Historickým městem roku 2014 se stala v Lomnice nad Popelkou. Slavnostní vyhlášení proběhlo v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Na druhém místě skončil v krajském kole Frýdlant a na třetím Nový Bor. V celostátním kole zvítězil západočeský Cheb.

Liberecký kraj je jedním 
z mála, který oceňuje vítěze krajského kola soutěže i finanční odměnou a pořádá slavnostní vyhlášení. Finanční odměnu ve výši 100 tisíc korun většinou města opět využijí na památkovou péči. „Konkrétně na dokončení letos zahájených akcí z programu regenerace památkové zóny. Jedná se o opravu fasády Tylova divadla, nové dveře ke kapli sv. Jana Křtitele a práce na budově muzea," popsal starosta Lomnice nad Popelkou Josef Šimek.

Vítězná Lomnice nad Popelkou se do Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) dlouhodobě zapojuje. 
V poslední době se ve městě proto podařilo výrazně vylepšit vzhled městské památkové zóny. „Lze jmenovat například obnovu zámku, rozsáhlé opravy radnice a muzea, péče o městský hřbitov. Vloni jsme se soustředili na obnovu Bártovy vily, jednu z dalších architektonicky hodnotných budov z období secese, která byla postavena v roce 1913. Hotova je střecha i obvodový plášť a vila je jako nová," doplnil starosta.

Soupeřilo šest měst

Do krajského kola se v roce 2014 přihlásilo šest měst. „Na 2. místě skončil loňský vítěz, Frýdlant a na bronz dosáhl nováček Nový Bor, dále bodovala města Česká Lípa, Turnov a Hrádek nad Nisou," popsala mluvčí krajského úřadu Blanka Daníčková.

Cena je udělována za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Ministerstvo kultury společně se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska soutěž vyhlašuje již od roku 1994. „Myslím, že je to pro města dobrá motivace," doplnila náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Hana Maierová.

Co možná nevíte o Lomnici

Lomnice nad Popelkou je město 
v okrese Semily v Libereckém kraji. Čítá necelých 6 tisíc obyvatel. Leží v širokém úvalu říčky Popelky ve zvlněné krajině na pomezí Českého ráje a Podkrkonoší, asi 9 km jihovýchodně od okresního města Semily.

Nejstarší zmínku vztahující se 
k roku 1232 najdeme v Dalimilově kronice. Počátkem 19. století zde započala výroba proslulých lomnických sucharů, oplatek a kulatek.

Typické pro město a okolí jsou stavby lidové architektury (vesnická památková rezervace Karlov, roubené domy, dřevěná zvonice), historické, církevní a kulturní památky.

V současné době město nabízí sportovní a kulturní vyžití (divadlo, kino, zámek, městské muzeum a galerie, loutkové divadlo, sportovní hala, zimní stadion, letní stadion, horolezecká stěna, lyžařský areál 
v Popelkách s volně přístupným vyhlídkovým ochozem na skokanském můstku, sportovní letiště, koupaliště, lázeňský dům ad.). V okolí města lze navštívit díky husté síti pěších tras, cyklotras a lyžařských terénů mnoho turistických cílů jako např. rozhlednu, restauraci a sezónní informační středisko na hoře Tábor, zříceniny hradů Kumburk a Bradlec či Smetanovu vyhlídku.

Lomnice je také významným rodištěm českých reprezentantů ve skoku na lyžích. Zdejší oddíl má již osmdesátiletou tradici. Mezi slavné rodáky patří i český olympionik Roman Koudelka. 

(sve, bd)