Většinu investičních peněz města by měl nově podle návrhu Jana Korytáře (Změna pro Liberec) spravovat připravovaný Fond rozvoje SML. Ten by zaštítil tři současné fondy a navíc by vznikly nové podprogramy, ze kterých by se peníze čerpaly. Návrh na zřízení jednotného fondu chce Korytář, který je náměstkem primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace, předložit zastupitelům na únorovém zasedání k připomínkám. Fond rozvoje by mohl každoročně rozdělovat zhruba 100 až 200 milionů korun.

Na rozhodování se budou podílet všechny strany

„Naším cílem je vnést do investiční politiky města lepší koordinaci a zajistit zapojením všech stran výběr skutečných priorit,“ vysvětlil Korytář.

Záměr zřídit tento fond navazuje na novou strukturu rozpočtu. Pokud s ním budou zastupitelé souhlasit, konečný návrh by měl být na zastupitelstvu schválen na konci března.

„Navrhujeme, aby ve správní radě tohoto fondu měly své zástupce všechny politické strany zastoupené v zastupitelstvu. Jedná se o jednu z klíčových věcí, kde je potřeba dát prostor i opozici,“ řekl Jan Korytář.

Ačkoliv opozice vítá přizvání do rozhodovacího procesu při rozdělování peněz na investice, ze samotného návrhu Korytáře není tak nadšená.

„Myslím si, že bývalé rozdělení peněz nebylo špatné. Peníze jsou jenom jedny, ať je rozdělíte jakkoli. Vlastně se letos ta celková částka ještě 
o něco snížila. Návrh pana náměstka tak rozdělování peněz nemění, jenom závádí další administrativu, což není moc efektivní. Navíc neví, o čem mluví, když říká, že zřídí dalších osm nových fondů, protože fond je jen jeden a ten má různé podprogramy. Neexistuje fond a podfond,“ řekl zastupitel a bývalý náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc (ČSSD) 
a dodal, že o tom, zdali Korytářův návrh podpoří, se teprve budou rozhodovat.

V současné době město rozděluje peníze skrze osm fondů. Kromě ekofondu, fondu prevence, kulturního fondu, fondu pro partnerskou spolupráci a sportovního fondu existují také fond pro podporu a rozvoj vzdělávání, fond zdraví a Městský fond rozvoje bydlení. První výzvy na letošní rok však vypsalo jen šest 
z nich.

Ve fondu zdraví je k dispozici 800 tisíc korun na projekty, které například podporují aktivity směřující ke zlepšení kvality života. Ve fondu pro partnerskou spolupráci je 100 tisíc, na podporu aktivit protidrogové politiky vyčlenilo město 400 tísíc, na podporu vzdělávání jde půl milionu a ve sportovním fondu se nashromáždilo 750 tisíc korun. Z fondu podporujícího rozvoj kultury ve městě se letos budou moci zaplatiti projekty za 500 tisíc korun.