Deníku to potvrdil ředitel Městských lesů Liberec Jiří Bliml. Největší škoda, kterou zloději způsobili, byla před časem vyčíslena v Machníně, kde bylo nelegálně vytěženo dřevo za 56 000 korun.

Krást dřevo se v kraji nyní vydávají desítky lidí denně. Nejčastěji berou ale jen soušky a vývraty. Jen zlomek z nich lesníci polapí. Na policii však tyto případy obvykle nekončí.

„My se s nimi vždycky snažíme domluvit, aby na místě za natěžené dřevo zaplatili. Tím je věc skončena. Když věc řeší policie, zbytečně se to táhne a nakonec kvůli nízké škodě věc skončí jen na přestupkovém řízení,” zdůvodnil Bliml, proč volí lesníci mírnější způsob řešení.

Někdy ale ani na něj zloději neslyší. Za dřevo nechtějí zaplatit a hádají se, že dřevo přece patří všem, když roste v lese. „Někdy jsou ty historky úsměvné, jindy méně. Často si vymýšlejí, že si těžbu dřeva s někým domluvili, neumí ale doložit s kým,” potvrzuje Jiří Bliml.

Z poslední doby vzpomněl případ z Vratislavic, kde lidé přímo u dálnice káceli vzrostlé stromy. Stačili napáchat škodu za 8 000 korun. Bohužel, takové zloděje je těžké poznat a proto je veřejnost k podobným případům slepá. Lidé pomohou tím, že zavolají např. městskou policii či přímo Městským lesům.

„Když vidíte nakladač a partu chlapů s motorovkami, nepřipadá vám to divné, působí jako lesníci,” vysvětluje ředitel. V případě povedené partičky z Vratislavic ale zákon krátký nebyl. Natěžené dřevo se povedlo vypátrat v hospodě, kam ho zloději prodali. Přestože škoda, kterou jim policie spočítala, nakonec byla nižší, než jakou na porostu skutečně způsobili, šlo o jedny z mála zlodějů, kteří za své činy zaplatili. Natěžit si v lese legálně dřevo přitom není vůbec drahé. U Městských lesů Liberec si můžete tímto způsobem přijít na prostorový metr dřeva z jehličnanu cca 150 korun. Prostorový metr tvoří přibližně půl kubíku čisté dřevní hmoty. Stejné množství dřeva z listnatých stromů stojí 276 korun. „V současné době evidujeme asi 100 smluv na takovouto samovýrobu. Cena dřeva roste pomaleji než cena plynu a elektřiny a proto se není čemu divit, že zájem je rok od roku větší,” přibližuje Jiří Bliml.

Příspěvková organizace Městské lesy Liberec dnes hospodaří na 600 hektarech lesa, největší pozemky mají v Lidových sadech a na Ještědu.