Řešit zapeklitou a eticky a psychicky velmi těžkou otázku kam s lidmi, kteří už nemohou zůstat na lůžkách odlehčovací služby Domova s pečovatelskou službou a nemohou se vrátit domů, nemusí od včerejška Centrum zdravotní a sociální péče v Liberci (CZASP). Alespoň zatím. Právě včera se totiž v jeho prostorách v Burianově ulici otevřela nová služba domov pro seniory Kopretina. Odborníci v sociální oblasti doufají, že jde o první, nikoli poslední vlaštovku.

Podobné služby by tu dávno měly být

Kopretina je zatím nízkokapacitním zařízením, v současné době nabízí klientům CZASP šest lůžek, do budoucna by se ale měla kapacita rozšířit až na deset míst. „Vzhledem k demografickému vývoji, tedy k tomu, že populace stárne, je už ale teď jasné, že to stačit nebude. Už dnes bychom využili určitě 20 míst. Zatím jsme ale rádi, že se zřízení tří pokojů podařilo," říká ředitelka CZASP Lenka Škodová. A vysvětluje, proč je nová služba tak důležitá.

„Je to dobré pro klienty. Pro ty je stresující už fakt, že odcházejí z vlastního domova a jdou do domova s pečovatelskou službou (DPS). Tam si zvyknou na prostředí, sousedy, zaměstnance. A ve chvíli, kdy přijde nemoc a musejí například být v léčebně dlouhodobě nemocných a po návratu už se o sebe nezvládnou postarat, je to pro ně další psychická zátěž. I proto vznikla odlehčovací služba, která ale má limity. Klient v ní může být jen rok. A když ta doba uplyne a člověk se není schopen o sebe postarat a ani nemá nikoho blízkého, kdo by to udělal, vyvstával problém," líčí Škodová.

Teď je díky Kopretině vyřešený. Klienti odlehčovací služby prostě v domově zůstanou, jen přejdou do jiného režimu do režimu Domova pro seniory.„Lidé pak nemusí čelit další stresové situaci, která by znovu při změně prostředí, personálu a režimu hrozila. Zůstanou tam, kde to znají, kde mají známé a kde je o ně 24 hodin denně postaráno," doplňuje Škodová.

Podle ní jde o systém, který v Libereckém kraji nikdo jiný nenabízí a i v rámci celé republiky je mezi prvními.

„I když to u nás už dávno mělo být. V zahraničí už léta podobné systémy fungují. Například v Holandsku se tomu říká schody. Lidé zůstávají v jednom domě, ale mění se jen patra jejich pobytu. Podle jejich kondice. Když jsou soběstační, mají byt v domě s pečovatelskou službou v jednom patře. Jak se mění jejich potřeby, sestupují do jiných pater. Tam je intenzivnější péče. Lidé a prostředí ale zůstávají stejní," popisuje ředitelka.

Růžové pokoje dýchají pohodou

Nově vytvořené pokoje pro Kopretinu jsou vymalované růžově a na první pohled vypadají jako útulné dobře vybavené pokojíčky. Je v nich kuchyňský kout, sociální zařízení uzpůsobené péči o seniory, velká televize, lze vyjít na balkón. Při slavnostním otevírání hosty nadchly. „Jsem ráda, že se povedlo službu prosadit a že jde o pokoje takhle krásné. Vždyť jde o službu, kterou bude možná potřebovat každý z nás. Nikdo neví, kde ve stáří skončí," podotkla primátorka Liberce Martina Rosenbergová, která je zástupcem zřizovatele.

CZASP má v současné době 870 klientů. Nabízí terénní pečovatelskou službu, bydlení v DPS, odlehčovací službu nebo třeba ambulantní odlehčovací službu. Podrobnosti o veškerých službách lze najít na www.czasp.cz.