VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města na Jablonecku jdou do e-aukcí s lidmi

Jablonecko - Čím víc je zájemců, tím atraktivnější pro dodavatele. Města sdružují občany a táhnou do aukčních bitev o ceny energií. Ne všechna.

12.10.2013
SDÍLEJ:

Primátor Jablonce Petr Beitl se zavazuje k vstupu do aukceFoto: MMJ

Ne vždy se podaří aukce tak jako v Liberci, kde vysoutěžená cena činí třiceti procentní slevu.Pojďme se podívat, která města na Jablonecku lákají své občany do elektronických aukcí cen energií.

Ve Smržovce přihlášky probíhaly v průběhu letošního léta.

Železnobrodská radnice zveřejnila nabídku vstupu do společné elektronické aukce obyvatelům v první polovině září. „Nemáme ještě jistý termín, výhledově do samotné aukce vstoupíme v říjnu či listopadu. Již nyní ale víme, že zájem obyvatel bude veliký," přiblížil starosta Železného Brodu André Jakubička.

V Jablonci n. N. magistrát láká obyvatele právě v těchto dnech. Od 2. října tu probíhá přihlašování do elektronické aukce na elektřinu a plyn.

Na kontaktní místo v bývalých prostorách Galerie MY v budově radnice zatím lidé přicházejí spíše pro informaci. „Jdu se pozeptat, o co vlastně jde. Ale slyšel jsem od známého z Prahy, že díky aukci bude mít o dost levnější plyn i elektřinu," přiblížil Jakub Pánek z Jablonce.

Vstup do aukce v Jablonci prozatím smluvně potvrdilo pár desítek lidí. Mezi prvními byl i primátor Petr Beitl, který účast v e-aukci avizoval už od začátku.

„Možnost zapojit se do e-aukce já osobně velmi vítám. Dosud jsem byl spíše pasivní, co se týká cen energií v naší domácnosti," přiznal se primátor.

Na pondělí 7. října připravila společnost A-tender, která aukci ve městě organizuje, veřejnou besedu.

Malý sál v Eurocentru zaplnila asi stovka lidí. „Zájem o e-aukci je v Jablonci velký, takovou návštěvnost jsme nečekali a velmi mě to potěšilo. Lidé byli informovaní, ptali se konkrétně, problematiku znali, ačkoli informační kampaň v Jablonci vlastně teprve začíná," konstatoval po besedě Radek Drmota z pořádající společnosti A-Tender. Hodinu a půl vysvětloval princip aukce a odpovídal na dotazy přítomných.

Pro zájemce o e-aukci je připravena další informativní beseda na 4. listopadu a veřejná bude i samotná aukce, která se uskuteční 11. prosince v odpoledních hodinách. Kontaktní místo, kam mohou lidé přijít uzavřít mandátní smlouvu a tím se stát účastníky elektronické aukce je otevřené každý všední den od 2. října až do 20. listopadu. „Je možné přihlásit i jakékoli odběrné místo na území republiky chatu či byt v jiném městě," informuje Drmota.

KONTAKTNÍ MÍSTO pro Jablonec n. N. (ex-galerie MY)

po a st 8.00 17 h;

út, čt a pá 8 14h.

Telefon: 483 357 405

Tanvald: je tu i riziko

Podle starosty města Tanvald Petra Poláka nemusí vždy elektronická aukce dopadnout dobře. „Město si vybírá dodavatele samo. Po tři roky máme vždy jiného. V prvním roce jsme ušetřili sedm set tisíc korun," popsal Polák.

Proti cenám, které platí tanvaldská radnice, jsou ceny vysoutěžené v e-aukcích jinde srovnatelné. „Zjišťovali jsme vysoutěžené ceny a ty jsou oproti našim odlišné jen minimálně," potvrdil starosta. Osobně by se vstupu do e-aukce trošku bál. „Je to velká zodpovědnost. A lidé nejsou hloupí, informace o nabízených cenách energií si najdou sami," doplnil Polák.

ENA: E-aukce energií mohou zákazníkům přinášet rizika

Elektronické aukce energií mohou přinášet skrytá rizika pro odběratele, kteří při přihlašování do aukce ještě neznají obchodní podmínky vítěze aukce. Uvádí to předběžné výsledky analýzy, kterou připravuje poradenská společnost ENA pro Energetický regulační úřad (ERÚ). Zástupci společnosti na tiskové konferenci varovali, že na konci roku, až se změny dodavatelů po aukcích uskuteční, může na ERÚ přijít vlna stížností od zákazníků.ENA by měla analýzu dokončit a předat ERÚ do poloviny října. Už nyní ale společnost upozorňuje na případ aukce na Praze 12, kterou vyhrála firma existující čtyři měsíce. Společnost podle ENA nemá zatím žádné zákazníky ani internetové stránky, na kterých by byly zveřejněné ceníky a obchodní podmínky. ENA chce kvůli tomu to případu podat ještě tento týden podnět na ERÚ, aby záležitost prošetřil. Vladimír Štěpán z ENA prohlásil, že příklad z Prahy 12 ukazuje na to, jak jsou aukce netransparentní.

„Odběratelé nemají dostatek informací, aby se rozhodli o změně dodavatele, a pak by se mohli divit," řekl Štěpán. „Většinou odběratel jenom tím, že se do té aukce přihlásí, je povinen podepsat smlouvu na dva až tři roky. Přitom nezná podmínky, nikdo mu je nesdělí," uvedl.

Kvůli masovému rozšíření elektronických aukcí v letošním roce Štěpán čeká, že se brzy vynoří stížnosti na nové dodavatele. „Za tři, čtyři měsíce může přijít vlna stížností na regulační úřad, protože za tři, čtyři měsíce ti první odběratelé změní dodavatele," řekl.

Upozornil také na to, že elektronická aukce zejména v případě elektřiny nemusí přinést očekávané úspory. Vítěz aukce sice bude zákazníkům dodávat silovou elektřinu levněji než dosavadní dodavatel, vývoj ceny elektřiny na burze ale podle Štěpána ukazuje, že i bez aukcí bude elektřina zlevňovat.

Problémy může aukce přinést i obchodníkům. Podle Štěpána je pravidlem, že za každého účastníka aukce odvádějí obchodníci pořadatelům aukce stanovený poplatek. Obchodníci ale obvykle nedokážou převzít všechny zákazníky, kteří se do aukce přihlásili, protože řada z nich má smlouvy na dobu určitou, které nemůže vypovědět.

Zástupci ENA zdůraznili, že elektronické aukce jako takové nekritizují a považují je za legitimní nástroj pro prodej energií.

„Někteří dodavatelé, kteří aukce vyhrávají, jsou na trhu zavedení, jsou solidní," řekl Michal Eisner z ENA. „Ne vždycky to musí být úplně špatný nápad, účastnit se aukce. Ale máme bohužel zkušenosti z 80 procent případů, že odběratelé nespokojení jsou," dodal.

Elektronické aukce pro občany v Česku zavedla více než stovka měst. Prvním městem, které tuto službu vyzkoušelo, byly v polovině března středočeské Říčany. K účasti v aukci se přihlašují jednotliví odběratelé, o něž poté soutěží obchodníci s energiemi. Vítězným dodavatelem se stává ten, kdo nabídne nejnižší cenu. Zároveň ale aukční společnosti uvádějí, že pokud by vysoutěžená cena byla vyšší, než kolik už nyní spotřebitel platí, nemusí spotřebitel dodavatele měnit.

Autor: Jan Sedlák, ČTK

12.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
eet
6

EET: obchodníci s obuví mají strach ze sankcí a kontrol

Donald Trump
2 4

USA rozšířily možnosti pro deportace migrantů

Co je nepřijatelné? Večerní emaily nebo zdrobněliny v doméně

Lidé často v elektronické komunikaci podceňují pravidla slušného chování. Ať se jedná o emaily, esemesky nebo internetové diskuse. Jak na úřední mail?

Lidl dramaticky zvyšuje nástupní mzdu a srovnává platy v regionech

Praha - Diskontní řetězec Lidl zvýší od 1. března nástupní mzdu zaměstnanců v obchodech o 25 procent, ta tak dosáhne 23 333 korun při čtyřicetihodinovém úvazku. Průměrná mzda prodavačů a pokladních bude při stejném úvazku 24 897 Kč.

ODS půjde do sněmovních voleb s podporou Strany soukromníků

Opoziční ODS se dohodla na spolupráci se Stranou soukromníků před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. Předseda ODS Petr Fiala o tom informoval poté, co dnes odpoledne spolupráci podpořila výkonná rada strany. Soukromníci by měli obsadit zhruba 40 míst na kandidátkách ODS, a to ve všech krajích. Podle Fialy svazek zabrání tříštění sil na pravicové straně politického spektra a posílí pozici obou stran do voleb.

DOTYK.CZ

Příjmy začínajících vědců jsou pod hranicí chudoby

V České republice je přibližně 25 tisíc doktorandů. Mnozí na začátku studia pomýšlí na vědeckou dráhu. Ve vědě je přitom čím dál víc důležitá mezinárodní spolupráce. Podle slov předsedkyně České asociace doktorandek a doktorandů Kateřiny Cidlinské však českým studentům současný systém nedovoluje být na této mezinárodní úrovni zcela konkurenceschopní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies