Teď, když už ho několik let nemůžeme slýchat v autentickém vyprávění, těšit se na jeho vystoupení, číst jeho nové knížky, snažíme se polapit alespoň útržky jeho osobnosti od lidí, kteří měli to štěstí se s ním vídat, které přijal do okruhu svých přátel a blízkých lidí.

Takhle napjatě jsem naslouchala vyprávění libereckého lékaře Vladimíra Mareše, který se o něj v posledních letech staral nejen po stránce medicínské, ale dokázal mu po odchodu jeho ženy, paní Běly, nahradit i rodinu a snad i syna. A se stejným napětím jsem očekávala i výstavu, která přiblíží osobnost Miroslava Horníčka z poněkud odlišného pohledu, než jsme zvyklí. Z pohledu jeho pražského domova. Výstavu, která představí autentický náznak vinohradského bytu Miroslava Horníčka, právě včera zahájili na zámku Sychrov.

Proč právě na zámku?

„Ten nápad vznikl velmi spontánně," vysvětluje kastelán sychrovského zámku a zároveň ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Kadlec.

„Zhruba před deseti lety jsem se se svým kolegou ocitl v ulici na pražských Vinohradech, kde Miroslav Horníček žil. Řešilo se, co s vybavením a právě můj kolega měl možnost koupit část pozůstalosti. Už tehdy nás napadla možnost představit Miroslava Horníčka tímto způsobem veřejnosti," vysvětlil kastelán Miloš Kadlec.

„Není to náhoda. Sychrov je pilotní zámek v Čechách, kde se odehrávají věci a akce, které se ještě nikde jinde neuskutečnily," doplnil autor výstavy Milan Svoboda, který působil jako šéf českých kastelánů. Jak dodává, s Miroslavem Horníčkem se s výjimkou jednoho divadelního představení osobně nikdy nesetkal, díky chalupě v Kytlici poznal řadu Horníčkových přátel. „Samozřejmě jsem k němu, jako umělci, měl velmi vřelý vztah, byl to vskutku renesanční člověk," dodává autor výstavy.

Návštěvníci ji naleznou v druhém křídle zámku, které se v létě pravidelně otevírá.

Představuje část zařízení Horníčkova pražského obývacího pokoje a jeho pracovny. „Máte pocit, že se na vás Miroslav Horníček dívá, že tu někde je," popisuje autor výstavy. Instalaci totiž obohacují velkoformátové fotografie. Například Miroslava Horníčka za jeho psacím stolem. A hned pod ním je skutečný stůl i s mistrovým psacím stolem a křeslo. Stejné je to i s gaučem z obývacího pokoje a dalšími kusy nábytku, stylizovanými do virtuální Horníčkovy domácnosti. „Myslím, že by se mu tu moc líbilo, úplně vidím, jak si otevírá lahvinku svého oblíbeného vína," usmívá se Milan Svoboda, autor výstavy, kterou už měli možnost zhlédnout například v Litomyšli.

Kromě osobních předmětů představí i chronologicky uspořádané knihy, které Miroslav Horníček vydal, a plakáty z jeho her a představení.

„Expozice nabídne i méně známý pohled na Miroslava Horníčka výtvarníka," dodává Miloš Kadlec s odkazem na čtyři desítky vtipných i poetických surrealistických koláží, které byly velkou zálibou Miroslava Horníčka. Podle Vladimíra Mareše je tvořil dokonce i ještě za svého pobytu v liberecké nemocnici.

Součástí výstavy je i krátký dokumentární snímek, který návštěvníky pozve do skutečné Horníčkovy domácnosti. Ten pocit ale návštěvník získá i bez dokumentu…

Mezi hosty se zahájení výstavy zúčastnil i hudební redaktor Českého rozhlasu Richard Pogoda, který Miroslava Horníčka doprovázel jako klavírista a jevištní kolega při obnovených HOVORECH H od 80. let.

„S Miroslavem Horníčkem jsem se spřátelil v době, kdy jsme společně s Pavlem Dostálem, který tehdy pracoval jako jeřábník(!), spolupracovali s amatérskými i profesionálními soubory po celé republice. Inscenovali jsme také hry V+W na profesionálních jevištích a společně s Pavlem Dostálem také upravili Horníčkovu hru Dva na smetišti," zavzpomínal Richard Pogoda.

Výstava s názvem Odkrývání dobře utajených houslí aneb Miroslav Horníček člověk, herec, spisovatel, výtvarník potrvá v prostorách sychrovského zámku až do listopadu.

A ještě něco navíc

Od července tu v zámecké konírně také probíhá výstava Vynálezy a vynálezci 19. a 20. století. Naleznete tu například nafukovací vzducholoď, rakousko-uherskou patentovou kancelář i podobizny významných vynálezců své doby Albert a Einsteina, Marie Curie Sklodowské a chybět tu samozřejmě nemůže ani Jára Cimrman.

Děti jistě ocení hned dva modely letadel či modely z Merkuru. Oficiálně začíná výstava 30. června, ale například pro školní výlety jsou po telefonické dohodě připraveni už příští týden.

Miroslav Horníček

Narodil se 10. listopadu 1918 v Plzni, zemřel 15. února 2003 v Liberci. I jak sám rád zdůrazňoval, neměl formální herecké vzdělání, do povědomí diváků se dostal jako skvělý divadelní i filmový herec. Kdo by neznal jeho úchvatného pana Pétucheta v legendárním seriálu Byli jednou dva písaři, kde exceloval spolu se svým kolegou a přítelem Jiřím Sovákem.

Miroslav Horníček rovněž nasadil vysokou laťku pro kategorii talkshow jeho Hovory H, kam si zval známé osobnosti a odpovídal na dotazy, se vysílaly v průběhu šedesátých let a dodnes jsou v televizních reprízách stále sledovány všemi generacemi pro svůj moudrý a neopakovatelný humor.

K divadlu se dostal v rodné Plzni jako ochotník, ale brzy následovala profesionální angažmá . Od roku 1941 v Městském divadle v Plzni, brzy po válce odešel do Prahy. Nejprve hrál v Divadle Větrník, o rok později nastoupil k bratrům Oldřichu a Lubomíru Lipským do Divadla satiry. Poté hrál šest let na scéně Národního divadla. V roce 1955 se stal partnerem Jana Wericha. Po jeho boku hrál šest let.

Miroslav Horníček byl nejen vynikajícím vypravěčem, hercem a glosátorem, ale i spisovatelem. Byl autorem knih Dobře utajené housle, Listy z Provence, Jablko je vinno a Chvála pohybu, autorem divadelních her a originálním výtvarníkem a autorem půvabných surrealistických koláží. Poslední tvořil i během pobytu v liberecké nemocnici. K severním Čechám ho vázala obec Kytlice, kde měl svůj letní domov.