali zelenou sportovnímu rybolovu na jezeře

Doksy - S prvním dubnovým dnem by měla začít rybářská sezona na Máchově jezeře. Sportovní rybolov, který byl na jezeře naposledy možný počátkem 80. let minulého století, posvětili na svém lednovém jednání zastupitelé Doks. Rybolov se tak stane další významnou službou, kterou nabídneme v oblasti cestovního ruchu. Povolení k rybolovu by Obecně prospěšná společnost Máchovo jezero chtěla začít vydávat už během března. Lov ze břehu bude povolen pouze na vyhrazených místech. Jeden úsek v Doksech a dva ve Starých Splavech budou označeny cedulemi. V prostoru kemp Borný a hotelu Port bude rybolov určen pouze pro ubytované hosty.

Studenti budou stavět sněhuláky pro Afriku

Českolipsko - Dvě školy z Českolipska se zatím zapojily do čtvrtého ročníku projektu Sněhuláci pro Afriku. Sněhuláky budou příští týden stavět studenti českolipské Euroškoly a také žáci ZŠ Stružnice. Děti dávají dobrovolný příspěvek, z něhož je hrazena doprava kol českých dárců dětem do Afriky. Ty se tak mohou dostat do školy. Bez kola je pro ně mnohdy vzdělání nedosažitelné, vzdálenosti do škol jsou obrovské. Příštím týdnem však akce nekončí, školy a organizace, jež by měly zájem projekt podpořit, se stále ještě mohou přihlásit na www.snehulaciproafriku.cz.

Vzácné bučiny u Dubé patří státu

Českolipsko - V uplynulém roce se Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) podařilo vykoupit na území CHKO Kokořínsko Máchův kraj rozsahem i finančním objemem významná lesní území. Mezi ně patří i pozemky v přírodní památce Osinalické bučiny na samém kraji Českolipska, které agentuře nabídl soukromý vlastník. AOPK vykoupila celou památku o rozloze sedmi a půl hektarů, kterou tvoří bukový les s významným výskytem orchidejí, například vstavače nachového. Osinalické bučiny leží nedaleko Dubé u hranic se Středočeským krajem.

Přednáška ke Dni památky obětí holocaustu

Česká Lípa - V Městské knihovně v České Lípě se 26. ledna uskuteční od 17.00 v čítárně přednáška s názvem: Každý člověk má jméno, které mu dal Bůh, jeho otec a matka. Přednáškou provede Mirka Kadlecová. Akce se koná při příležitosti mezinárodního Dne památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna.

Na ubytovně chybí elektrické rozvody

Česká Lípa - Opuštěnou městskou ubytovnu ve Svojsíkově ulici v České Lípě navštívil tento týden zloděj. Do objektu se dostal po rozbití okna v přízemí a potom zde odcizil elektroměry ze 17 rozvodných skříní a ze zdi vytrhal elektroinstalaci. Zatímco hodnota odcizených kabelů činí zhruba 25 000 korun, škodu na poničeném zařízení odhadli zaměstnanci města na nejméně 85 000 korun. „Případ objasňují policisté místního obvodního oddělení policie. Pachatel, po kterém nyní pátrají, se bude v případě dopadení zodpovídat z přečinů krádeže a poškození cizí věci," říká mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Řidič automobilu ujel od nehody

Česká Lípa - Dosud neznámý řidič ujel minulý čtvrtek večer z místa nehody, kde došlo i ke zranění. Ke střetu dvou aut došlo cestou z Nového Boru na Českou Lípu. Nehodu zavinil řidič automobilu Škoda Fabie, který nedodržel dostatečný rozestup a nepřizpůsobil jízdu namrzlé vozovce a narazil do vozu Ford Focus, který jel před ním stejným směrem. Pachatel, který nehodu zavinil, poté z místa nehody ujel. Při srážce došlo k lehkému poranění spolujezdkyně z fordu. Policisté po řidiči pátrají.

Nepolepšitelný lupič znovu kradl

Česká Lípa - Muž, který teprve loni v srpnu opustil brány věznice, se ani pobytem za mřížemi nijak nepolepšil. Letos v lednu třicetiletý lupič kradl znovu, a to hned dvakrát. Neostýchal se vloupat do skleněné vitríny v obchodním domě Andy v České Lípě, kde ukradl z prodejní galanterie dva řetízky a čtyřicet přívěsků z chirurgické oceli a zlata, jejichž hodnotu majitel vyčíslil na celkem 4 400 korun. Jen pár dní předtím zase ukradl kolo v hodnotě 10 000 korun z kolárny panelového domu v Brněnské ulici v České Lípě. „Ve středu si pachatel převzal od policistů usnesení o zahájení trestního stíhání pro přečiny krádeže a porušování domovní svobody. Hrozí mu tři roky odnětí svobody, " uvedla Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie.

Záchranáři prošli školením v nových sanitkách

Liberecký kraj - V uplynulých dnech absolvovalo 180 řidičů záchranné služby v Libereckém kraji zaškolení ke všem 20 novým sanitním vozidlům, které začne záchranná služba v celém regionu používat. „V náročném terénu polygonu firmy Mercedes-Benz v Praze si řidiči vyzkoušeli jízdní vlastnosti nových sanitek a zdokonalili své reakce v nepředvídatelných situacích. Podrobně se seznámili s vybavením vozů, manipulací s nosítky, včetně speciálních nosítek pro těžší pacienty. Naučili se také pracovat s vozidlovými tablety," informovala Lenka Moravcová, mluvčí krajské záchranky.

Dobrá zpráva pro studenty

Česká Lípa - Ve středu 27. ledna bude v klubovně Vlastivědného muzea a galerie zahájen další ročník Historicko antropologického semináře 2016. Bezplatný vzdělávací program, s možností terénních exkurzí, je určen všem zájemcům o archeologii, historické vědy a památkovou péči Přednášky jsou vhodné pro studenty vyšších ročníků gymnázií, odborných škol, pedagogy i pro pracovníky kulturních a informačních center či začínající badatele. Seminář se snaží vystupovat jako mezičlánek mezi střední školou a univerzitou, nabízí i pomoc při přípravě na přijímací zkoušky.

Přednáška v novém termínu

Česká Lípa - Pozor! Přednáška významného domácího novináře a ředitele iniciativy Post Bellum Mikuláše Kroupy, která se měla uskutečnit minulý čtvrtek od 19 hodin v Akademii Jana Amose Komenského, se přesouvá na nový termín. Nově se uskuteční až ve čtvrtek 4. února. Čtyřicetiletý rozhlasový reportér Kroupa je synem disidenta Daniela Kroupy a v minulosti pracoval pro ministerstvo obrany, BBC i Český rozhlas. V rámci iniciativy Post Bellum (latinsky: po válce pozn. red.) zaznamenává vzpomínky na dobu války a Protektorátu i komunistické diktatury.

Stašová s Dlouhým vyprodali divadlo

Česká Lípa - V rekordním čase vykoupili lidé lístky na představení Vím, že víš, že vím, se kterým na konci února přijedou do Jiráskova divadla v České Lípě Simona Stašová a Michal Dlouhý. Zájem je i o další představení, které během druhé poloviny sezony divadlo nabídne. Několik desítek vstupenek zbývá na hru Žena za pultem 2: Pult osobnosti, kterou v březnu přivezou Oldřich Kaiser a Jiří Lábus a pět volných míst nabízí divadlo na Deštivé dny, které v květnu nabídnou herecký koncert Richarda Krajča a Davida Švehlíka.

Záchranná služba bude mít nový informační systém

Liberecký kraj - Nový informační systém představí tento týden Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje. Fungovat začne od 1. února, představení nového systému se odehraje v sídle záchranné služby v areálu Krajské nemocnice v Liberci. Prostřednictvím nového informačního systému budou přijímána tísňová volání na lince 155 a prováděna operační řízení výjezdových skupin. Nový systém a proces jeho vzniku představí v Liberci hejtman Libereckého kraje Martin Půta, krajský radní pro zdravotnictví Petr Tulpa, ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Vladimír Hadač a vedoucí operačního střediska Petr Matějíčka. Systém má zlepšit podmínky pro práci operátorů i posádek v terénu.

Batthyány rezignoval na pozici předsedy krajského Hnutí ANO

Liberecký kraj - Primátor Liberce Tibor Batthyány rezignoval na funkci krajského předsedy ANO v Libereckém kraji. Nového si členové vyberou na krajském sněmu 19. února. „Rezignoval jsem z časových důvodů. Nemohl bych funkci krajského předsedy zodpovědně vykonávat a možná by se to mohlo do budoucna nepříznivě projevit," uvedl jako důvod Batthyány pro ČTK. Vedením ANO v Libereckém kraji byla dočasně pověřena poslankyně z Jablonce nad Nisou Jana Pastuchová. Na krajském sněmu bude ANO kromě volby nového předsedy schvalovat i kandidátku pro podzimní krajské volby. V čele kandidátky by měl být ředitel českolipské nemocnice Jaroslav Kratochvíl. Sám Batthyány nehodlá útočit ani na pozici krajského zastupitele. Jak před časem sám uvedl, pokud se na kandidátce objeví, tak jen na konci a do počtu. Přednější je pro něj práce primátora Liberce.

Zloději okrádají nepozorné lyžaře. Pozor na horách

Liberecký kraj - Policisté ve čtvrtek zaznamenali hned dva případy krádeží lyží, které majitelé u sjezdovek nechali volně odložené. První případ šetří policisté ze Smržovky. Neznámý pachatel odcizil sjezdové lyže s hůlkami v hodnotě 7.700,- korun, které majitel měl položené před občerstvením Stodola pod sjezdovkou Špičák II v Albrechticích. Další dva páry sjezdových lyží byly odcizeny na Severáku v Janově Hraběticích. Jednalo se o carvingové lyže Blizzard dlouhé asi 140 145 cm a dětské sjezdové lyže Völkl Racetiger délky 80 cm v celkové hodnotě 6.299,- korun. Tyto lyže v době krádeže byly volně odloženy poblíž toalet. Oba skutky byly kvalifikovány jako krádež, za níž hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dva roky. Policisté upozorňují lyžaře, aby lyže a další vybavení nenechávali bez dozoru. Volně odložené věci lákají zloděje. Pozor by si měli dávat lyžaři i na parkovištích při příjezdu a odjezdu.

Střelci z Manušic ovládli závod v Liberci

Liberec, Manušice - Sportovní střelecký klub z Manušic nemá o talenty nouzi. V neděli 17. ledna se v Liberci konalo poslední čtvrté kolo tradiční Liberecké vzduchovkové ligy. V puškových disciplínách vstoje sportovci z SSK Manušice zvítězili ve všech kategoriích, mimo veteránů. Do 16 let zvítězila Karolína Brabcová, do 18 let Vlasta Bartoníčková, kdy hned za ní na druhou příčku se zařadila Anarzaya Byambaa, v ženách zlato vybojovala Michaela Širlová a v mužích Jaroslav Špitálský.

Klání mladších přípravek vyhrály Doksy

Česká Lípa - Fotbalový klub Arsenal Česká Lípa uspořádal ve staré hale Lokomotivy turnaj pro mladší přípravky za účasti 6 týmů. Suverénem celodenního klání se stal celek TJ Doksy, který ve všech utkáních zvítězil, aniž by obdržel jediný gól. Druhou příčku obsadila mladší přípravka Arsenalu „A", která si výhrou 2:1 v závěrečném a velmi napínavém utkání se Svorem zajistila stříbrné medaile. Třetí místo obsadili hráči Horní Libchavy. „Děkujeme všem hráčům za předvedené výkony a samozřejmě rodičům za přízeň v průběhu celého turnaje. Věřím, že je kluci svými výkony potěšili. Poděkování patří též všem, kteří se podíleli na uspořádání tohoto zajímavého turnaje," uvedl trenér Pavel Jandáč.
Arsenal A (branky): Stehlík - Plechatý, Holubová, Rývora (2), Jandík (4), Novan, Milner (1), Slovák, Bilko (4).

Autor: Redakce

25.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské koleje. Ilustrační foto.
8

Univerzitní koleje hlásí stop stav, tisíce studentů jsou bez ubytování

Stanislav Šulc.
12

Pohledem Stanislava Šulce: Není Německo jako Německo

AKTUALIZOVÁNO

Herec Jan Tříska se zranil při pádu z Karlova mostu, je ve vážném stavu

Herec Jan Tříska leží ve vážném stavu v nemocnici. Zranil se včera po pádu z Karlova mostu v Praze. Populární český herec měl od pondělí natáčet film Na střeše. 

Kobyla spadla do díry u bazénu. Před utonutím ji zachránili hasiči a jeřáb

/FOTOGALERIE/ V technické šachtě bazénu se zaklínil kůň v Lelekovicích na Brněnsku. V neděli ráno našel majitel kobylu uvězněnou v šachtě s otvorem o průměru zhruba metr a půl. V následujících minutách nastalo drama, prostor se totiž začal plnit vodou z přilehlého bazénu, podle hasičů patrně kvůli poškozenému potrubí.

AKTUALIZOVÁNO

Německé kroje nebo prezident ve frontě. Uživatelé se baví německými volbami

Německé volby byly tématem nedělního dne. Za velkého zájmu odvolila i německá kancléřka Angela Merkelová. Na místě na ni čekaly desítky novinářů. Na mnoha místech se tvořily fronty. Tu si kvůli velkému zájmu musel vystát i současný prezident Frank-Walter Steinmeier. Ještě větší pozornost však vzbudili někteří občané, již přišli volit v krojích.

Nejvyšší soud staví přístavbu za 114 milionů. Soudní procesy to nezkrátí

Deset lidí v jedné kanceláři, chybějící klimatizace a katastrofální stav knihovny. To jsou problémy současného sídla Nejvyššího soudu v brněnské Burešově ulici. Vyřešit je má nová přístavba za 114 milionů korun. Procesy se ale ani díky ní nezkrátí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení