Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová při své návštěvě Libereckého kraje diskutovala se starosty obcí a měst z Jablonecka na ožehavá témata bydlení sociálně slabých, doplatcích a příspěvcích na bydlení, systému dávek v hmotné nouzi a zaměstnanosti.

„Soukromý spekulant nastěhuje do polorozpadlé ruiny hromadu lidí, stát mu platí a bezmocně zírá, jak ti lidé bydlí,“ popsala jeden z problémů nejen Tanvaldska ministryně Marksová Tominová. Obce totiž nemají v podstatě žádnou páku, jak majitele podobných ruin dohnat k nápravě.

Příklad? Mezivodí

Viz třeba problémový dům ve Velkých Hamrech – Mezivodí.

„V podstatě nemůžeme dělat nic. Majitel obyvatelům před nedávnem na několik týdnů i zavřel vodu,“ popsal starosta Velkých Hamrů Jaroslav Najman.

Dům nemá v přízemí ani jedno okno. I proto, že tu před časem vytekly fekálie z žumpy. Přesto je pach výkalů ve zdech přítomný i dnes. Radnici se podařilo část rodin přestěhovat jinam. „Jde o rodiny, kde mají dospělí alespoň snahu něco se svou situací dělat. Některé zaměstnává i město,“ poznamenal Najman. Jenže – sám se obává, že do „chlívku“, jak dům tituluje, majitel nastěhuje další rodiny.

Majitel se přesto o dům stará. Podle informací ze stavebního úřadu dal odvětrat koupelny. Ano, trubka je natažena od koupelny přes kuchyň. Končí ale ve zdi, ven nekouká. Šalamounské řešení.

Ministryně zástupce samospráv ujistila, že se politici snaží o nápravu. „Hledáme cestu, aby obec na bydlení sociálně slabších měla vliv. Aby ona rozhodovala, které objekty budou určeny pro sociální bydlení,“ vysvětlovala.

Starosty zajímalo i to, zda by stát nemohl regulovat příspěvky na bydlení i v bytových domech. „Aby se vyplácel příspěvek jen do výše nájemného v místě obvyklého,“ poznamenal starosta Najman.

Jak se ale mohou obce bránit přistěhování problémové, sociálně zcela nepřizpůsobivé rodiny? V podstatě nijak, jak znovu dosvědčil Jaroslav Najman. „Odmítli jsme jednu takovou rodinu a bylo na mne podáno trestní oznámení. Starostové jsou vlastně každou chvíli jednou nohou v kriminále,“ přiblížil.

Ministryně práce a sociálních věcí po debatě odjela do Jablonce, kde pracovně poobědvala s primátorem Beitlem.

„Diskuzi s paní ministryní vnímám pozitivně, problémy, s nimiž se tu potýkáme, ať už je to začleňování a zejména sociální bydlení, jsme pojmenovali zcela konkrétně. Paní ministryně pozorně naslouchala a s řadou problémů už byla seznámená. Sociální problematika je velmi široká a vyžaduje spolupráci mezi jednotlivými resorty,“ okomentoval primátor Petr Beitl.

„Věřím, že se nám do konce tohoto volebního období podaří nastartovat a uskutečnit změny, které napraví několikaletý spletitý sociální systém," zaznělo z úst ministryně.

„V Jablonci umíme vytvořit sociální bydlení odpovídajících kvalit a umíme se o potřebné postarat v rámci jejich přístupu a spolupráce, ale musíme mít jistotu, že stát nám dá potřebné legislativní nástroje a přestane vytvářet podmínky k obchodu s chudobou. Postaráme se o své potřebné, ale nechceme budovat systém, který do našeho města přitáhne další skupiny závislé na sociálních dávkách. Ruku v ruce s výplatou sociálních dávek musí být požadována a vymáhána i zodpovědnost," zdůraznil Petr Beitl.