VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města na Jablonecku jdou do e-aukcí s lidmi

Jablonecko - Čím víc je zájemců, tím atraktivnější pro dodavatele. Města sdružují občany a táhnou do aukčních bitev o ceny energií. Ne všechna.

12.10.2013
SDÍLEJ:

Primátor Jablonce Petr Beitl se zavazuje k vstupu do aukceFoto: MMJ

Ne vždy se podaří aukce tak jako v Liberci, kde vysoutěžená cena činí třiceti procentní slevu.Pojďme se podívat, která města na Jablonecku lákají své občany do elektronických aukcí cen energií.

Ve Smržovce přihlášky probíhaly v průběhu letošního léta.

Železnobrodská radnice zveřejnila nabídku vstupu do společné elektronické aukce obyvatelům v první polovině září. „Nemáme ještě jistý termín, výhledově do samotné aukce vstoupíme v říjnu či listopadu. Již nyní ale víme, že zájem obyvatel bude veliký," přiblížil starosta Železného Brodu André Jakubička.

V Jablonci n. N. magistrát láká obyvatele právě v těchto dnech. Od 2. října tu probíhá přihlašování do elektronické aukce na elektřinu a plyn.

Na kontaktní místo v bývalých prostorách Galerie MY v budově radnice zatím lidé přicházejí spíše pro informaci. „Jdu se pozeptat, o co vlastně jde. Ale slyšel jsem od známého z Prahy, že díky aukci bude mít o dost levnější plyn i elektřinu," přiblížil Jakub Pánek z Jablonce.

Vstup do aukce v Jablonci prozatím smluvně potvrdilo pár desítek lidí. Mezi prvními byl i primátor Petr Beitl, který účast v e-aukci avizoval už od začátku.

„Možnost zapojit se do e-aukce já osobně velmi vítám. Dosud jsem byl spíše pasivní, co se týká cen energií v naší domácnosti," přiznal se primátor.

Na pondělí 7. října připravila společnost A-tender, která aukci ve městě organizuje, veřejnou besedu.

Malý sál v Eurocentru zaplnila asi stovka lidí. „Zájem o e-aukci je v Jablonci velký, takovou návštěvnost jsme nečekali a velmi mě to potěšilo. Lidé byli informovaní, ptali se konkrétně, problematiku znali, ačkoli informační kampaň v Jablonci vlastně teprve začíná," konstatoval po besedě Radek Drmota z pořádající společnosti A-Tender. Hodinu a půl vysvětloval princip aukce a odpovídal na dotazy přítomných.

Pro zájemce o e-aukci je připravena další informativní beseda na 4. listopadu a veřejná bude i samotná aukce, která se uskuteční 11. prosince v odpoledních hodinách. Kontaktní místo, kam mohou lidé přijít uzavřít mandátní smlouvu a tím se stát účastníky elektronické aukce je otevřené každý všední den od 2. října až do 20. listopadu. „Je možné přihlásit i jakékoli odběrné místo na území republiky chatu či byt v jiném městě," informuje Drmota.

KONTAKTNÍ MÍSTO pro Jablonec n. N. (ex-galerie MY)

po a st 8.00 17 h;

út, čt a pá 8 14h.

Telefon: 483 357 405

Tanvald: je tu i riziko

Podle starosty města Tanvald Petra Poláka nemusí vždy elektronická aukce dopadnout dobře. „Město si vybírá dodavatele samo. Po tři roky máme vždy jiného. V prvním roce jsme ušetřili sedm set tisíc korun," popsal Polák.

Proti cenám, které platí tanvaldská radnice, jsou ceny vysoutěžené v e-aukcích jinde srovnatelné. „Zjišťovali jsme vysoutěžené ceny a ty jsou oproti našim odlišné jen minimálně," potvrdil starosta. Osobně by se vstupu do e-aukce trošku bál. „Je to velká zodpovědnost. A lidé nejsou hloupí, informace o nabízených cenách energií si najdou sami," doplnil Polák.

ENA: E-aukce energií mohou zákazníkům přinášet rizika

Elektronické aukce energií mohou přinášet skrytá rizika pro odběratele, kteří při přihlašování do aukce ještě neznají obchodní podmínky vítěze aukce. Uvádí to předběžné výsledky analýzy, kterou připravuje poradenská společnost ENA pro Energetický regulační úřad (ERÚ). Zástupci společnosti na tiskové konferenci varovali, že na konci roku, až se změny dodavatelů po aukcích uskuteční, může na ERÚ přijít vlna stížností od zákazníků.ENA by měla analýzu dokončit a předat ERÚ do poloviny října. Už nyní ale společnost upozorňuje na případ aukce na Praze 12, kterou vyhrála firma existující čtyři měsíce. Společnost podle ENA nemá zatím žádné zákazníky ani internetové stránky, na kterých by byly zveřejněné ceníky a obchodní podmínky. ENA chce kvůli tomu to případu podat ještě tento týden podnět na ERÚ, aby záležitost prošetřil. Vladimír Štěpán z ENA prohlásil, že příklad z Prahy 12 ukazuje na to, jak jsou aukce netransparentní.

„Odběratelé nemají dostatek informací, aby se rozhodli o změně dodavatele, a pak by se mohli divit," řekl Štěpán. „Většinou odběratel jenom tím, že se do té aukce přihlásí, je povinen podepsat smlouvu na dva až tři roky. Přitom nezná podmínky, nikdo mu je nesdělí," uvedl.

Kvůli masovému rozšíření elektronických aukcí v letošním roce Štěpán čeká, že se brzy vynoří stížnosti na nové dodavatele. „Za tři, čtyři měsíce může přijít vlna stížností na regulační úřad, protože za tři, čtyři měsíce ti první odběratelé změní dodavatele," řekl.

Upozornil také na to, že elektronická aukce zejména v případě elektřiny nemusí přinést očekávané úspory. Vítěz aukce sice bude zákazníkům dodávat silovou elektřinu levněji než dosavadní dodavatel, vývoj ceny elektřiny na burze ale podle Štěpána ukazuje, že i bez aukcí bude elektřina zlevňovat.

Problémy může aukce přinést i obchodníkům. Podle Štěpána je pravidlem, že za každého účastníka aukce odvádějí obchodníci pořadatelům aukce stanovený poplatek. Obchodníci ale obvykle nedokážou převzít všechny zákazníky, kteří se do aukce přihlásili, protože řada z nich má smlouvy na dobu určitou, které nemůže vypovědět.

Zástupci ENA zdůraznili, že elektronické aukce jako takové nekritizují a považují je za legitimní nástroj pro prodej energií.

„Někteří dodavatelé, kteří aukce vyhrávají, jsou na trhu zavedení, jsou solidní," řekl Michal Eisner z ENA. „Ne vždycky to musí být úplně špatný nápad, účastnit se aukce. Ale máme bohužel zkušenosti z 80 procent případů, že odběratelé nespokojení jsou," dodal.

Elektronické aukce pro občany v Česku zavedla více než stovka měst. Prvním městem, které tuto službu vyzkoušelo, byly v polovině března středočeské Říčany. K účasti v aukci se přihlašují jednotliví odběratelé, o něž poté soutěží obchodníci s energiemi. Vítězným dodavatelem se stává ten, kdo nabídne nejnižší cenu. Zároveň ale aukční společnosti uvádějí, že pokud by vysoutěžená cena byla vyšší, než kolik už nyní spotřebitel platí, nemusí spotřebitel dodavatele měnit.

Autor: Jan Sedlák, ČTK

12.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.
4 8

Odměna pro šéfa VZP? Až šestinásobek platu. Radní chtějí změnit systém

Různě zdobené účtenky Andreje Babiše neznepokojují. Považuje je za výraz české lidové tvořivosti.
4

Účtenky za pivo? Sorry jako i agent Bureš

DOTYK.CZ

Největší poslanečtí snaživci? Na špici jsou Kalousek i Okamura

Už více než dvě stovky zákonů předložili současní poslanci. Sice jich protlačili jen 26, ale nesmutní z toho. Hlavně, že jsou vidět.

Tisíce květů vzácného šafránu bělokvětého rozkvetly u Lačnova

Tisíce květů vzácného šafránu bělokvětého rozkvetly nyní na loukách a zahradách v okolí Lačnova na Vsetínsku. Lokalit je 18, k největším patří například louka za školou nebo na Sucháčkových pasekách, tam bývá až 20.000 nebo 30.000 květů, řekl dnes Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.

Kvůli dálnici D3 začnou brzy hlídat studny

Specialisté brzy zahájí monitoring studní v okolí budoucí dálnice D3 u Českých Budějovic. Sledovat se bude hlavně výše hladiny vody. V případě, že by byl později s vodou problém, budou mít totiž majitelé nárok na kompenzace, například prohloubení studní.

Jarolím: 6:0? Po první půli jsem těch branek čekal ještě víc

/ROZHOVOR od zvláštního zpravodaje Deníku/ První půle na výbornou, druhá už slabší, celkově však spokojenost. Tak ve zkratce zhodnotil kvalifikační výhru 6:0 nad San Marinem kouč české fotbalové reprezentace Karel Jarolím.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies