Membránové procesy technologie 21. století. Tak se jmenuje unikátní seminář, který pro padesát studentů z několika středních škol Českolipska uspořádá v pátek 14. června na Gymnáziu v České Lípě místní sdružení Česká membránová platforma (CZEMP), která spojuje významné průmyslové i akademické subjekty, jež se zabývají vývojem membrán nebo je ve své výrobě využívají.

Cílem neobvyklého semináře, jehož praktickou část povedou také vysokoškolští studenti i lektoři z pražské Vysoké školy chemicko-technologické, je získat zájem mladých lidí, kteří brzy budou rozhodovat o své budoucnosti, právě pro jedinečnou technologii membránových procesů.

Zajímavé uplatnění

„Ve Stráži pod Ralskem se od loňského roku buduje Membránové inovační centrum, kde může řada mladých lidí najít perspektivní zaměstnání," říká Jan Šmíd, ředitel České membránové platformy.

Membránové procesy a Českolipsko Historie výzkumu a vývoje membránových procesů na Českolipsku sahá aždo roku 1975 a týká se Výzkumného ústavu uranového průmyslu. Právě tady začínal průkopník a největší osobnost v oboruIng. Luboš Novák, Ph. D, laureát „domácí nobelovky" Česká hlava, zakladatel a šéf holdingu Mega, autor či spoluautor dvaceti patentů. Jeho zásluhou patří Česko mezi 5 zemí světa, ve kterých se membrány průmyslově vyrábějí. Je také autorem unikátní technologie, která čistí odpadní vody z odkaliště, jež vzniklo po uranové těžbě na Českolipsku.

„Kromě poznatků o membránových procesech a jejich využití v běžném životě tak studenti získají informace o možnostech studia na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, což jistě ocení. Zájemci se rovněž dozvědí o pracovních možnostech v holdingu MEGA ve Stráži pod Ralskem, který svou činnost zaměřuje nejen na výrobu, ale také výzkum a vývoj například právě v budovaném inovačním centru."

Uplatnění zde mohou najít vysoce specializovaní vědeckovýzkumní pracovníci, konstruktéři či technologové, ale i dělnické profese. To činí z celého holdingu velmi perspektivního zaměstnavatele.

Praktická část

Českolipský páteční seminář bude zatím největší, jaký CZEMP dosud organizovala. Studenti se na něm dozvědí, co je membrána, membránové separační procesy či palivový článek. Akce bude mít i svou praktickou část, která zábavnou formou představí chemii a nejrůznější chemické procesy včetně aplikace membránových procesů.

Seminář se koná v rámci projektu se složitým názvem „Akcelerace rozvoje membránových procesů prostřednictvím spolupráce v tematicky orientované síti", který je zaměřený na vzdělávání, popularizaci membránových procesů a také na vydávání učebnic a dalších podpůrných materiálů v rámci oboru.

Projekt, který je spolufinancovaný z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu, připravila právě CZEMP, která sídlí v České Lípě a jejím členy jsou kromě holdingu Mega ze Stráže pod Ralskem také ČEZ, Diamo, Vítkovice Power Engeneering, Technická univerzita v Liberci či pražská VŠCHT.